İmmergas Victrix Tera/Tera Plus Hata Kodları

123 Görüntülenme
Yorum Yok

01 Arıza Kodu

Brülörde alev yok.

►► Brülörde alev oluşmadığı zaman kombi ateşleme yapamaz. Yani beklentinize yanıt veremez ve arızaya geçer. Bu gibi sorunlarla karşılaştığınızda öncelikle doğalgaz kontrolü yapmalısınız. Dairenizde doğalgaz kesintisi olabilir, doğalgaz vanaları kapalı olabilir. Doğalgaz vanaları açık ve herhangi bir kesinti durumu olmadığından eminseniz bu aşamada kombiyi arızadan çıkarmak için resetlemeniz gerekir. Birkaç resetleme işlemi ile sorun çözümlenebilir. Fakat reset işlemine rağmen sorunda düzelme olmazsa teknik servis yardımı almanız gerekir. Bu gibi durumlar; kart, gaz valfi, iyon-ateşleme elektrodu arızasına bağlı olabilmektedir. Harici durumlar da söz konusu olabileceğinden cihazın yerinde incelenmesi gerekir.

02 Arıza Kodu

Aşırı ısı limit termostatı devreye girmiş.

►► Kombide mevcut olan aşırı ısı limit termostatı yüksek sıcaklık algıladığı için kombiyi bloke etmiş. Bu durumda önce tesisata ve peteklere ait vanalar kontrol edilmelidir. Kapalı vana varsa eğer mutlaka açık konuma getirilmelidir. Kombi yaz konumunda da olsa en az 3 petek vanası mutlaka açık konumda olmalıdır. Vanalar açıksa kombi su basıncına bakmak gerekir. Basınç düşükse kombiye su basma işlemi uygulamak gerekir. İşlem sonrası sorun düzelmezse veya basınç ideal değerdeyse kombiyi resetlemeniz gerekir. Bazen peş peşe birkaç reset işlemi gerekebilir. Ancak yine de bir sonuç alamıyorsanız servis çağırmalısınız. Arıza durumu; tesisatta veya filtrede oluşan tıkanıklığa, sensör, kart, pompa, üç yollu vana, eşanjör gibi birçok parçanın arızalı olmasına bağlı olabilir.

03 Arıza Kodu

Baca güvenlik termostatı arızası.

►► Kombinin çalışması sırasında baca gazı aşırı ısınırsa bu problem yaşanır. Bu gibi arıza durumlarında cihazı servis öncesi resetlemek gerekir. Birkaç reset işlemi işe yaramazsa teknik servis yardımı almanız gerekir. Arıza durumu baca sistemine ve harici olarak fan, kart gibi parçalara bağlı olabilir.

04 Arıza Kodu

Kontak direnci bloğu arızası.

►► P.C.B. gaz besleme valfinde bir arıza tespit etmiş. Bu durumda cihazı birkaç kez resetlemelisiniz. Birkaç reset denemesine rağmen sorun düzelmiyorsa gaz valfinde veya kartta problem olabilir. Tespit ve müdahale için servis yardımı almalısınız.

05 Arıza Kodu

Akış sensörü arızası.

►► Akış ntc probunda, sensör bağlantılarında veya sensör borularında sorun olabilir. Bu durumda tespit ve müdahale için servis yardımı almalısınız.

06 Arıza Kodu

Kullanım suyu sensörü arızası.

►► Sıcak kullanım suyu sensöründe, sensör bağlantılarında veya sensör borularında problem olabilir. Bu durumda cihaza müdahale etmeden servis yardımı almalısınız.

08 Arıza Kodu

Maksimum reset sorunu.

►► Kombi arızaya geçtiğinde peş peşe maksimum 5 kez resetlenebilir. İşlem 5 kereden fazla yapılırsa cihaz arızaya geçer. Bu durumda reset kilitlenmesi olur. Bu aşamada cihazı şalterinden kapatıp açtığınızdan ekrandan bu kod gidecektir. Ancak kombiyi bu kadar fazla resetlemenize sebep olan arıza durumu veya aksaklık ne ise bu durum için servis yardımı almalısınız.

10 Arıza Kodu

Tesisat basıncı yetersiz.

►► Kombi tesisatında olması gereken su basınç değeri 1.5 bardır. Yani 1 ile 2 bar arası ideal değerdir. Tesisat su basıncı 1 barın altına düşerse cihaz bu uyarıyı verir. Bu aşamada basıncı yükselmek gerekir. Kombinin sağ altında monteli durumda olan doldurma musluğunu sola çevirip açmalısınız. Açtığınızda su sesi duyacaksınız. Su sesi duyduktan sonra basıncı kontrol etmelisiniz. Basınç yükselecektir. Basınç değeri ideal değere geldiğinde işlemi sonlandırmalı yani doldurma musluğunu sağa çevirip kapatmalı ve iyice sıkmalısınız. İşlem sonrası arıza düzelir, ekrandan kod silinir ve cihaz normale döner. Bu işlemi yapamadığınız durumlarda, çok sık yaptığınız durumlarda veya işlem sonrası arızanın düzelmemesi durumlarında servis yardımı almalısınız.

15 Arıza Kodu

Konfigürasyon arızası.

►► Kombi anakart kablolarında problem veya uyuşmazlık sorunu söz konusu olabilir. Kartın test edilerek onarılması veya değiştirilmesi gerekebilir. Bu aşamada tespit ve müdahale için servis yardımı almalısınız.

16 Arıza Kodu

Fan problemi.

►► Arıza durumunda kombiyi servis öncesi birkaç kez resetlemelisiniz. Birkaç reset işlemine karşı arıza durumu yine de devam ediyorsa teknik servis yardımı almalısınız. Arıza durumu fan, kart gibi parçalara bağlı olabilir.

20 Arıza Kodu

Parazit alev sorunu.

►► Alev kontrol ünitesinde bir problem olduğunu belirtir. Bu gibi arıza durumlarında servis çağırmadan önce kombiyi resetlemek gerekir. Birkaç resetleme işlemi işe yaramazsa teknik servis yardımı almak gerekir. Arıza durumu; kart, gaz valfi, iyon elektrodu gibi birkaç parçaya bağlı olabilir. Cihazı bu arıza durumunda yerinde incelemek gerekir.

23 Arıza Kodu

Dönüş sensörü sorunu.

►► Kalorifer dönüş sensöründe, sensör bağlantılarında veya elektronik kartta sorun olabilir. Arıza durumunda resetleme işlemi bir işe yaramadığı için cihaza müdahale etmeden doğrudan servis yardımı almalısınız.

24 Arıza Kodu

Kontrol paneli butonu arızası.

►► Tuşlu panel üzerinde bir aksaklık olduğunu belirtir. Bu gibi durumlarda cihaza müdahalede bulunmadan doğrudan teknik servis yardımı almalısınız.

27 Arıza Kodu

Yetersiz devir daim problemi.

►► Bu arıza durumunda servis öncesi; petek ve tesisat vanaları kapalı şekilde ise açmalı, kombi su basıncı düşükse su basma işlemi uygulamalı, cihaz birkaç defa resetlenmelidir. İşlem ve kontrollere rağmen yine de sonuç alınamıyorsa teknik servis yardımı alınmalıdır. Arıza durumu; devir daim pompası, eşanjör, sensör, kart, üç yollu vana gibi parçalara aynı zamanda filtre ve tesisat tıkanıklıklarına bağlı olabilir.

29 Arıza Kodu

Baca sensörü sorunu.

►► Arıza durumunda cihazı her ihtimale karşı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Düzelme olmaması halinde teknik servis yardımı almanız gerekir. Bu aşamada cihazın baca sistemini kontrol etmek gerekir.

31 Arıza Kodu

Uzaktan kontrol iletişim problemi

►► Kombiye uyumlu bir oda termostatı takılmadıysa, bağlantı problemi varsa bu sorun yaşanmaktadır. Bu gibi durumlarda montajı yapılan oda termostatı kontrol edilmeli, bağlantılara da bakılarak sorun olmadığından emin olunmalıdır. Bir sorun görülmezse elektronik kart kontrolü de yapılmalıdır.

37 Arıza Kodu

Düşük güç kaynağı problemi.

►► Güç kaynağı limiti eğer kombi işletimi için izin verilen limitin altında olursa bu problem yaşanır. Bu aşamada voltajın düzelmesini beklemek gerekir. Zira voltaj düzelmesi ile sorunun da düzelme ihtimali yüksektir. Ancak uzun süre bekleme sonucu arıza durumunda düzelme olmazsa kombi kartında sorun olabilir. Bu durumda önce karta müdahale edilmesi açısından servis yardımı alınmalıdır. Son olarak bu sorunun yeniden tekrar etme ihtimali de olduğu için yeniden aynı problemi yaşayarak masraf çıkmaması adına kombi regülatörü cihazı kullanmalısınız.

38 Arıza Kodu

Alev sinyali kaybı.

►► Brülörde oluşan alev beklenmeyen şekilde kapanırsa bu sorun yaşanır. Bu gibi durumlarda önce kombiyi arızadan çıkarmak için resetlemek gerekir. Reset işlemi arıza tekrarında peş peşe maksimum 3 kez uygulanabilir. Yine de sonuç alınamıyorsa bu durumda teknik servis yardımı alınmalıdır. Arıza durumu; gaz valfi, iyon elektrodu, kart gibi önemli parçalara bağlı olabilir.

43 Arıza Kodu

Alev sinyali kaybından dolayı tıkanma durumu.

►► Ön ayarlı süre zarfında birkaç defa peş peşe alev sinyali kaybı yaşanırsa eğer bu arıza kodu ekrana yansır. Bu durumda servis çağırmadan önce kombiyi resetlemeyi deneyin. Birkaç reset işlemi işe yaramazsa teknik açıdan servis yardımı almanız gerekir.

45 Arıza Kodu

Yüksek ▲T problemi.

►► Akış sensörü ayrıca sistem dönüş sensörü arasında ▼T de beklenmeyen bir yükselme olursa bu problem yaşanır. Bu gibi durumlarda cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Düzelme olmuyorsa teknik servis yardımı almalısınız.

47 Arıza Kodu

Brülör gücü kısıtlanıyor.

►► Kombi yüksek ısı olduğunu ölçerse, parçaların yüksek ısıdan hasar görmesini engellemek için temin edilen gücü azaltır. Bu durumda ekrana bu hata kodu yansır. Bu gibi durumlarda servis öncesi cihazı resetlemelisiniz. Birkaç reset denemesine rağmen sorun düzelmiyorsa mutlaka teknik servis yardımı almalısınız.

51 Arıza Kodu

CAR kablosuz iletişim problemi.

►► Kombi ile kablosuz CAR versiyonu arasında iletişim sorunu olursa ekrana bu kod yansır. Bu aşamada ilk başta CAR kontrolü yapılmalıdır. Batarya ile şarjı kontrol edilmelidir. Bir aksaklık görülmezse eğer bağlantılar kontrol edilmelidir. Bağlantılarda da bir aksaklık görülmezse CAR veya kombi elektronik kartı kontrol edilmelidir.

60 Arıza Kodu

Pompa tıkanıklığı.

►► Pompa pervanesi bloke olursa veya elektriksel bir aksaklık söz konusu olursa bu sorun yaşanır. Bu gibi durumlarda önce cihazı arızadan çıkarmak için reset işlemi uygulamak gerekir. Birkaç reset işlemine rağmen sorun düzelmiyorsa teknik açıdan servis yardımı alınmalıdır. Bu gibi durumlarda pompa, kart dahil, tesisatın da incelenmesi gerekmektedir.

61 Arıza Kodu

Pompada hava oluşumu.

►► Devir daim pompasında hava oluşursa eğer cihaz çalışmaz, devre dışı kalır. Bu gibi durumlarda pompaya müdahale etmek gerekir. Teknik açıdan tesisatın da yerinde incelenmesi gerekmektedir.

70 Arıza Kodu

Dönüş/akış sensörü değişimi.

►► Kombi kablo bağlantısı doğru şekilde yapılmadıysa bu sorun yaşanabilir. Bu gibi durumlarda cihaz devre dışı kalır ve çalışmaz. Cihazı resetleseniz de sorun düzelmeyecektir. Sorunun tespiti ve çözümü için de mutlaka teknik servis yardımı almalısınız.

75 Arıza Kodu

Dönüş ve/veya akış sensörü sorunu.

►► Sistem dönüş ve akış sensöründen birinde veya ikisinde birden sorun olabilir. Bu gibi durumlarda cihaz direkt bloke konuma geçer ve çalışmaz. Teknik açıdan tespit ve onarım için mutlaka servis yardımı almalısınız.

76 Arıza Kodu

Dönüş ve/veya akış sensöründe sıcaklık kayması durumu.

►► Sisten dönüş ve akış sensörlerinden birinde veya ikisinde birden arıza olduğunu belirtir. Bu gibi durumlarda cihaza müdahale etmeden doğrudan servis yardımı almalısınız.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
logo

Tüm Sorular

Soru Sor

Videolu Destek

Servis Çağır

Robot
Robito
Robot
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim? Kombim Arıza Yaptı. Servis Kaydı Oluşturmak İstiyorum.
Robot
Dairenizde Gaz Var mı? Ocağı kontrol eder misiniz çalışıyor mu? Dairede gaz var, ocak çalışıyor Dairede gaz yok.
Robot
Size güzel bir haberim var! Online kayıt oluşturursanız işlem ücretinde %20 indirim sağlayacağım Tıkla %20 İndirim Kazan
Robot
O halde gaz vanalarını kontrol etmelisiniz. Gaz vanaları açık olmasına rağmen ocak yanmıyor, kombi çalışmıyorsa aşağıdaki linkten bulunduğunuz bölgenin gaz hattına ulaşabilirsiniz. Gaz Hatları
Robot
Su basıncı normal görünüyor. Arıza tekrarında kombiyi 3 kez resetlemeniz gerekir. İşlem bilgisi için; Buraya tıklayınİşlemi yaptığınızı farzediyorum. Arıza devam ediyor mu? Hayır, arıza düzeldi Evet, arıza devam ediyor.
Robot
Kombi Basıncının 1 ile 2 bar arasında olması gerekir. Basıncı yükseltmek için; Burayı Tıklayın Düşürmek için; Burayı Tıklayın
Robot
Üzgünüm ki yapabileceğiniz başka bir işlem kalmadı. Daha fazla yardım için Burayı tıklayabilirsiniz
Robot
Size güzel bir haberim var! Online kayıt oluşturursanız işlem ücretinde %20 indirim sağlayacağım Tıkla %20 İndirim Kazan
Robot
Bu çok güzel bir haber, arızanın çözümlenmesine sevindim. Sende bize yardımcı olmak istersen Buraya Tıklayarak Yıldız ve yorum atarsan sevinirim ☻