Demirdöküm Atromix Hata Kodları

63 Görüntülenme
Yorum Yok

F00 Arıza Kodu

Gidiş devresi sıcaklık sensörü sorunu.

►► Gidiş devresine ait sensörün soketi takılı değilse, gevşemişse, elektronik kart üstünde yer alan çoklu soket tam olarak takılmadıysa, kablo demetinde kopma durumu varsa, gidiş sensöründe problem olduğunda ekrana bu kod yansır. Bu durumda cihaza müdahale etmeden doğrudan servis çağırmalısınız.

F01 Arıza Kodu

Dönüş devresi sıcaklık sensörü sorunu.

►► Arıza durumunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için doğrudan servis yardımı almalısınız. Sensörde, sensör bağlantılarında veya kartta problem olabilir.

F10 Arıza Kodu

Gidiş devresi sıcaklık sensöründe kısa devre durumu.

►► Sensör arızalıysa, kablo demetinde kısa devre durumu varsa, kablolarda veya sensör gövdesinde problem varsa bu sorun yaşanır. Arıza durumunda kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmadan doğrudan servis yardımı almanız gerekir.

F11 Arıza Kodu

Dönüş devresi sıcaklık sensöründe kısa devre durumu.

►► Bu durum; sensörün arızalı olmasına, sensör kablolarında sorun olmasına, sensör gövdesindeki soruna veya kablo demetinde kısa devre olmasına bağlı olabilir. Arıza durumunda cihaza müdahalede bulunmadan doğrudan servis yardımı almalısınız.

F12/F91 Arıza Kodu

Boyler sıcaklık sensöründe kısa devre durumu.

►► Boyler sıcaklık sensörü bozuksa, sensör gövdesinde sorun varsa, sensör kablolarında problem varsa, kablo demeyinde kısa devre söz konusu ise bu problem yaşanır. Arıza durumunda cihaza müdahale etmeden direkt servis yardımı almanız gerekir.

F13 Arıza Kodu

Sıcak su boyleri sıcaklık sensörü kısa devre durumu.

►► Sıcak su boyler sıcaklık sensörü arızalı ise, sensör gövdesinde problem varsa, kablo bağlantılarında kopma varsa, kablo demetinde kısa devre durumu varsa bu yüzden problem yaşanıyor olabilir. Teknik açıdan servis yardımı almanız gerekiyor.

F20 Arıza Kodu

Aşırı ısıtma sıcaklığına erişildi.

►► Bu sorunda önelikle petek ve tesisat vanalarına bakarak kapalı olan vanaları açmalısınız. Kombi su bar değeri 1 in altında ise basıncı 1.5 bara kadar yükseltmeli ve arıza tekrarında cihazı resetlemelisiniz. Yine de sorunda bir değişiklik olmazsa servis çağırmalısınız. Kombiye giden kablo demeti topraklama bağlantısında problem olabilir, gidiş dönüş suyu sensöründe temassızlık olabilir, ateşleme kablosunda, ateşleme soketinde ya da ateşleme elektrodunda sorun olabilir, eşanjör, kart, pompa gibi parçalarda sorun olabilir. Ayrıca filtre ve tesisatta tıkanıklık durumu söz konusu olabilir. Bu aşamada mutlaka servis yardımı almalısınız.

F22 Arıza Kodu

Yetersiz tesisat basıncı sorunu.

►► Kalorifer tesisatına ait basınç değeri düşükse basıncı bu sorun yaşanır. Bu durumda su basıncını 1.5 bara yükseltmek gerekir. Kombi altında monteli durumda olan doldurma musluğunu sola çevirmeli, su sesi duyduktan sonra basıncı takip etmeli ve basınç ideal değere gelince işlemi sonlandırmalısınız. Uygulamadan sonra cihaz normalde dönecektir. Ancak işlemi yapamazsanız, işlem sonrası arıza düzelmezse veya işlemi çok sık yapıyorsanız bu durumda servis yardımı almalısınız.

F23 Arıza Kodu

Sıcaklık yayılması fazla.

►► Emniyet kapanması durumu denilebilir. Pompa bloke konumda olabilir, pompa gücü yetmiyor olabilir, sistemde hava olabilir, gidiş-dönüş sensörleri karışmış olabilir.Net teşhis ve çözüm için servis yardımı almalısınız.

F24 Arıza Kodu

Sıcaklık artışı çok hızlı.

►► Bu durumda öncelikle kombi su basıncına bakmalı, basınç düşükse su basma işlemi uygulamalısınız. Basınç ideal değerdeyse cihazı resetlemelisiniz. Birkaç reset işlemine rağmen hala sorun devam ediyorsa; pompa bloke olabilir, pompa güç açısından yeterli gelmiyor olabilir, sistemde hava olabilir, çekvalf yanlış takılmış veya bloke olmuş olabilir. Ayrıca tesisatta veya filtrede tıkanıklık da olabilir. Tespit ve müdahale için doğrudan servis yardımı almalısınız.

F25 Arıza Kodu

Atık gaz sıcaklığı olması gerekenden yüksek.

►► Bu durumda önce cihazı resetlemelisiniz. Birkaç resetleme işlemine rağmen düzelme olmazsa; kablo demetinde kesinti olabilir, atık gaz limit termostatı soket bağlantısı kesilmiş olabilir. Harici olarak kart gibi birçok parçanın da uzman servis ekiplerince kontrol edilmesi gerekir.

F27 Arıza Kodu

Alev algılama problemi.

►► Cihazın alev algılamasında bir sorun-aksaklık olduğunu belirtir. Bu durumda önce cihazı birkaç kez resetlemelisiniz. Birkaç reset işlemine rağmen düzelme olmazsa doğrudan servis yardımı almalısınız. Bu durum; iyon-ateşleme elektrodu, gaz valfi, kart gibi parçalara bağlı olabilir.

F28 Arıza Kodu

Çalışma esnasında ateşleme başarısızlığı.

►► Arıza durumunda yapabileceğiniz işlemler doğalgaz kontrolü ve resetleme işlemidir. Dairenizde doğalgaz kesintisi olmadığından eminseniz ayrıca kombiye gaz geldiğinden eminseniz kombiyi arızadan çıkarmak adına birkaç reset işlemi uygulamalısınız. Ayrıca durumunun devam etmesi halinde veya düzelmemesi halinde servis yardımı almalısınız. Arıza durumu; gaz armatörü, iyon-ateşleme elektrodu, elektronik kart gibi parçalara bağlı olabilir. Ayrıca gaz sayacında da sorun olabilme ihtimali ile gaz giriş basıncının düşük olma ihtimali de vardır.

F29 Arıza Kodu

Alev sönmesi durumu.

►► Brülördeki alev bir sebeple söndüğünde bu sorun yaşanır. Arıza durumunda sadece kombiyi resetlemeli, arıza tekrarında bu işlemi birkaç kez daha uygulamalısınız. Ancak uygulamalar neticesinde sorunda düzelme olmazsa doğrudan servis çağırmalısınız. Bu durum; iyon elektrodu, gaz valfi ve kart arızası gibi durumlar sebebiyle yaşanabilmektedir.

F32 Arıza Kodu

Fan devir sayısı tolerans değerleri dışına çıkmış.

►► Fanın donma koruma fonksiyonuna karşı aktif olduğunu belirtir. Fan soketi düzgün takılmamış olabilir, elektronik kartta sorun olabilir, fan bloke olmuş olabilir, kablo demetinde kesinti olabilir, holl sensörde problem olabilir. Arıza durumunda cihazı birkaç kez resetlemeli, düzelme olmazsa doğrudan servis yardımı almalısınız.

F49 Arıza Kodu

Şebeke gerilimi çok düşük.

►► Arıza durumunda önce bir süre kadar işlem yapmadan beklemeniz gerekir. Uzun süre bekleme sonrası cihazda bir düzelme durumu olmazsa bu bir kart arızası olabilir. Ebusta kısa devre durumu, aşırı yüklenme ya da değişik polariteye sahip iki gerilim besleme problemi olabilir. Bu konuda teknik servis yardımı almalı, bu gibi sorunların hiç yaşanmaması için mutlaka kombi regülatörü cihazı kullanmalısınız.

F61 Arıza Kodu

Gaz valfi kumanda problemi.

►► Kombide bulunan ve gaz valfi olarak da bilinen parçaya giden kablo demetinde kısa devre durumu söz konusu olabilir. Topraklama teması durumu olabilir. Harici olarak gaz armatörü veya elektronik kartta problem olabilir. Bu konuda bir işlem uygulama yapmadan doğrudan servis yardımı almalısınız.

F62 Arıza Kodu

Gaz vanası kapatma kumandası sorunu.

►► Gaz valfi ventillerini kapatmakta gecikiyorsa bu durumda ekrana bu hata kodu yansır. Alev sinyali gecikmeli söner, gaz valfinde sızdırma durumu veya anakartta problem olabilir. Arıza durumunda cihazı birkaç kez resetlemeli, düzelme olmazsa doğrudan servis yardımı almalısınız.

F63 Arıza Kodu

EEPROM arızası.

►► Bu sorunla karşılaştığınız zaman servis çağırmadan önce cihaza birkaç kez reset atmanız gerekir. Birkaç reset uygulamasına rağmen düzelme olmazsa doğrudan servis yardımı almalısınız. Bu bir kart arızası olabilir.

F64 Arıza Kodu

Elektronik/sensör/analog-dijital dönüştürücü problemi.

►► Kombinin gidiş-dönüş suyu sensöründe kısa devre durumu söz konusu olabilir. Harici olarak bir kart arızası da olabilir. Bu durumda cihazı birkaç kez resetlemeli, arızanın düzelmemesi halinde doğrudan servis çağırmalısınız.

F65 Arıza Kodu

Elektronik sıcaklığı yüksek.

►► Kombide mevcut olan elektronik kartın dış müdahaleler nedeniyle aşırı ısındığını belirtir. Bu durumda cihaza müdahalede bulunmadan doprudan servis yardımı almanız gerekiyor.

F67 Arıza Kodu

ASIC tarafından geri gönderilen değer (aleb sinyali) sorunlu.

►► Kombinin normal olmayan alev sinyali algılamış olduğunu belirten hata kodudur. Bu durumda cihazı servis öncesi birkaç kez resetlemelisiniz. Arıza durumunda düzelme olmazsa kart arızası olabileceği için bu konuda servis yardımı almalısınız.

F68 Arıza Kodu

Alev sabit değil.

►► Gaz giriş basıncı düşükse, hava fazlalık kat sayısı doğru değilse, gaz memesi doğru değilse, iyon elektrodu veya kablolarda sorun varsa ekrana bu hata kodu yansıyabilir. Arıza durumunda her ihtimale karşı cihazı resetlemeli düzelme olmazsa servis yardımı almalısınız.

F70 Arıza Kodu

Ürün kodu geçerli değil.

►► Elektronik kart ile ekran kartı aynı anda değiştirildiyse cihaz tipi numarası doğru girilmemiş olabilir. Bu durumda kontrol edilerek yeniden bir ayarlama yapmak gerekir. Güç kodlama direnci eksik veya yanlış da olabilir. elektronik kart ile ekran kartı eğer aynı anda değiştirilmediyse bu durumda elektronik kart arızalı olabilir. Bu konuda doğrudan servis yardımı almanız gerekir.

F71 Arıza Kodu

Gidiş-dönüş devresi sıcaklık sensörü arızası.

►► Gidiş devresi sıcaklık sensörü sabit bir değer bildirirse bu sorun yaşanır. Gidiş devresi sıcaklık sensörü gidiş borusuna doğru dayalı olmayabilir. Harici olarak gidiş devresi sıcaklık sensörü bozuk olabilir. Bu konuda doğrudan servis yardımı almalısınız.

F72 Arıza Kodu

Su basınç sensörü/dönüş devresi sıcaklık sensörü sapması.

►► Gidiş/dönüş suyu sensör sıcaklık farkı çok büyükse bu sorun yaşanabilir. Harici olarak gidiş veya dönüş suyu sıcaklık sensöründe ya da doğrudan her ikisinde de arıza durumu söz konusu olabilir. Bu konuda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için doğrudan servis yardımı almanız gerekiyor.

F73 Arıza Kodu

Su basınç sensörü bağlanmamış veya kısa devre durumu var.

►► Kombi su basınç sensöründe kısa devre veya kesinti durumu varsa, su basınç sensörü besleme hattında kesinti varsa, toprak kısa devresi veya su basınç sensörü arızalı ise bu sorun yaşanabilir. Bu durumda cihaza müdahalede bulunmadan servis yardımı almalısınız.

F74 Arıza Kodu

Su basınç sensöründe elektrik problemi.

►► Su basınç sensörüne giden hatlarda 5V/24V’a kısa devre olabilir ya da su basınç sensöründe dahili sorun olabilir. Bu durumda cihaza müdahalede bulunmadan servis yardımı almalısınız.

F75 Arıza Kodu

Basınç sensörü sorunu.

►► Tesisat su basıncını ölçme görevinde olan basınç sensöründe sorun olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu gibi durumlarda cihazı resetlemek çözüm getirmeyecektir. Doğrudan teknik servis yardımı almanız gerekir.

F76 Arıza Kodu

Isı eşanjöründeki emniyet termostatı sorunu.

►► Emniyet termostatı geri bildirimi, gaz valfi geri bildirimine uymazsa bu sorun yaşanır. Arıza durumunda cihaza müdahalede bulunmadan servis çağırmanız gerekiyor.

F77 Arıza Kodu

Yoğuşma veya duman sorunu.

►► Kombide geri bildirim olmadığını veya atık gaz klapesinde problem olabileceğini belirten arıza kodudur. Cihaza müdahalede bulunmadan direkt servis yardımı almalısınız.

F78 Arıza Kodu

Harici reglerde kullanım suyu çıkış sensörü kesinti durumu.

►► UK link box bağlı fakat kullanım suyu sensörü köprülenmemiş. Bu durumda cihaza müdahale etmemeli, dorğudan servis çağırmalısınız.

F83 Arıza Kodu

Kuru yanma sorunu.

►► Bu durumda önce tesisat su basıncını kontrol etmelisiniz. Su basıncı düşük durumda ise basıncı 1.5 bara kadar yükseltmelisiniz. Basınç ideal değerdeyse veya basıncı yükseltmenize rağmen düzelme olmuyorsa; brülör çalıştığı esnada gidiş veya dönüş devresi sıcaklık sensöründe çok küçük sıcaklık değişikliği kaydediliyor olabilir. Bir değişiklik kaydedilemiyor olabilir. Gidiş-dönüş devresi sensörü boruya dayalı durumda olmayabilir. Bu gibi durumlarda cihaza müdahale etmeden servis yardımı almalısınız.

F84 Arıza Kodu

Gidiş-dönüş devresi sıcaklık sensörü sorunu.

►► Değerler uyumlu değilse bu sorun yaşanabilir. Gidiş-dönüş devresi sıcaklık sensörü tutarlı değerler bildirmiyorsa, sensörler birbiri ile karışmışsa, sensörler doğru şekilde takılmamışsa bu gibi sorunlar yaşanabilir. Gereken kontrollerin uzman servis ekiplerince sağlanması gerekmektedir.

F85 Arıza Kodu

Sıcaklık sensörü problemi.

►► Gidiş veya dönüş sıcaklık sensörü aynı veya yanlış boruya monte edilmişse, sensörler bağlanmamış veya bağlantıları doğru şekilde yapılmamışsa bu sorun yaşanabilir. Harici olarak sensörlerde sorun olup olmadığının da kontrol edilmesi gerekir. Bu aşamada doğrudan servis çağırmalısınız.

F86 Arıza Kodu

Yerden ısıtma kontağı problemi.

►► Yerden ısıtma kontağı açık değilse, sensör arızalanmış veya çözülmüşse bu problem yaşanabilir. Bu gibi durumlarda net arıza teşhisi ve çözümü için doğrudan servis çağırmalısınız.

F87 Arıza Kodu

Elektrot problemi.

►► Elektrotlar düzgün şekilde bağlanmadıysa, elektrot bağlantıları yapılmadıysa, kablo demetinde kısa devre söz konusuysa bu problem yaşanabilir. Bu gibi durumlarda cihaza müdahale etmeden teknik servis yardımı alınmalıdır.

F88 Arıza Kodu

Gaz valfi sorunu.

►► Kombide gaz valfi bağlı değilse, bağlantısı yanlış yapılmışsa, kablo demetinde kısa devre durumu söz konusuysa ekrana bu hata kodu yansıyabilir. Bağlantı dışında gaz valfi arızası da söz konusu olabilir. Net teşhis ve çözüm için servis yardımı almalısınız.

F89 Arıza Kodu

Pompa sorunu.

►► Kombide sirkülasyon-devir daim sağlayan pompanın doğru şekilde bağlı olmadığını, hiç bağlantı yapılmadığını, pompa bağlantısı haricinde kablo demetinde kısa devre durumu söz konusu olabileceğini belirtir. Arıza durumunda cihaza müdahale etmeden servis yardımı almalısınız.

Connection Arıza Kodu

Elektronik kart arızası.

►► Ana elektronik kart ile kullanıcı ara birimi arasında iletişim olmazsa cihaz bu arızaya geçer. Bu durumun en temel nedeni kart arızasıdır. Karta müdahale edilmesi açısından servis yardımı almanız gerekir.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
logo

Tüm Sorular

Soru Sor

Videolu Destek

Servis Çağır

Robot
Robito
Robot
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim? Kombim Arıza Yaptı. Servis Kaydı Oluşturmak İstiyorum.
Robot
Dairenizde Gaz Var mı? Ocağı kontrol eder misiniz çalışıyor mu? Dairede gaz var, ocak çalışıyor Dairede gaz yok.
Robot
Size güzel bir haberim var! Online kayıt oluşturursanız işlem ücretinde %20 indirim sağlayacağım Tıkla %20 İndirim Kazan
Robot
O halde gaz vanalarını kontrol etmelisiniz. Gaz vanaları açık olmasına rağmen ocak yanmıyor, kombi çalışmıyorsa aşağıdaki linkten bulunduğunuz bölgenin gaz hattına ulaşabilirsiniz. Gaz Hatları
Robot
Su basıncı normal görünüyor. Arıza tekrarında kombiyi 3 kez resetlemeniz gerekir. İşlem bilgisi için; Buraya tıklayınİşlemi yaptığınızı farzediyorum. Arıza devam ediyor mu? Hayır, arıza düzeldi Evet, arıza devam ediyor.
Robot
Kombi Basıncının 1 ile 2 bar arasında olması gerekir. Basıncı yükseltmek için; Burayı Tıklayın Düşürmek için; Burayı Tıklayın
Robot
Üzgünüm ki yapabileceğiniz başka bir işlem kalmadı. Daha fazla yardım için Burayı tıklayabilirsiniz
Robot
Size güzel bir haberim var! Online kayıt oluşturursanız işlem ücretinde %20 indirim sağlayacağım Tıkla %20 İndirim Kazan
Robot
Bu çok güzel bir haber, arızanın çözümlenmesine sevindim. Sende bize yardımcı olmak istersen Buraya Tıklayarak Yıldız ve yorum atarsan sevinirim ☻