Eca Proteus Premix Hata Kodları

78 Görüntülenme
Yorum Yok

ASE uyarısı

Bakım uyarısı.

►► Bu bir arıza kodu değildir. Kombinin bakım zamanının geldiğini, bakıma ihtiyacı olduğunu belirtir. Bakım yapıldığında uyarı kodu ekrandan silinecektir. Bu durumda mutlaka bakım için servis yardımı almanız gerekir.

E01 Arıza Kodu

Ateşleme başarısızlığı sorunu.

►► Gaz yokluğu-ateşleme arızası da denilebilir. Bu durumda öncelikle dairenizde gaz kesintisi olup olmadığına bakmalısınız. Gaz kesintisi yok ve kombiye de gaz geldiğinden eminseniz kombiyi arızadan çıkarmak için resetlemelisiniz. Arıza tekrarında reset işlemini birkaç kez uygulayabilirsiniz. Ancak düzelme olmadığı taktirde doğrudan servis çağırmalısınız. Bu gibi arıza durumları genellikle; kart, gaz valfi, iyon-ateşleme elektrodu gibi parçalara bağlıdır. Ancak cihaz yoğuşmalı olduğu için yoğuşma gider hortumu bir gidere bağlı değilse, dış ortamdaysa ve hava sıcaklığı düşükse donmuş veya tıkanmış olabilir.

E02 Arıza Kodu

Yanlış alev sinyali.

►► Gaz armatörü kapalı olduğu halde brülörde alev algılanırsa cihaz bu arızaya geçer. Bu arıza ile karşılaştığınız zaman önce kombiye reset atmanız gerekir. Birkaç reset işlemi çözüm sağlayabilir. Ancak birkaç reset işlemine karşın arıza durumunda hiçbir değişiklik olmuyorsa bu aşamada; kart, gaz valfi, iyon elektrodu gibi parçalarda sorun olabilir. Net teşhis ve çözüm için servis yardımı almalısınız.

E03 Arıza Kodu

Aşırı ısınma sorunu.

►► Gidiş veya dönüş sıcaklığı 90°C yi geçtiğini belirten hata kodudur. Bu durumda petek ve tesisata ait vanalar kontrol edilerek, kapalı vanalar açılmalıdır. Kombi su basıncı düşükse su basma işlemi uygulamalısınız. İşlem-uygulamalardan sonr sorunda düzelme olmazsa cihazı resetlemelisiniz. Birkaç reset işlemine karşın düzelme olmazsa servis çağırmalısınız. Bu sorunun muhtemel sebepleri; kart, sensör, eşanjör, pompa, üç yollu vana olabilir. Tabi harici olarak filtreyi ve tesisatı da kontrol etmek gerekir.

E05 Arıza Kodu

Fandan 1 dakikadan daha uzun süre bildirim alınmıyor.

►► Arıza durumunda servis öncesi cihazı birkaç kez resetlemek gerekir. Birkaç reset denemesinden sonra düzelme olmazsa; fan okuyucusunda ya da elektronik kartta problem olabilir. Bu durumda tespit ve müdahale için servis yardımı almalısınız.

E08 Arıza Kodu

Alev devresi sorunu.

►► Servis öncesi cihazı birkaç kez resetlemelisiniz. Birkaç reset işlemine karşın düzelme olmazsa servis yardımı almalısınız. Arıza durumu elektronik karta bağlı olabilir. Yine de cihazı yerinde görüp incelemek gerekir.

E09 Arıza Kodu

Gaz valfi problemi.

►► Ateşleme devresindeki gaz valfinde ya da elektronik kartta sorun olabilir. Arıza durumunda kombiyi birkaç defa resetlemeli, sorunda düzelme olmuyorsa servis yardımı almalısınız.

E12 Arıza Kodu

EEPROM kontrol problemi.

►► Bu arızayla karşılaştığınız zaman önce kombiyi birkaç kez resetlemelisiniz. Birkaç reset uygulaması sonrası sorun yine de devam ederse servis yardımı almalısınız. Bu sorun cihazın elektronik kartına bağlı olabilir ve bir kart müdahalesi gerektirebilir.

E15 Arıza Kodu

Sıcaklık sensörleri ölçüm sapması problemi.

►► Sıcaklık sensör veya sensörlerinde, sensörlere ait bağlantılarda veya elektronik kartta problem olabilir. Bu durumda doğrudan servis yardımı almalısınız.

E16 Arıza Kodu

Gidiş suyu sıcaklık sensörü problemi.

►► Gidiş suyu sıcaklık sensöründe sıcaklık değişimi algılanmazsa bu sorun yaşanır. Sensörün, bağlantıların ve kartın kontrol edilmesi açısından servis çağırmalısınız.

E17 Arıza Kodu

Dönüş suyu sıcaklık sensörü sorunu.

►► Dönüş suyu sıcaklık sensöründe sıcaklık değişimi algılanmazsa bu problem yaşanır. Bu durum sensör arızasına, sensör bağlantı sorununa veya elektronik karta bağlı olabilir. Teknik açıdan servis yardımı almalısınız.

E18 Arıza Kodu

Sıcaklık sensörü problemi.

►► Sıcaklık sensörü üzerindeki ısı değişimi >30°C olursa yani fazla olursa cihaz bu arızaya geçer. Bu durumda sensör arızası, bağlantı sorunu veya kart problemi söz konusu olabilir. Teknik servis yardımı almalısınız.

E21 Arıza Kodu

Analog-Dijital çevirici (Adc) problemi.

►► Elektronik kart arızası olabilme ihtimali yüksek. Cihazı bu durumda birkaç kez resetlemelisiniz. Düzelme olmadığı taktirde doğrudan servis yardımı almalısınız.

E33 Arıza Kodu

Dönüş suyu ısı sensörü sorunu.

►► Dönüş suyu sıcaklık sensöründe açık veya kısa devre durumu söz konusu olabilir. Arıza durumunda doğrudan servis çağırmalısınız.

E35 Arıza Kodu

Gidiş suyu sıcaklık sensörü sorunu.

►► Gidiş suyu sıcaklık sensöründe açık-kıs devre durumu söz konusu olabilir. Arıza durumunda işlem uygulamadan doğrudan servis çağırmalısınız.

E54 Arıza Kodu

Sifon tıkalı.

►► Yoğuşma sifonunun tıkalı olduğunu ve temizlenmesi gerektiğini belirtir. İşlemi uygulamalı veya işlem uygulaması için doğrudan servis yardımı almalısınız.

E80 Arıza Kodu

Dönüş ve gidiş suyu sıcaklık sensörü arasında sıcaklık farkı var.

►► Dönüş suyu sıcaklık sensör ısısı gidiş suyu sıcaklık sensör ısısından fazlaysa bu sorun yaşanır. Sensörlerde, sensör bağlantılarında veya kartta problem olabilir. Bu konuda teknik servis yardımı almanız gerekiyor.

E82 Arıza Kodu

Alev kaybı problemi.

►► Kombi 4 dakika içinde 3 seferden fazla alev kaybı yaşarsa bu sorun yaşanır. Bu durumda önce kombiyi birkaç kez resetlemelisiniz. Birkaç reset işlemine rağmen düzelme olmazsa doğrudan servis çağırmalısınız. Bu gibi durumlarda genellikle; kart, iyon elektrodu, gaz valfi arızası olabilir. Cihazın yerinde incelenmesi gerekiyor.

F07 Arıza Kodu

Aşırı baca gazı sıcaklık problemi.

►► Baca gazı sıcaklığı 95°C yi geçerse cihaz bu arızayı verir. Bu arıza durumunda cihazı resetleseniz de muhtemelen düzelme olmayacaktır. Teknik açıdan; eşanjör, kart gibi parçaları ayrıca cihazın gaz ayarlarını kontrol etmek gerekir.

F13 Arıza Kodu

Aşırı resetleme durumu.

►► Kombi 1 saat içinde 5 kereden fazla resetlendiyse reset kilitlenmesi olur ve bu sorun yaşanır. Bu durumda cihazı şalterinden kapatıp açarsanız ekrandan bu kod silinecektir. Ancak cihaza bu kadar sık reset uygulayacak sebep ya da sorun ne ise bu konuda servis yardımı almanız gerekir.

F34 Arıza Kodu

Düşük besleme gerilimi sorunu.

►► Şebeke gerilimi 170 V altında olduğu zaman bu sorun yaşanır. Bir süre kadar beklerseniz eğer şebeke voltajı düzeldiğinde sorun da düzelebilir. Ancak uzun süre bekleme neticesinde sorunda değişiklik olmazsa bu bir kart arızası olabilir. Karta müdahale sonrasında arıza düzelir. Ancak sorunun yeniden yaşanma olasılığı da vardır. Bu gibi durumlarda kombi regülatörü kullanmanız gerekir.

F37 Arıza Kodu

Düşük basınç problemi.

►► Tesisat devresine ait su basıncı 1 barın altına düşerse (ortalama 0.4 bar gibi) cihaz bu uyarıyı verir. Bu durumda basıncı yükseltmek gerekir. Basıncı yükseltmek için kombinin sağ altında monteli durumda olan mavi doldurma musluğunu sola çevirmeli, su sesi duyduktan sonra basıncı takip etmeli, basıncı 1.5 bar yaptıktan sonra parçayı mutlaka kapatmalısınız. İşlem sonrası sorun düzelecektir. Ancak bu işlemi çok sık uygularsanız, işlemi yapamadıysanız veya işlem sonrası sorun düzelmezse doğrudan servis çağırmalısınız.

F39 Arıza Kodu

Dış hava sensörü sorunu.

►► Kombiye bağlı bir dış hava sensörü varsa; sensör arızalı veya bağlantı sorunu olabilir. Böyle bir sensör kullanılmıyorsa kart arızası veya elektrik aksağında problem olabilir. Bu konuda cihaza müdahalede bulunmadan doğrudan servis çağırmalısınız.

F40 Arıza Kodu

Yüksek su basınç problemi.

►► Kombi tesisat basıncı 3.3 barın üzerine çıkarsa cihaz bu arızayı verir. Bu durumda kombi tesisatındaki yüksek basıncı petekten su alarak boşaltmak gerekir. Tesisat su basıncı işlem yapılırken 1.5 bara düşürülürse cihaz normale döner. Ancak bu durum çok sık yaşanırsa yani basınç değeri kendi kendine yükselmeye devam edip sürekli su tahliye etmek zorunda kalırsanız bu durumda mutlaka teknik servis yardımı almalısınız.

F47 Arıza Kodu

Su basınç sensörü sorunu.

►► Kombide basıncı ölçme görevinde olan basınç sensörü takılı olmadığında, temassızlık olduğunda genelde bu sorun yaşanır. Arıza durumunda yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için bu konuda teknik servis yardımı almalısınız.

F50 Arıza Kodu

Boyler sensörü arızası.

►► Boyler sensöründe arıza varsa veya sensör kablolarında problem varsa bu sorun yaşanabilir. Arıza durumunda cihaza müdahalede bulunmadan doğrudan servis yardımı almalısınız.

F51 Arıza Kodu

PT1000 solar sensör sorunu.

►► Solar sensörde veya bağlantılarında sorun olabilir. Bu durumda cihaza müdahale etmeden doğrudan servis yardımı almalısınız.

F52 Arıza Kodu

Kullanım suyu sensör problemi.

►► Kullanım suyu sensöründe, sensör bağlantı kablolarında veya harici olarak elektronik kartta sorun olabilir. Bu durumda cihaza müdahalede bulunmadan doğrudan tespit ve müdahale için servis yardımı almalısınız.

F53 Arıza Kodu

Baca gazı sıcaklık sensörü problemi.

►► Baca gazı sıcaklık sensöründe kısa devre veya açık devre sorunu varsa bu problem yaşanır. Sensöre bağlı bir sorun veya bağlantı sorunu olabilir. Teknik açıdan tespit ve müdahale için servis yardımı almalısınız.

F81 Arıza Kodu

Sıcaklık sensörü sağa testi beklemesi problemi.

►► Sıcaklık sensörü, bağlantı veya kart arızası olabilir. Teknik açıdan yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için doğrudan servis çağırmalı, yardım almalısınız.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
logo

Tüm Sorular

Soru Sor

Videolu Destek

Servis Çağır

Robot
Robito
Robot
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim? Kombim Arıza Yaptı. Servis Kaydı Oluşturmak İstiyorum.
Robot
Dairenizde Gaz Var mı? Ocağı kontrol eder misiniz çalışıyor mu? Dairede gaz var, ocak çalışıyor Dairede gaz yok.
Robot
Size güzel bir haberim var! Online kayıt oluşturursanız işlem ücretinde %20 indirim sağlayacağım Tıkla %20 İndirim Kazan
Robot
O halde gaz vanalarını kontrol etmelisiniz. Gaz vanaları açık olmasına rağmen ocak yanmıyor, kombi çalışmıyorsa aşağıdaki linkten bulunduğunuz bölgenin gaz hattına ulaşabilirsiniz. Gaz Hatları
Robot
Su basıncı normal görünüyor. Arıza tekrarında kombiyi 3 kez resetlemeniz gerekir. İşlem bilgisi için; Buraya tıklayınİşlemi yaptığınızı farzediyorum. Arıza devam ediyor mu? Hayır, arıza düzeldi Evet, arıza devam ediyor.
Robot
Kombi Basıncının 1 ile 2 bar arasında olması gerekir. Basıncı yükseltmek için; Burayı Tıklayın Düşürmek için; Burayı Tıklayın
Robot
Üzgünüm ki yapabileceğiniz başka bir işlem kalmadı. Daha fazla yardım için Burayı tıklayabilirsiniz
Robot
Size güzel bir haberim var! Online kayıt oluşturursanız işlem ücretinde %20 indirim sağlayacağım Tıkla %20 İndirim Kazan
Robot
Bu çok güzel bir haber, arızanın çözümlenmesine sevindim. Sende bize yardımcı olmak istersen Buraya Tıklayarak Yıldız ve yorum atarsan sevinirim ☻