Ferroli Econcept 51A Hata Kodları

146 Görüntülenme
Yorum Yok

A01 Arıza Kodu

Brülörde alev oluşumu yok.

►► Brülörde alev oluşmazsa cihaz ateşleme yapmaz yani hiçbir konumda çalışmaz. Brülörde alev oluşması için de gaz olması gerekir. Bu yüzden bu arıza durumunda önce doğalgaz kesintisi olup olmadığına, gaz vanalarının açık olup olmadığına bakmalısınız. Doğalgaz kesintisi yok, gaz vanaları açık ve kombiye gaz geldiğinden eminseniz kombiyi resetlemelisiniz. Birkaç reset işlemi ile sorun çözümlenebilir. Çözüm olmazsa servis çağırmalısınız. Bu arıza durumunda; kart, iyon-ateşleme elektrodu, gaz valfi gibi parçaları aynı zamanda yoğuşma gider hortumunu kontrol etmek gerekir.

A02 Arıza Kodu

Brülör kapalı olduğu halde alev algılanıyor.

►► Bu arıza durumunda önce cihazı arızadan çıkarmak için resetlemelisiniz. Birkaç reset işlemine karşın düzelme olmazsa yapabileceğiniz başka bir işlem olmadığı için servis çağırmalısınız. Arıza durumu; kart, iyon elektrodu, gaz valfi gibi parçalara bağlı olabilir. Tabi bu arıza durumunda baca sistemine de bakılması gerekiyor.

A03 Arıza Kodu

Aşırı sıcaklık koruması devreye girmiş.

►► Sistemdeki su değeri aşırı sıcaksa veya sıcak ölçülmüşse cihaz bu arızaya geçer. Bu durumda önce petek ve tesisata ait vanalara bakılmalı, kapalı olan vanalar açılmalıdır. Vanalar açıksa, kombi su basıncına bakılmalıdır. Basınç düşükse su basma işlemi uygulamak gerekir. Basınç normalse veya yükseltilmesine rağmen sorun düzelmiyorsa bu aşamada cihazı resetlemek gerekir. Yine de bir sonuç alınamıyorsa; kart, sensör, pompa, eşanjör, üç yollu vana gibi parçaların kontrolü gerekir. Tesisat veya filtrede tıkanıklık olma ihtimali de vardır. Bu durumda tespit ve çözüm için servis yardımı almalısınız.

A04 Arıza Kodu

Duman tahliye emniyeti devreye girmiş.

►► Kombi son 24 saat içinde 3 kez F07 arıza kodu verir ve müdahale edilmezse cihaz bu arızaya geçer. Bu durumda cihaz fan yoluyla yeterli hava akışı sağlayamıyor demektir. Cihazı birkaç kez resetlemeli, düzelme olmazsa servis yardımı almalısınız. Baca sistemi ile birlikte fan, kart gibi parçaların da kontrol edilmesi gerekir.

A05 Arıza Kodu

Fan koruması devreye girmiş.

►► Kombi 1 saat boyunca peş peşe F15 arızası verdi ve müdahale edilmediyse fan koruması devreye girer ve ekrana bu kod yansır. Bu durumda fan, kart gibi parçaların kontrol edilmesi gerekir. Her ihtimale karşı cihazı resetlemeli, düzelme olmuyorsa servis yardımı almalısınız.

A06 Arıza Kodu

Ateşleme işlemi sonrası alev yetersizliği durumu.

►► Ateşleme işleminden sonra 4 dakika içinde 6 defa alev yetersizliği durumu olursa cihaz bu arızayı verir. Arıza durumunda cihazı resetlemelisiniz. Birkaç reset işlemi işe yarayabilir. Ancak düzelme olmazsa teknik müdahale gerekebilir. Kart, gaz valfi, iyon elektrodu gibi parçaları ayrıca baca sistemini kontrol etmek gerekir.

F07 Arıza Kodu

Duman ısısı yüksek.

►► Baca sisteminde bir tıkanma durumu, baca ebatında sorun, baca çekişinde problem olabilir. Bu kontrollerin servis ekiplerince yapılması gerekir. Harici olarak parçaların da kontrolü gerekir.

F10 Arıza Kodu

Çıkış sensörü 1 sorunu.

►► Kalorifer çıkış sensörü sorunu olabilir. Arıza durumunda bir işlem uygulamadan servis yardımı almalısınız. Yalnızca sensörde değil, sensör bağlantılarında, sensör borusunda veya harici olarak kartta da sorun olabilir.

F11 Arıza Kodu

Giriş sensörü sorunu.

►► Giriş sensöründe, sensör bağlantı kablolarında veya sensör borularında sorun olabilir. Harici olarak kart arızası da olabileceğinden cihaza müdahalede bulunmadan direkt servis yardımı almalısınız.

F12 Arıza Kodu

Sıcak su devresi sensör sorunu.

►► Sıcak su devresine ait sensörde, sensör kablo bağlantılarında veya sensör borularında sorun olabilir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almalısınız.

F13 Arıza Kodu

Duman sensörü arızası.

►► Baca sistemi sorunu da denilebilir. Arıza durumunda cihazı birkaç kez resetlemeli, sorun düzelmiyorsa servis yardımı almalısınız. Arıza durumu baca sistemine, fan, kart gibi birçok parçaya bağlı olabilir.

F14 Arıza Kodu

Çıkış sensörü 2 sorunu.

►► Çıkış sensörü arızalıysa, sensör kablolarnda, sensör borularında sorun varsa, kart arızası varsa bu sorun yaşanabilir. Cihaza müdahalede bulunmadan direkt servis çağırmalısınız.

F15 Arıza Kodu

Fan problemi.

►► Fan görevini bir sebeple gerçekleştiremiyorsa bu sorun yaşanır. Bu durumda kombiyi arızadan çıkarmak için birkaç kez resetlemek gerekir. Birkaç reset işlemine karşın düzelme olmazsa servis yardımı alınmalıdır. Arıza durumu; fan, kart gibi parçalara ayrıca baca sistemine bağlı olabilir.

F34 Arıza Kodu

Besleme gerilimi düşük.

►► Kombiye veya daireye gelen besleme geriliminin 170 V altında olduğunu belirtir. Düşük voltaj durumlarında bir süre kadar voltajın düzelmesini beklemek gerekir. Uzun süre bekleme neticesinde sonuç alınamıyorsa doğrudan teknik servis hizmeti almak gerekir. Bu sebeple kart arızası meydana gelmiş veya kart yanmış olabilir. Karta yapılacak müdahale sonucunda mutlaka kombi regülatörü kullanmalısınız.

F35 Arıza Kodu

Şebeke frekansı normal değil.

►► Elektrik şebekesi ile alakalı bir sorun olabilir. Arıza durumunda bir süre kadar beklemelisiniz. Düzelme olmazsa servis yardımı almalısınız.

F37 Arıza Kodu

Sistem basıncı yeterli değil.

►► Kombi tesisat basıncı 1 bardan az ise cihaz bu arızaya geçer. Kombi altında monteli olan dolum vanasını çevirerek açmalı, basıncı 1.5 bar değerine kadar getirmelisiniz. İşlem sonrası parçayı yeniden kapatmayı unutmayın. İşlem bitiminde cihaz da normale dönecektir. Ancak düzelme olmazsa, işlemi yapamazsanız veya işlemi sürekli yapmak durumunda kalıyorsanız bu konuda teknik servis yardımı almalısınız.

F39 Arıza Kodu

Harici sensör arızası.

►► Sıcaklık akış aktivasyonundan sonra sensör bağlantısı kesilirse bu sorun yaşanır. Sensörde, sensör bağlantılarında, sensör borularında sorun olabilir. Teknik servis yardımı almalısınız.

A41 Arıza Kodu

Sensör konumlandırma problemi.

►► Çıkış sensörünün boru ile bağlantısı bir sebeple kesilirse bu sorun yaşanır. Sensör doğru konumlandırılmamış olabilir. Tabi bu durum sensör arızasına da bağlı olabilir. Teknik açıdan cihaza müdahale etmeden doğrudan servis yardımı almalısınız.

F42 Arıza Kodu

Isıtma sensörü arızası.

►► Cihaz bu arızada ya ısıtma yapmaz ya da yeterli ısıtma sağlayamaz. Bu durumda cihazı resetlemek de arızayı çözümlemez. Teknik olarak; ısıtma sensöründe, sensör bağlantılarında veya sensör borularında sorun olabilir. Bu konuda servis yardımı almalısınız.

A62 Arıza Kodu

Gaz valfi ile merkezi kontrolü ünitesi arasında iletilim kopukluğu.

►► Arıza durumunda cihaza müdahale etmeden servis yardımı almalısınız. Gaz valfinde, merkezi kontrol ünite bağlantılarında veya elektronik kartta sorun olabilir. Arıza tespiti ve çözümü için mutlaka servis yardımı almalısınız.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
logo

Tüm Sorular

Soru Sor

Videolu Destek

Servis Çağır

Robot
Robito
Robot
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim? Kombim Arıza Yaptı. Servis Kaydı Oluşturmak İstiyorum.
Robot
Dairenizde Gaz Var mı? Ocağı kontrol eder misiniz çalışıyor mu? Dairede gaz var, ocak çalışıyor Dairede gaz yok.
Robot
Size güzel bir haberim var! Online kayıt oluşturursanız işlem ücretinde %20 indirim sağlayacağım Tıkla %20 İndirim Kazan
Robot
O halde gaz vanalarını kontrol etmelisiniz. Gaz vanaları açık olmasına rağmen ocak yanmıyor, kombi çalışmıyorsa aşağıdaki linkten bulunduğunuz bölgenin gaz hattına ulaşabilirsiniz. Gaz Hatları
Robot
Su basıncı normal görünüyor. Arıza tekrarında kombiyi 3 kez resetlemeniz gerekir. İşlem bilgisi için; Buraya tıklayınİşlemi yaptığınızı farzediyorum. Arıza devam ediyor mu? Hayır, arıza düzeldi Evet, arıza devam ediyor.
Robot
Kombi Basıncının 1 ile 2 bar arasında olması gerekir. Basıncı yükseltmek için; Burayı Tıklayın Düşürmek için; Burayı Tıklayın
Robot
Üzgünüm ki yapabileceğiniz başka bir işlem kalmadı. Daha fazla yardım için Burayı tıklayabilirsiniz
Robot
Size güzel bir haberim var! Online kayıt oluşturursanız işlem ücretinde %20 indirim sağlayacağım Tıkla %20 İndirim Kazan
Robot
Bu çok güzel bir haber, arızanın çözümlenmesine sevindim. Sende bize yardımcı olmak istersen Buraya Tıklayarak Yıldız ve yorum atarsan sevinirim ☻