Evdeki ısınma problemi Buderus GB012 Kombi

Soruyu Soran
Anıl

Merhaba. Isparta’da brüt 100 m2’lik ara kat evimizde buderus gb012 kombi var. Manuel ayarlı oda termostatı vardı. Bozulmuş olduğu için kombiyle bağlantısı kesildi geçtiğimiz aylarda. Evdeki petekler ile evin tesisatı 2017 kışında yenilendi. Mobil sistem kuruldu. Bina güney-kuzey cephe yönünde. Daire ara katta.

Güney cepheye bakan iki oda duvarı apartman boşluğuna baktığı için o odalar daha soğuk oluyor. Büyük oda 10,5 m2 ve 1.2 metre petek var. Diğer oda 8 m2 ve 0,80 mt petek var. Petekler demirdöküm kullanılmış bu arada. Önceki petekler doğalgaz sistemine uygun olmaması nedeniyle değiştirildi ve demirdöküm peteklerin daha iyi ısı vereceği söylenildi, montajı yapıldı. Evde 6.30 metre petek döşenmiş halde. Öncekilere göre radyatör boyu daha kısa. Şuan evde 6 radyatör + 1 havlupan var. Aşağıya radyatör boylarını yazıyorum. Kombiyi soğuk günlerde 45-52 derece arasında kullandığımda en yakın petekler tam ısınırken kombiden uzaklaştıkça peteklerin altı üst kısma göre daha ılık oluyor. Bu da güney cephedeki odanın soğuğunu kırmaya yetmiyor. Peteklerin havası alınmasına rağmen değişiklik olmadı. 2018 sonuna doğru oda termostatı iptal olunca 5 peteğe termostatik vana takıldı buna rağmen yine değişen bir şey olmadı.

Oksijen bariyerli sıcak ve soğuk boruları tesisatta kullanılan ve radyatör bağlantıları için yerden çıkartıldığı için radyatörlerin bağlantılarıda alt tarafından yapılmış. Çapraz bağlantı vs. bir kullanım söz konusu değil. Kombiyi soğuk zamanlarda 24 saat kullandığımızda doğalgaz sarfiyatı 10 m3’ün üzerinde oluyor. Ocak 2019’daki sarfiyat 18 günde 203 m3. Sıkıntımız evi randımanlı ısıtamamak. Bu sorun sadece bizde var.Bu arada binada henüz mantolama yok ve buna rağmen alt katlarımızda oturanların evleri gayet sıcak oluyor. Teknik servis eve birkaç kez geldi sorundan ötürü kombinin çalışmasından yana sıkıntı yok diyerek gittiler. Araştırmalarıma göre GB012 için petek boyu yeterli değil 8-10 mt petek kullanılmalı yazılmış ama bazı yerlerde de ısınma için petek boyu etkilemez denilmiş. Şaşırdık artık, sorunu nasıl çözeceğimizi bulamadık bir türlü. Radyatörlere çapraz bağlantı yapılsa sorun çözülür mü? Yoksa petek boyları mı ısıtma için yeterli değil? Evdeki tüm radyatörler açık.  Teknik terimlere hakim değilim. Sorunu anlaşılır halde anlatabilmişimdir umarım. . Yardımcı olursanız mutlu oluruz. Teşekkürlerimizle..

evde kullanılan radyatör boyları:
odaların ortalama boyutları ve önceki peteklerin tahmini boyları
10,5 m2 oda için 1.2 mt –  (önceki petek 1.40 mt)
14 m2 oda için 1.0 mt  –  (önceki petek 1,20 mt (ara oda))
8 m2 oda için 0,80 mt –  (önceki 1,00 mt)
6 m2 hol için 0,50 mt – (daha önce yoktu)
25 m2 salon için 2.00 mt – (daha önce de 2.00 mt)
10 m2 mutfak için 0,80 mt – ( 1,40 mt en , yüksekliği 60 cmlik radyatöre göre daha kısa)
7 m2 banyoda havlupan kullanılmış. – (daha önce yine mutfakta kullanılan gibi bir radyatör vardı. tahmini 1,20 mt)

Şuan kullanılmakta olan radyatörlerin yükseklikleri :60 cm.  Toplam uzunlukları 6,30 mt.  Ev brüt: 100 m2  Kombi: Buderus Gb012

Cevap: Merhaba Anıl Bey… Öncelikle 100 m2 lik bir dairede Buderus GB012 gibi bir kombi kullanılıyorsa iyi sonuçlar elde etmeniz gerekir. Çünkü daireniz çok büyük değil ve kombiniz yoğuşmalı. Yani kullandığınız kombi dairenizdeki petek sayısının 2 katı da olsa verimli çalışması gerekir. Kombinizde kalorifer sıcaklık derecesi 38-82°C arası. Kombiyle birlikte termostatik vana da kullanıyorsunuz. Termostatik vana kullanmıyor olsanız yine 45-52°C civarı iyi randıman elde edersiniz diyebiliriz. Ancak termostatik vana kullanıyorsanız eğer bu durumda kombi kalorifer ayarını en yüksek derecelere getirmeniz gerekir. Aksi halde kombi termostatik vana bağlantılı çalışmaz ve kafasına göre ısıtma yapar. Çoğu zaman ısıtmayı çok iyi yapar, kimi zaman yetersiz yapar kimi zaman da kendi kendine devreye girip çıkar. Tabiri caizse kafasına göre çalışır. (Çünkü termostatik vana da tıpkı bir oda termostatı gibi ısı ayar kumandasıdır. Kombiden sabit yüksek bir sıcaklık ayarlanır. Kombi unutulur. Kombiden harici bir ayar yapılmasına gerek kalmaz. Tüm kış boyunca sıcaklık beklentiye göre termostatik vana üzerinden yapılır) Bu yüzden öncelikle önerimiz kombi kalorifer sıcaklığını artırmanız yönündedir. 5 kaloriferde termostatik vana var, 1 petek ve 1 havlupanda termostatik vana yok.

Termostatik vana üzerinde yer alan kademelerin tahmini sıcaklık değerleri; 

1 kademesi; ortalama 12°C civarı

2 kademesi; ortalama 16°C civarı

3 kademesi; ortalama 20°C civarı

4 kademesi; ortalama 24°C civarı

5 kademesi; ortalama 28°C civarıdır. 

Tabi bu değerler termostatik vananın marka modeline göre değişiklik göstermektedir. 

Binanızda izolasyon olmaması her zaman için ısınmada 1 adım geride olduğunuzu belirtir. Fakat kullandığınız kombi ortamı ısıtmak için idealin de üstünde. Yani yetersiz değil aksine fazla bile. O yüzden her şekilde iyi ısıtması gerekir. Özellikle de binada ısınma sorunu yaşayan olsaydı evet izolasyon eksikliği sebebiyle derdik ancak binada iyi şekilde ısınan kullanıcılar da var.

Normalde kombiye yakın peteklerin ısınması, uzaklaştıkça peteklerdeki ısının da düşmesi kombide pompanın yetersiz olduğu ya da tesisatta tıkanıklık olduğu anlamına gelir. Ancak dediğim gibi daireniz kullanılan kombiye göre küçük bile kalıyor. Yani pompanın güç bakımından yetersiz kalması imkansız. 

Tesisatınız yeni, tıkalı olma ihtimali yok. Mobil sistem tesisatlar kollektör sistemli tesisatlardır. Kollektörde birçok vana vardır. Bu vanaların hepsini kontrol edin ve hepsinin sonuna kadar açık olduğundan emin olun. Vanalar açıksa eğer kombiyi kapatın, kombiye yakın bir petekten su boşaltın (su tamamen bitene kadar). Daha sonrasında kombi tesisatına 1,5 bar kadar su basarak direk çalıştırın. Önce termostatik vana üzerinden değerleri yüksek tutun, ısınma olduktan sonra isteğinize bağlı sıcaklık değerlerini düşürün. Ama kombi hep yüksek ayarda kalsın. Birkaç gün bu şekilde deneyerek ısıtmayı ve yakıt tüketimini kontrol edin. Yakıt tüketimi yine 10 m3 üzerine çıkarsa cihaza gaz ayarı gerekebilir, cihazda sorun olabilir, tesisatta hava olabilir ya da reglaj ayarı gerekebilir. Bunun için de tabi sorunu yerinde incelememiz lazım. 

 

Cevap Veren Moderatör
Aysun
avatar
  Subscribe  
Bildir