Ferroli Econcept Hata Kodları

109 Görüntülenme
Yorum Yok

F1 Arıza Kodu

Brülörde alev oluşmuyor.

►► Ateşleme sorunu olarak da adlandırabiliriz. Arıza durumunda önce doğalgaz kontrolü yapmalısınız. Doğalgaz kesintisi yoksa, kombiye gaz geldiğinden kesin olarak eminseniz kombiyi resetlemelisiniz. Birkaç reset işlemi işe yaramıyorsa doğrudan servis çağırmalısınız. Bu durum; kart, gaz valfi, iyon-ateşleme elektrodu gibi parçalara bağlı olabilir. Harici olarak yoğuşma gider hortumu tıkalı veya donmuş olabilir.

F3 Arıza Kodu

Emniyet termostatına müdahale.

►► Arıza durumunda cihaza birkaç kaç reset atmalısınız. İşlem sonrası düzelme olmazsa; petek ve tesisat vanalarını kontrol ederek kapalı ise açmalısınız. Kombi su basıncına bakarak basınç düşükse su basma işlemi uygulamalısınız. İşlemlerden sonra düzelme olmuyorsa servis çağırmalısınız. Arıza durumu; eşanjör, kart, üç yollu vana, sensör, pompa gibi parçalara bağlı olabilir. Tabi bir de tesisatı ve kalorifer dönüş filtresini kontrol etmek gerekir. Bir tıkanma durumu söz konusu olabilir.

F5 Arıza Kodu

Hava akış sorunu.

►► Arıza durumunda düzelmiyor olsa da her ihtimale karşı cihaz birkaç kez resetlenmelidir. Birkaç reset işlemine karşın yine de düzelme durumu olmuyorsa; fan, kart gibi parçaları ayrıca baca sistemini kontrol etmek gerekir. Bu aşamada mutlaka can ve mal güvenliği açısından servis yardımı almalısınız.

F8 Arıza Kodu

Alev çıkış devresi arızası.

►► Bu sorunda doğrudan servis çağırmak yerine cihazı resetlemelisiniz. Birkaç resetleme işlemi ile sorun düzelmezse servis çağırmalısınız. Arıza durumu; kart, iyon elektrodu, gaz valfi gibi parçalara ya da baca sistemine bağlı olabilir.

F9 Arıza Kodu

Elektronik san. ile gaz vanası arasında bağlantı sorunu.

►► Bağlantı kopukluğu durumu söz konusu. Bu durumda cihaza müdahalede bulunmadan doğrudan servis yardımı almalısınız.

F10/F22 Arıza Kodu

Mikroprozesör arızası.

►► Arıza durumuyla karşılaştığınız zaman cihaza müdahalede bulunmadan doğrudan servis yardımı almalısınız.

F23 Arıza Kodu

4 dakika içinde su basıncı girilen değere ulaşmamış.

►► Kombiye su basma işlemi uygulanmış ancak uzun süre beklenmesine karşın girilen değere ulaşılamazsa bu sorun yaşanır. Bu durumda basıncı ölçen basınç sondası-basınç sensöründe sorun olabilir. Yine de teşhis ve müdahale için servis yardımı almalısınız.

F25 Arıza Kodu

Yazılım sorunu.

►► Anakart yazılım sorunu olabilir. Her ihtimale karşı kombiye reset atmalı, düzelme olmazsa servis çağırmalısınız. Karta müdahale gerekebilir.

F26 Arıza Kodu

Yanma esnasında 4 dakikada 5 kez alev eksikliği yaşanmış.

►► Alev kaybı sorunu denilebilir. Arıza durumunda servis öncesi kombiye birkaç kez reset atmalısınız. Birkaç reset işlemine rağmen düzelme olmuyorsa servis çağırmalısınız. Arıza durumu; iyon elektrodu, gaz valfi, kart gibi parçalara bağlı olabilir. Yine de her ihtimale karşı baca sistemini de kontrol etmek gerekir.

F30/F31 Arıza Kodu

Gidiş sensörü arızası.

►► Kalorifer gidiş suyu sensör arızalıysa, sensör bağlantılarında sorun varsa, kablolarda kısa devre-kopma durumu varsa, sensör borularında nemlenme varsa bu sorun yaşanabilir. Harici olarak kart kontrolü de gerekebilir. Bu durumda cihaza müdahale etmeden servis yardımı almalısınız.

F32/F33 Arıza Kodu

Kullanım suyu sensör arızası.

►► Arıza durumu sıcak su sensörü sorununa, sensör borularında nemlenme olmasına, sensör kablolarında kopma kısa devre olmasına bağlı olabilir. Tabi her ihtimale karşı kartın da kontrolü gerekir. Bu durumda doğrudan servis yardımı almalısınız.

F34 Arıza Kodu

Şebeke voltajı düşük veya yüksek.
►► Şebeke geriliminde dalgalanma olursa bu sorun yaşanır. Bu durumda bir süre kadar beklemelisiniz. Bekleme aşamasında eğer voltajlar düzelirse kombideki bu sorun da düzelebilir. Ancak uzun süre beklenmesine karşın düzelme olmuyorsa bu sebeple kart arızası meydana gelmiş olabilir. Kartın arıza durumuna ve kullanıcı isteğine bağlı tamiri-değişimi ile sorun çözümlenebilir. Ancak arızanın tekrar etme olasılığı vardır. Bunun için de mutlaka önlem amacı ile kombi regülatörü cihazı kullanılmalıdır.

F35 Arıza Kodu

Şebeke frekansı sorunu.

►► Şebeke frekansında anormallik olursa bu hata kodu ekrana yansır. Bu gibi durumlarda cihazı arızadan çıkarmak için reset işlemi uygulamak gerekir. Birkaç reset denemesi sonrası sorun düzelmezse servis yardımı alınmalıdır.

F36 Arıza Kodu

Anakart problemi.

►► Arıza durumunda cihaza reset atmalı, arıza tekrarında işlemi birkaç kez daha uygulamalısınız. Yine de bir sonuç alamıyorsa karta müdahale gerekeceğinden doğrudan servis yardımı almalısınız.

F37 Arıza Kodu

Tesisat devresi düşük basınç sorunu.

►► Sistem su basıncı 1 bar altında ise cihaz bu arızaya geçer. Bu durumda cihazın altında monteli olan doldurma musluğunu sola çevirmeli, su sesi duyduktan sonra basıncı 1.5 bara kadar yükseltip işlemi sonlandırmalı ve doldurma musluğunu kapatmalısınız. İşlem sonrası sorun düzelecektir. Sorunda düzelme olmazsa cihaza reset atmalısınız. Yine de düzelme olmuyorsa, arıza çok sık tekrar ediyorsa veya işlemi yapamadıysanız teknik servis yardımı almalısınız.

F39 Arıza Kodu

Dış sonda arızası.

►► Dış hava sensörü arızası da denilebilir. Kombiye bağlantılı harici dış hava sensörü varsa bu parçada veya bağlantılarda sorun olabilir. Ancak kombiye bağlantılı bir dış hava sensörü yoksa kart veya elektriksel bir sorun olabilir. Her iki durum için de servis yardımı almalısınız.

F40 Arıza Kodu

Tesisat su basıncı yüksek.

►► Kombi tesisat su basıncı 2.5-3 bardan fazla ise cihaz bu arızaya geçer. Bu durumda yüksek basıncı düşürmek için kombiye en yakın petekten su boşaltmak gerekir. Peteğin hava alma müşürü açılarak kombi basıncı 1.5 bara düşürülmelidir. İşlem sonrası sorun düzelir. Ancak kombi tesisat basıncı kendi kendine yükselmeye devam ediyorsa yani sürekli petekten su boşaltmak zorunda kalıyorsanız bu durumda servis yardımı almalısınız.

F41 Arıza Kodu

Su basınç sondası sorunu.

►► Kombide su basınç sondası tesisat basıncını ölçme görevindedir. Bu parça bozuksa yani görevini yerine getirmiyorsa tesisat su basıncını ölçemediği için arızaya geçer ve cihaz bu durumda çalışmaz. Parçanın değişimi gerekebilir. Bu konuda kontrol ve müdahale için mutlaka servis yardımı almalısınız.

F43/F44 Arıza Kodu

Kalorifer dönüş suyu sensör arızası.

►► Kalorifer dönüş suyu sensöründe, sensör kablolarında sorun olabilir. Harici olarak sensör borularında nemlenme veya bir kart arızası olabilir. Kullanıcı olarak bu sorunda cihaza müdahalede bulunmadan doğrudan servis yardımı almalısınız.

F45/F46 Arıza Kodu

Duman sensörü sorunu.

►► Bu arıza durumunda cihazı resetlemek çözüm getirmeyecektir. Bu sorunda cihaza müdahalede bulunmadan doğrudan servis yardımı almalısınız. Bu aşamada baca sistemine bağlı parçaların ve baca sisteminin kontrol edilmesi gerekir.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
logo

Tüm Sorular

Soru Sor

Videolu Destek

Servis Çağır

Robot
Robito
Robot
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim? Kombim Arıza Yaptı. Servis Kaydı Oluşturmak İstiyorum.
Robot
Dairenizde Gaz Var mı? Ocağı kontrol eder misiniz çalışıyor mu? Dairede gaz var, ocak çalışıyor Dairede gaz yok.
Robot
Size güzel bir haberim var! Online kayıt oluşturursanız işlem ücretinde %20 indirim sağlayacağım Tıkla %20 İndirim Kazan
Robot
O halde gaz vanalarını kontrol etmelisiniz. Gaz vanaları açık olmasına rağmen ocak yanmıyor, kombi çalışmıyorsa aşağıdaki linkten bulunduğunuz bölgenin gaz hattına ulaşabilirsiniz. Gaz Hatları
Robot
Su basıncı normal görünüyor. Arıza tekrarında kombiyi 3 kez resetlemeniz gerekir. İşlem bilgisi için; Buraya tıklayınİşlemi yaptığınızı farzediyorum. Arıza devam ediyor mu? Hayır, arıza düzeldi Evet, arıza devam ediyor.
Robot
Kombi Basıncının 1 ile 2 bar arasında olması gerekir. Basıncı yükseltmek için; Burayı Tıklayın Düşürmek için; Burayı Tıklayın
Robot
Üzgünüm ki yapabileceğiniz başka bir işlem kalmadı. Daha fazla yardım için Burayı tıklayabilirsiniz
Robot
Size güzel bir haberim var! Online kayıt oluşturursanız işlem ücretinde %20 indirim sağlayacağım Tıkla %20 İndirim Kazan
Robot
Bu çok güzel bir haber, arızanın çözümlenmesine sevindim. Sende bize yardımcı olmak istersen Buraya Tıklayarak Yıldız ve yorum atarsan sevinirim ☻