Ferroli Econcept 50A Hata Kodları

80 Görüntülenme
Yorum Yok

A01 Arıza Kodu

Brülörde alev yok.

►► Brülörde alev oluşmaz, yanma olmazsa cihaz bu arızaya geçer. Bu gibi durumlarda ilk yapılması gereken işlem doğalgaz kontrolüdür. Doğalgaz vanaları kapalıysa açık konuma getirmeli, kombiye gaz geldiğinden ve dairede bir doğalgaz kesintisi olmadığından emin olmalısınız. Gaz vanaları açık ve kombiye gaz geliyorsa kombiye reset atmalısınız. Birkaç reset işlemi ile sorun çözümlenebilir. Ancak sonuç alamazsanız mutlaka servis çağırmalısınız. Kombide; gaz armatörü, kart, elektrot arızası olabilir. Harici olarak yoğuşma gider hortumuna da bakılması gerekir. Donma veya tıkanma olabilir.

A02 Arıza Kodu

Emniyet termostatı açık.

►► Kombi tesisat içerisinde yüksek sıcaklık algılarsa emniyet termostatı açılır ve cihazı bloke eder. Bu aşamda cihaz kendini kilitler hem sıcak su vermez hem de petekleri ısıtmaz. Bu gibi sorunlarda; petek ve tesisat vanalarını, kombi su basıncını kontrol etmelisiniz. Vanalar açık ve kombi su basıncı ideal değerdeyse kombiyi arızadan çıkarmak için resetlemeniz bu işlemi de arıza tekrarında birkaç kez daha uygulamalısınız. İşlem ve kontrollerden sonra düzelme olmazsa; eşanjör, pompa, sensör, kart, üç yollu vana gibi parçaların aynı zamanda filtre ve tesisatın kontrol edilmesi gerekir. Mutlaka uzman servis yardımı almalısınız.

A03 Arıza Kodu

Duman boşaltma boruları emniyet müdahalesi durumu.

►► Baca sistemiyle alakalı bir aksaklık olduğu için emniyet sistemi devreye girmiş. Arıza durumunda cihaza müdahale etmeden servis yardımı almalısınız.

A04 Arıza Kodu

Ateşleme sonrası alev yetersizliği durumu.

►► Ateşleme sonrasında alev yeterli hissedilmezse cihaz bu arızaya geçer. Bu aşamada cihazı birkaç defa resetleyebilirsiniz. Reset işlemi bir çözüm getirmezse doğrudan servis yardım almalısınız. Bu arıza durumu; iyon elektrodu, gaz valfi, kart gibi parçalara aynı zamanda baca sistemine bağlı olabilir.

F05 Arıza Kodu

Tesisat su basıncı düşük durumda.

►► Kombi tesisat su basıncı 1 barın altını gösteriyorsa cihaz bu arızaya geçer. Bu durumda basıncı yükseltmek gerekir. Kombi alt kısmında monteli olan doldurma musluğunu açmalı, basıncı 1.5 bara getirince parçayı kapatmalısınız. İşlem bitiminde sorun düzelir, cihaz normale döner. Ancak işlem sonrası cihazda düzelme olmazsa, işlemi yapamadıysanız veya işlemi çok sık yapmak durumunda kalıyorsanız servis yardımı almalısınız.

F06 Arıza Kodu

Fan problemi.

►► Fan çalışmak için dışarıdan temiz havayı alamıyor veya yanma sonrası oluşan atık gazı dışarıya atamıyorsa bu sorun yaşanır. Arıza durumunda her ihtimale karşı cihazı birkaç defa resetlemelisiniz. Birkaç reset işlemine karşın düzelme olmuyorsa servis çağırmalısınız. Bu gibi durumlar; fan, kart arızasına bağlı olabilir. Tabi bir de baca sistemini kontrol etmek gerekir.

F07 Arıza Kodu

Duman ısısı aşırı yüksek.

►► Duman sıcaklığı olmadı gereken ısıdan daha yüksekse cihaz bu arızaaya geçer. Bu durumda cihaza müdahale etmeden doğrudan servis yardımı almalısınız. Baca sistemi parçalarının kontrol edilmesi gerekir.

F08 Arıza Kodu

Tesisata gidiş sıcaklığı çok yüksek.

►► Tesisat gidiş suyu sıcaklığı yüksek ise cihaz bu arızaya geçer. Bu durumda tesisat ve petek vanaları açıksa kombiye reset atmalısınız. Tek bir reset ile sorun çözümlenmezse servis yardımı almalısınız. Bu durumda; kart, pompa, eşanjör arızası olabilir. Tabi harici olarak filtre ile tesisatta tıkanıklık da olabileceği için kontrol edilmesi lazım.

F09 Arıza Kodu

Tesisat dönüş sıcaklığı çok yüksek.

►► Çok sık olmasa da yine de karşılaşılabilen arıza kodudur Bu durumda cihazı resetlemek gerekir. Birkaç reset işlemi ile sorun çözümlenebilir. Ancak düzelme olmazsa; tesisat-filtre tıkanıklığı durumu, pompa, eşanjör, sensör arızası olabilir. Kontrol ve müdahale için mutlaka servis çağırmalısınız.

F10 Arıza Kodu

Gidiş suyu sensör sorunu.

►► Kalorifer gidiş suyu sensöründe, sensör bağlantı kablolarında, sensör borularında veya harici olarak kartta problem olabilir. Bu durumda doğrudan servis çağırmalı, cihaza müdahale etmemelisiniz.

F11 Arıza Kodu

Dönüş suyu sensör sorunu.

►► Dönüş suyu sensöründe, sensör kablo bağlantılarında veya sensör borularında sorun olabilir. Harici olarak kart arızası da karşımıza çıkabilmektedir. Teknik olarak cihaza müdahale etmeden doğrudan servis çağırmalısınız.

F12 Arıza Kodu

Boyler sensör arızası.

►► Boyler sensörde, sensör bağlantı kablolarında veya sensör borularında nemlenme olabilir. Bu durumda cihaza müdahale etmeden direkt servis yardımı almalısınız.

F13 Arıza Kodu

Duman sensörü sorunu.

►► Cihazın baca sistemiyle alakalı bir sorunu olduğunu belirtir. Arıza durumunda cihaza birkaç kez reset atmalı, sorun düzelmiyorsa servis çağırmalısınız.

F14 Arıza Kodu

Dış hava sensörü sorunu.

►► Kombiye bağlantısı olan bir dış hava sensörü varsa eğer; sensör bozuk olabilir, sensör bağlantılarında sorun olabilir. Ancak böyle bir sensör yoksa kart arızası veya elektriksel bir sorun olabilir. Bu durumda mutlaka servis yardımı almalısınız.

A16 Arıza Kodu

Ana devre kartı ile ateşleme parçası arasında irtibat kopukluğu.

►► Kombi bu arıza durumunda çalışmaz. Birkaç reset işlemi deneyebilirsiniz. Resetleme işlemlerine karşın düzelme olmazsa servis yardımı almalısınız. Anakart arızası, ateşleme parçasında sorun olabilir. Parçaların kontrol edilmesi, sorun görülen parçaların değiştirilmesi gerekir.

F17/F18/F19 Arıza Kodu

Mikroprosesör arızası.

►► Arıza durumunda cihazı arızadan çıkarmak için birkaç reset işlemi uygulayabilirsiniz. Birkaç reset uygulamasına karşın sorunda düzelme olmuyorsa doğrudan servis çağırmalısınız.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
logo

Tüm Sorular

Soru Sor

Videolu Destek

Servis Çağır

Robot
Robito
Robot
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim? Kombim Arıza Yaptı. Servis Kaydı Oluşturmak İstiyorum.
Robot
Dairenizde Gaz Var mı? Ocağı kontrol eder misiniz çalışıyor mu? Dairede gaz var, ocak çalışıyor Dairede gaz yok.
Robot
Size güzel bir haberim var! Online kayıt oluşturursanız işlem ücretinde %20 indirim sağlayacağım Tıkla %20 İndirim Kazan
Robot
O halde gaz vanalarını kontrol etmelisiniz. Gaz vanaları açık olmasına rağmen ocak yanmıyor, kombi çalışmıyorsa aşağıdaki linkten bulunduğunuz bölgenin gaz hattına ulaşabilirsiniz. Gaz Hatları
Robot
Su basıncı normal görünüyor. Arıza tekrarında kombiyi 3 kez resetlemeniz gerekir. İşlem bilgisi için; Buraya tıklayınİşlemi yaptığınızı farzediyorum. Arıza devam ediyor mu? Hayır, arıza düzeldi Evet, arıza devam ediyor.
Robot
Kombi Basıncının 1 ile 2 bar arasında olması gerekir. Basıncı yükseltmek için; Burayı Tıklayın Düşürmek için; Burayı Tıklayın
Robot
Üzgünüm ki yapabileceğiniz başka bir işlem kalmadı. Daha fazla yardım için Burayı tıklayabilirsiniz
Robot
Size güzel bir haberim var! Online kayıt oluşturursanız işlem ücretinde %20 indirim sağlayacağım Tıkla %20 İndirim Kazan
Robot
Bu çok güzel bir haber, arızanın çözümlenmesine sevindim. Sende bize yardımcı olmak istersen Buraya Tıklayarak Yıldız ve yorum atarsan sevinirim ☻