Daikin Condense Hata Kodları

43 Görüntülenme
Yorum Yok

LP Arıza Kodu

Düşük su basınç sorunu.

►► Kombi tesisat su basıncı 1 barın aşağısına kadar düştüğünde cihaz geçici süreliğine bloke konuma geçer ve çalışmaz. Bu durumda servis çağırmadan kombi tesisat basıncını yükseltmek gerekir. İşlem kombi altında monteli durumda olan doldurma musluğu ile yapılmaktadır. Parçayı sola çevirdiğinizde su sesi duymalısınız. Su sesi duyduktan sonra basıncı kontrol etmeli, basınç 1 ile 2 bar arasına geldiğinde işlemi sonlandırmalı ve doldurma musluğunu kapatmalısınız. Bu uygulamadan sonra ekrandan kod silinecek ve kombi devreye girecektir. Ancak işlemi yapamazsanız, işlemi çok sık yaparsanız veya işlem sonrası sorun düzelmezse mutlaka servis çağırmalısınız.

HL Arıza Kodu

Limit sensör devreye girmiş.

►► Limit sensör tesisatta yüksek sıcaklık ölçtüğü için sistemi bloke etmiş. Bu durumda önce petek ve tesisata ait vanaları kontrol etmeli, vanaların açık olduğundan emin olmalısınız. Ardından kombi su basıncına bakmalı, basıncın düşük olması durumunda kombi tesisatına su basarak basıncı yükseltmelisiniz. Son işlem olarak kombiyi arızadan çıkarmak adına reset işlemi uygulamalısınız. Birkaç kez reset işlemi uygulamanıza karşın hala sonuç alamıyorsanız; sensör, kart, üç yollu vana, pompa, eşanjör arızası olabilir. Harici olarak tesisatı ve filtreyi de kontrol etmek gerekir. Bu konuda mutlaka uzman yardımı almalısınız.

AF Arıza Kodu

Prosestat devreye girmemiş.

►► Bir nevi baca sistemi sorunu denilebilir. Arıza durumunda kombiyi resetleseniz de sorun düzelmeyecektir. Teknik açıdan yalnızca bu parçada değil harici olarak fan, kart gibi parçalarda ve baca sisteminde sorun olabilir. Teknik açıdan servis yardımı almalısınız.

Hb Arıza Kodu

CH dönüş suyu NTC sensör arızası.

►► Kalorifer gidiş suyu sensörü arızalı olabilir. Harici olarak sensör bağlantılarında kısa devre durumu ve sensör borularında nemlenme durumu söz konusu olabilir. Bu konuda mutlaka teknik servis yardımı almalısınız.

db Arıza Kodu

Kullanım suyu NTC sensör arızası

►► Sıcak su devresine ait olan sensörde, sensör bağlantılarında veya sensör borularında problem olabilir. Arızanın tespiti ve müdahalesi için servis yardımı almalısınız.

bC Arıza Kodu

Brülör kontrol sorunu.

►► Brülörde alev oluşmadığını belirten arıza durumudur. Bu durumda önce dairenizde gaz kesintisi olmadığından emin olmalısınız. Gaz kesintisi durumu söz konusu değilse, gaz vanalarının açık olduğundan emin olmalısınız. Gaz vanaları da açık durumda ise yapabileceğiniz son işlem cihazı resetlemektir. Birkaç reset işlemi ile sorun çözümlenmezse servis çağırmanız gerekir. Arıza durumu; kart, gaz valfi, iyon-ateşleme elektrodu gibi parçalara bağlı olabilir. Kombiniz doğalgazlı değil de LPG li ise bu arıza durumunda tüp bitmiş diyebiliriz.

Cl Arıza Kodu

Gaz valfi modülasyon problemi.

►► Ekrana GI şeklinde de yansıyabilir. Bu gibi arıza durumunda kombi en düşük kapasitede de olsa çalışmaya devam eder. Bu sorunla karşılaşıldığında kombiyi birkaç kez resetlemek gerekir. Kombi resetlendiği halde arıza durumunda hiçbir düzelme olmuyorsa servis yardımı almanız gerekir. Arıza durumu; gaz valfi, kart, iyon elektrodu gibi parçalara bağlı olabilir.

A5 Arıza Kodu

Prosestat kontağı kapalı-kararsızlık problemi.

►► Fan çalışmamasına rağmen prosestat kontağı 15 saniye kadar kapatırsa bu sorun yaşanır. Arıza durumu prosestatın kontak açması ile sona erer. Bu durumda önce kombiyi birkaç kez resetlemelisiniz. Birkaç reset işlemine karşın sorun düzelmezse servis çağırmalısınız. Arıza durumu prosestat, fan, kart gibi parçalara bağlı olabilir. Aynı zamanda baca sisteminin de kontrol edilmesi gerekir.

Fr Arıza Kodu

Donma durumu.

►► Merkezi ısıtma sistemine ait gidiş suyu sıcaklığı 1°C den az olursa ekrana bu kod yansır ve cihaz çalışmasını durdurur. Sıcaklık 1°C üzerine çıkarsa cihaz kendine gelir ve çalışmasına devam eder. Bu sorununun yaşanmasındaki en temel sebep kombinin açık balkonda monteli durumda olmasıdır. Bu sorunu yaşamamak için de kombi açık balkonda ise kombiyi dolap içine almak gerekir. Bu sorun çok sık tekrar eder veya resetle düzelmezse mutlaka teknik servis yardımı almalısınız.

HP Arıza Kodu

Yüksek basınç problemi.

►► Kombi tesisat basıncı bir sebeple 3 barı geçerse bu problem yaşanır. Arıza durumunda basıncı düşürmek için kombiye en yakın petekten su boşaltmak gerekir. Peteğin üst yan kısmında olan müşürü; hava alma anahtarı veya düz tornavida ile açmalı buradan su almalısınız. Siz su aldıkça kombi basıncı düşecektir. Basıncı 1.5 bara düşürene kadar işlemi devam ettirmeli, bu değere geldiğinde işlemi sonlandırmalısınız. Bu şekilde sorun çözümlenmiş olur. Ancak bu uygulma yalnızca kombiye fazla su basıldığı zaman yapılmalıdır. Kombi basıncında herhangi bir müdahale olmamasına rağmen kendi kendine bir yükselme durumu söz konusu ise bu durumda teknik servis yardımı almalısınız.

Ht Arıza Kodu

CH gidiş suyu NTC sensörü aşırı ısınma durumu.

►► Merkezi ısıtma suyu gidiş suyu sensörü 88°C üzeri bir sıcaklık ölçtüğünde bu sorun yaşanır. Bu sıcaklık 75°C aşağısına düşerse cihaz düzelir. Bu arıza durumunda cihazı resetlemeli, kapalı olan tesisat ve petek vanalarını açmalı, kombi basıncı düşükse su basma işlemi uygulamalısınız. Yine de sorun düzelmiyorsa; tesisat veya filtre tıkanıklığı, harici olarak sensör, kart, pompa, eşanjör, üç yollu vana arızası olabilir.

FL Arıza Kodu

Baca gazı NTC sensör aşırı ısınma problemi.

►► Baca gazı sıcaklığı 100°C yi geçerse bu problem yaşanabilir. Bu arıza durumunda cihazı resetlemelisiniz. Birkaç reset işlemine karşın düzelme olmuyorsa teknik servis yardımı almalısınız.

CL Arıza Kodu

Reküperatör yoğuşma suyu arıza tespiti.

►► Reküperatör yoğuşma suyu seviyesi sensörü, yoğuşma suyu algılarsa ekrana bu hata kodu yansır. Bu aşamada yoğuşma sifonu ayrıca yoğuşma suyu hortumuna bakılmalıdır. Herhangi bir tıkanıklık, yırtıklık veya ezilme durumu olup olmadığına bakılmalı, aksaklık görülürse düzeltilmeli veya değiştirilmelidir.

FE Arıza Kodu

Fan encoder sinyali arızası.

►► Fan modülasyon sinyali 5 saniye kadar istenen aralık dışına çıkarsa cihaz bu uyarıyı verir. Bu aşamada işlem fan modülasyonu olmadan da devam edebilir. Sinyal istenen aralığa geldiğinde ekrandan bu kod silinir. Yine de fan, kart gibi parçaların kontrolü gerekir. Bu konuda da uzman yardımı almalısınız.

rb Arıza Kodu

CH dönüş NTC sensör arızası.

►► Merkezi ısıtma suyu dönüş sensöründe kısa devre durumu, sensör arızası, kart arızası olabilir. Arıza durumunda cihazı resetleseniz de sorun devam edecektir. Bu yüzden teknik servis yardımı almalısınız.

Fb Arıza Kodu

Baca gazı NTC prob problemi.

►► Baca gazı sensöründe kısa devre sorunu, sensör arızası veya harici olarak kartta sorun olabilir. Arıza durumunda cihaza müdahalede bulunmadan doğrudan servis yardımı almalısınız.

b2 Arıza Kodu

İyonizasyon bileşen problemi.

►► Alev sinyali 15 saniye kadar algılanmazsa ekrana bu kod yansır. Bu durumda alev sinyali 2 saniye içinde algılanabilmektedir. Olur da sorun kendiliğinden düzelmezse teknik servis yardımı almalısınız. İyon elektrodu, gaz valfi veya kart arızası olabilir.

b3 Arıza Kodu

Gaz valfi geri besleme problemi.

►► Gaz valfi geri besleme devresinde sorun olabilir. Bu durumda önce kombiye reset atmalısınız. Birkaç reset işlemine karşın sorunda düzelme olmazsa gaz valfi veya kart arızası olabilir. Bu konuda servis yardımı almalısınız.

b4 Arıza Kodu

Beklenmeyen iyonizasyon problemi.

►► Brülör kapalıyken en az 20 saniye sahte alev tespit ettiğinde bu sorun yaşanır. Bu durumda cihazı arızadan çıkarmak için resetlemek gerekir. Birkaç reset işlemi işe yaramazsa teknik servis yardımı almalısınız. Arıza durumu iyon elektroduna, gaz valfine veya anakarta bağlı olabilir.

b5 Arıza Kodu

Gaz valfi geri besleme problemi 2.

►► Gaz valfi vanası tahriki veya geri besleme devresinde problem olabilir. Servis öncesi kombiyi birkaç kez resetlemeli, sorunda düzelme olmazsa teknik servis yardımı almalısınız. Gaz valfinde veya elektronik kartta problem olabilir.

b6 Arıza Kodu

Beklenmeyen gaz valfi geri besleme sorunu.

►► Bu arıza durumuyla karşılaştığınızda önce cihazı arızadan çıkarmak için reset uygulaması yapmalısınız. Birkaç reset işlemine karşın sorunda düzelme olmazsa teknik açıdan servis yardımı almanız gerekir. Bu gibi durumlarda; gaz valfi, kart gibi parçaları kontrol etmek gerekir.

LE Arıza Kodu

Düşük voltaj problemi.

►► Şebeke besleme voltajı 170 V altına düştüğü zaman cihaz çalışmaz ve bu uyarıyı verir. Bu durumda voltajın düzelmesini beklemek gerekir. Voltaj 180 V üstüne çıkarsa ekrandan hata kodu silinir ve cihaz çalışmasına devam eder. Uzun süre beklemek çözüm getirmezse eğer cihazı her ihtimale karşı birkaç kez resetlemeniz gerekebilir. Ancak reset işlemi de bir işe yaramazsa teknik açıdan servis yardımı almanız gerekir. Genellikle bu gibi durumlar kombi kartının yanmasına sebep olmaktadır. Karta yapılan müdahale ile veya varsa eğer harici durumların çözümlenmesi ile sorun giderilir. Ancak bu sorun bir kez yaşandı ise tekrarı da olacaktır. Yeniden aynı sorunu yaşamamak için kombi regülatörü kullanmanız gerekir.

Fh Arıza Kodu

Baca gazı sıcaklığı yüksek.

►► Baca gazı sıcaklığı 95°C nin üstüne çıktığında bu sorun yaşanır. Kombi bu arıza durumunda bloke konuma geçer ve çalışmaz.Baca gazı sıcaklığı 85°C nin altına düşerse bu durumda cihaz çalışmaya devam eder, arıza çözümlenmiş olur. Ancak bu durumun düzelmesi için de servis çağırmanız gerekir. Sensörler dahil birçok parçada sorun olabilme ihtimali vardır.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
logo

Tüm Sorular

Soru Sor

Videolu Destek

Servis Çağır

Robot
Robito
Robot
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim? Kombim Arıza Yaptı. Servis Kaydı Oluşturmak İstiyorum.
Robot
Dairenizde Gaz Var mı? Ocağı kontrol eder misiniz çalışıyor mu? Dairede gaz var, ocak çalışıyor Dairede gaz yok.
Robot
Size güzel bir haberim var! Online kayıt oluşturursanız işlem ücretinde %20 indirim sağlayacağım Tıkla %20 İndirim Kazan
Robot
O halde gaz vanalarını kontrol etmelisiniz. Gaz vanaları açık olmasına rağmen ocak yanmıyor, kombi çalışmıyorsa aşağıdaki linkten bulunduğunuz bölgenin gaz hattına ulaşabilirsiniz. Gaz Hatları
Robot
Su basıncı normal görünüyor. Arıza tekrarında kombiyi 3 kez resetlemeniz gerekir. İşlem bilgisi için; Buraya tıklayınİşlemi yaptığınızı farzediyorum. Arıza devam ediyor mu? Hayır, arıza düzeldi Evet, arıza devam ediyor.
Robot
Kombi Basıncının 1 ile 2 bar arasında olması gerekir. Basıncı yükseltmek için; Burayı Tıklayın Düşürmek için; Burayı Tıklayın
Robot
Üzgünüm ki yapabileceğiniz başka bir işlem kalmadı. Daha fazla yardım için Burayı tıklayabilirsiniz
Robot
Size güzel bir haberim var! Online kayıt oluşturursanız işlem ücretinde %20 indirim sağlayacağım Tıkla %20 İndirim Kazan
Robot
Bu çok güzel bir haber, arızanın çözümlenmesine sevindim. Sende bize yardımcı olmak istersen Buraya Tıklayarak Yıldız ve yorum atarsan sevinirim ☻