Baymak luna avant 24fi kombi kullanımı

Soruyu Soran
Halil Efe

Merhabalar Hocam;

evimize yeni takılan baymak luna avant 24fi kombinin kullanımını pek anlayamadım.

Dereceyi 60’a ayarlıyoruz, alev yanınca derece 60-61-62 gidiyor, sonra içerisindeki 35-40 derece arasında sabit duruyor. Dereceyi 55’e aldığımda da 55-56-57 gidiyor sonra 30-35 derece arasında sabit duruyor. Açıkcası tam anlayamadık mantığını. Biz mi yanlış çalıştırıyoruz kombide mi problem var bilemedim. 60 derecede bıraktığımda 24 saatte 20 metreküp gaz yaktı.

Cevap: Merhaba Halil Bey… Kombiler ayarladığınız dereceyi sadece ayar yaptığınız anda ekranda birkaç saniyeliğine gösterir. Bu durum dışında ekranda beliren aslında ayarladığınız derece değil, kombi içinde bulunan suyun sıcaklık derecesidir. Bu sıcaklık derecesi hiçbir zaman sabit kalmaz. Bir kombi 60°C ye ayarlı ise bu yüksek bir sıcaklıktır ve cihaz devreye girdiğinde ekranda 75-80°C leri bile görebilirsiniz. Cihaz ısıtmayı yaptıktan sonra dinlenme aşamasına geçer, sıcaklık yavaş yavaş düşer. Belirli bir sıcaklığa geldikten sonra yeniden devreye girer. Bu döngü çalışma sistemi gereği bu şekilde devam eder. Kombinizde aslında bir sorun yok. Ancak kombinizi incelediğimizde kalorifer sıcaklığı ortalama 30°C den başlıyor. Yani kombiyi kalorifer konumunda 60°C de kullanırsanız hem petekleriniz aşırı ısınır hem de faturanız yüksek gelir. Kombiyi kalorifer devresinde ortalama 45°C civarında kullanmanızı tavsiye ederiz. Tabi yine beklentinize göre dereceyi yükseltip düşürebilirsiniz. Ekranda beliren derecelere aldanmayın. Kombi hangi dereceye ayarlı ise o derecede ısıtma yapar ve o derecede yakıt tüketimi yapar. Ekranda beliren ise demiş olduğumuz gibi bir ısı ayarlaması yapmadığınız sürece her zaman için kombi içindeki suyun sıcaklık derecesidir.

Cevap Veren Moderatör
Aysun
avatar
1 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Kombi HocasıHalil Efe Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Halil Efe
Ziyaretçi
Halil Efe

Cevap için teşekkür ederim. Aslında durum tam olarak şöyle, kombi uzun süre devrede kalmıyor, devreye girince 15-20 sn içerisinde ayarladığım derecenin 3-5 derece üzerine çıkıyor ve bu 20 saniyenin sonunda dinlenme modunla geçip yine 15-20 sn içerisinde ayarladığım derecenin 10-15 derece altına düşüyor. Örneğin tavsiyeniz üzerine kombiyi 45 dereceye ayarladığım. kombi devreye girdiğinde 20 sn yanarak 50 dereceyi gösterdi ve 20 an sonunda yanmayı bıraktı, sıcaklık hemen aşağı doğru düştü 32’de biraz kaldıktan sonra önce 31’e sonra 30’a indi. Yaklaşık 3-4 dakika böyle bekledikten sonra tekrar devrete girip aynı döngüyü tekrarladı. Her 3-4 dakikada bir aynısı oluyor ama kombinin içerisindeki… Read more »