İmmrgas Victrix Exa/Zeus Superior Hata Kodları

48 Görüntülenme
Yorum Yok

01 Arıza Kodu

Brülörde alev oluşmuyor.

►► Brülörde alev oluşmuyorsa kombi devreye girmez, ateşleme yapmaz ve haliyle çalışmaz. Bu arızada yapılması gereken ilk işlem gaz kontrolüdür. Dairede doğalgaz kesintisi olabilir, gaz vanaları kapalı olabilir. Bu kontrollerin yapılması gerekir. Gaz vanaları açık, gaz kesintisi durumu söz konusu değilse kombi resetlenmelidir. Birkaç reset işlemi de bir işe yaramazsa teknik servis yardımı alınmalıdır. Arıza durumu; iyon-ateşleme elektrodu, gaz valfi, kart gibi parçalara bağlı olabilir. Harici olarak baca sistemini ve yoğuşma hortumunu da kontrol etmek gerekir.

02 Arıza Kodu

Emniyet termostatı problemi.

►► Kombideki mevcut aşırı ısı termostatı yüksek sıcaklık algıladığı için devre dışı kalmış. Bu durum hem kombiye hem de tesisatınıza bağlı olabilir. Servis öncesi kalorifer ve tesisat vanalarını kontrol edebilirsiniz. Kapalı olan vanaları açık konuma getirmelisiniz. Vanalar açık ise kombi tesisat su basıncını kontrol edebilirsiniz. Su basıncı düşük ise basıncı yükseltmeniz gerekir. Harici olarak cihazı resetlemelisiniz. Reset işlemi cihazı arızadan çıkarabilir. Arıza tekrarında işlemi birkaç kez peş peşe uygulayabilirsiniz. Yine de bir sonuç alamıyorsanız teknik servis yardımı almalısınız. Filtre ve tesisatta tıkanıklık, pompa, sensör, kart, üç yollu vana, eşanjör arızası gibi durumlar söz konusu olabilir.

03 Arıza Kodu

Baca güvenlik termostatı problemi.

►► Baca gazı sıcaklığının yüksek olması sebebiyle cihaz arızaya geçmiş. Bu durumda cihazı birkaç kez resetlemelisiniz. Birkaç reset denemesinden sonra da sonuç alamıyorsanız teknik servis yardımı almalısınız.

04 Arıza Kodu

Bağlantıların dayanıklılık engeli durumu.

►► Kombi kartı güç kaynağında bir anormallik algılamış ve cihazı bloke etmiş. Bu durumda her ihtimale karşı cihazı servis öncesi resetlemelisiniz. Birkaç reset denemesi sonrası sorun düzelmiyorsa teknik açıdan servis yardımı almalısınız. Kart arızası söz konusu olabilir. Bu gibi sorunların tekrar etmemesi için de kombi regülatörü cihazı kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

05 Arıza Kodu

Çıkış sensörü arızası.

►► Kombi kartı, çıkış sensöründe bir aksaklık tespit etmiş. Bu durum sensör arızası sensör bağlantı sorun sebebiyle yaşanabilir. Harici olarak bir kart arızası da söz konusu olabilir. Bu konuda mutlaka teknik servis yardımı almalısınız.

06 Arıza Kodu

Kullanım suyu sensörü problemi.

►► Kombideki mecvut kart, kullanım suyu sensöründe bir aksaklık algıladığı zaman bu arızaya geçer. Bu durumda sensör arızası, sensör bağlantı sorunu veya kart arızası gibi durumlar söz konusu olabilir. Tespit ve müdahale için mutlaka teknik servis yardımı almalısınız.

08 Arıza Kodu

Maksimum reset problemi.

►► Kombi arıza yaptığında reset işlemi peş peşe maksimum 5 kez yapılabilir. Reset sayısı kısa sürede 5 kereyi aşarsa bu kod ekranda yanıp söner ve cihaz kilitlenir. Bu durumda cihazı şalterinden kapatıp açarsanız normale dönecektir. Ancak cihazı bu denli fazla resetlemenizdeki amaç veya sorun ne ise bu konuda teknik servis yardımı almalısınız.

10 Arıza Kodu

Yetersiz tesisat su basıncı.

►► Kombi tesisat basıncı 1 bardan az ise basınç değeri düşük olduğu için cihaz arızaya geçer ve geçici süreliğine bloke konumda olur. Bu aşamada su basıncını yükselterek arızayı gidermek gerekir. Bu modellerde doldurma musluğu cihazın sağ alt kısmında montelidir. Parça mavi veya siyah renktedir. Parçayı sola çevirerek açabilir, su sesi duyduktan sonra basıncın yükseldiğini izleyebilirsiniz. Basınç değeri 1 ile 2 bar arasına geldiğinde işlemi sonlandırmak için doldurma musluğunu sağa çevirip kapatmalısınız. Bu şekilde arızanın düzeldiğini göreceksiniz. İşlemi olur da yapamazsanız, çok sık yapmak durumunda kalırsanız veya işlem sonrası sorun düzelmezse mutlaka teknik servis yardımı almalısınız.

15 Arıza Kodu

Konfigürasyon sorunu.

►► Kombi anakartı, elektrik tesisatında bir aksaklık ya da tutarsızlık durumu tespit ederse bu sorun yaşanır. Bu durumda cihazı arızadan çıkarmak adına resetlemek gerekir. Birkaç reset işlemine karşın sorun düzelmezse teknik servis yardımı alınmalıdır. Kablo bağlantılarında veya cihaz kartında bir problem söz konusu olabilir.

16 Arıza Kodu

Fan arızası.

►► Kombi fanında mekanik veya elektronik bir aksaklığın söz konusu olduğunu belirtir. Bu aşamada cihaz arıza verdiği sürece peş peşe maksimum 5 kez resetlemek gerekir. Ancak resetleme işlemine karşın düzelme olmazsa kart veya fan arızası olabileceği için bu konuda teknik servis yardımı almalısınız.

20 Arıza Kodu

Parazit alev engelleme durumu.

►► Alev kontrol ünitesinde bir aksaklık olduğunu belirtir. Bu durumda servis öncesi cihazı resetlemeniz gerekir. Resetleme işlemi sonuç vermiyorsa yani arıza durumu tekrar ediyorsa bu aşamada servis yardımı almanız gerekir. Teknik olarak; iyon elektrodu, gaz valfi veya kart arızası olabilir.

23 Arıza Kodu

Dönüş sondası anormalliği durumu.

►► Kombi kartı, dönüş sensöründe bir aksaklık tespit etmiş. Bu durumda cihazı resetlemek çözüm değildir ancak yine de reset işlemi uygulanabilir. Birkaç reset işlemine karşın düzelme olmazsa; sensör, sensör bağlantıları ve kombi kartının kontrol edilmesi gerekir.

24 Arıza Kodu

Tuş takımı sorunu.

►► Kombi kartı, tuş takımında bir aksaklık tespit etmiş. Bu durumda tuş takımı değişimi gerekebilir. Teknik servis yardımı almalısınız.

25 Arıza Kodu

Baca gazı sıcaklık değerindeki düşme nedeniyle engelleme.

►► Bu sorunda servis öncesi cihazı birkaç kez resetlemeniz gerekir. Birkaç reset işlemine karşın sorunda düzelme olmazsa teknik açıdan servis yardımı almalısınız. Baca gazı sıcaklığının kontrol edilmesi bu devredeki aksamların incelenmesi gerekir.

27 Arıza Kodu

Yetersiz sirkülasyon sorunu.

►► Bu arıza durumunda servis öncesi; kalorifer ve tesisat vanalarına bakmalısınız. Vanaların kapalı olma ihtimali olabilir. Bu durumda vanaları açmalısınız. Vanalar açıksa kombi su basıncına bakmalı, basınç düşük durumda ise basıncı yükseltmelisiniz. Yine de bir sonuç alamıyorsanız kombiyi resetlemelisiniz. Birkaç reset işlemine karşın sorun hala devam etmekte ise teknik servis yardımı almalısınız. Bu durumda; pompa, sensör, kart, üç yollu vana, eşanjör gibi parçalarda sorun olabilir. Harici olarak tesisat ve filtreyi de incelemek gerekir. Bir tıkanıklık durumu söz konusu olabilir.

29 Arıza Kodu

Baca gazı sensörü arızası.

►► Kombi kartı, baca gazı sensöründe bir aksaklık tespit etmiş. Bu durumda cihaz otomatik arızaya geçer ve çalışmaz. Teknik açıdan cihazı servis öncesi resetlemeli, arızanın devam etmesi halinde servis yardımı almalısınız.

31 Arıza Kodu

Uzaktan kumanda ile iletişim problemi.

►► Kombiye bağlantılı bir oda termostatı veya uzaktan kumanda kullanılıyorsa bir aksaklık olduğunu belirtir. Bağlantıların ayrıca kumanda veya oda termostatının kontrol edilmesi gerekir. Bu durumda yine de her ihtimale karşı servis öncesi cihazı birkaç kez resetlemelisiniz. Birkaç reset işlemine karşın sorun devam etmekte ise teknik açıdan servis yardımı almalısınız.

36 Arıza Kodu

IMG Bus bağlantı kopukluğu.

►► Elektriksel bir problemdir. Bu durumda cihazın kablo bağlantıları ve elektronik kartı kontrol edilmelidir. Teknik açıdan servis yardımı almanız gerekir.

37 Arıza Kodu

Alçak güç kaynağı gerilimi durumu.

►► Şebeke elektrik voltajı, kombinin düzgün çalışması adına ön görülen sınırların altına düşmüş. O halde voltaj düzeldiğinde sorun da düzelebilir. Bir süre kadar cihaza müdahale etmeden beklemelisiniz. Uzun süre beklemenize karşın yine de bir sonuç alamıyorsanız teknik servis yardımı almalısınız. Düşük voltaj sebebiyle kombi kartı yanmış olabilir. Kartın tamiri veya değişimi gerekebilir. Ancak müdahale-arıza çözümü sonrası sorunun yeniden yaşanmaması adına mutlaka kombi regülatörü cihazı kullanmalısınız.

38 Arıza Kodu

Alev sinyali kaybı.

►► Kombiye gaz gelmesine karşın brülördeki alev sönüyorsa cihaz bu arızaya geçer. Bu durumda servis çağırmadan önce cihazı birkaç kez resetlemeniz gerekir. Birkaç reset işlemine karşın arıza durumunda düzelme olmuyorsa teknik açıdan yardım almanız gerekir. Bu arıza durumu; gaz valfi, iyon elektrodu, anakart gibi parçalara bağlı olabilir. Harici olarak cihaz içinde kaçak olup olmadığının da incelenmesi gerekir.

43 Arıza Kodu

Alev sinyal kaybı sebebiyle bloke durumu.

►► Kombi öncesinde 38 uyarısı verir ve müdahale gecikirse bu arızaya geçer. Bu durumda cihazı servis öncesi resetlemeniz ve bu işlemi de birkaç kez denemeniz gerekir. Yine de bir sonuç alamıyorsanız servis yardımı almalısınız.

44 Arıza Kodu

Gaz valfinin açık kalma süresi maksimum değerini geçmiş.

►► Kombi çalışması sırasına herhangi bir talep olmamasına rağmen gaz valfi beklenen süreden daha uzun süre açık kalırsa cihaz bu arızaya geçer. Bu durumda cihaza reset atmanız gerekir. Resetleme işlemi ile sorun çözümlenmiyorsa teknik açıdan servis yardımı almanız gerekir. Arıza durumu gaz valfi veya elektronik kart arızasına bağlı olabilir..

45 Arıza Kodu

Yüksek ▼T problemi.

►► Kombi kartı, gidiş ve dönüş sensörleri arasında beklenmeyen bir ▼T algılarsa; brülör gücü azalır ve yoğuşma suyu modülüne zarar gelmesi önlenmiş olur. Doğru ▼T değeri tekrar sağlandığında cihaz da normale döner. Bu durum kombideki pompa, sensör gibi parçalara ayrıca elektronik karta bağlı olabilir. Arızanın tespiti ve çözümü için servis yardımı almalısınız.

46 Arıza Kodu

Düşük sıcsklık termostatı müdahalesi.

►► Kombi normal çalışma sırasında bir aksaklık nedeniyle düşük ısı çıkışında aşırı sıcaklık artışı algılarsa bu sorun oluşur. Bu durumda kombi bloke konuma geçer ve çalışmaz. Bu aşamada servis öncesi cihazı resetlemek gerekir. Birkaç reset uygulaması da işe yaramazsa teknik açıdan servis yardımı almanız gerekir.

47 Arıza Kodu

Düşük brülör gücü.

►► Kombi çalışma sırasında yüksek bir baca gazı sıcaklığı algılarsa kendine zarar vermemek için çıkış gücünü azaltır. Bu durumda ekrana bu kod yansır. Arıza durumunda cihazı resetlemeli, sorun düzelmiyorsa teknik açıdan yardım almalısınız.

49 Arıza Kodu

Geri dönüş sensöründe yüksek ısı engeli.

►► Kombi eşanjörü geri dönüş devresinde aşırı yüksek bir ısıya ulaşırsa cihaz bu arızaya geçer. Bu durumda kombi içindeki suyu doğru şekilde sirküle edemiyor olabilir, üç yollu vana doğru şekilde çalışmıyor olabilir, sensör, kart, eşanjör gibi parçalarda sorun olabilir. Harici olarak kalorifer dönüş filtresinde veya tesisatta tıkanma olabilir. Tespit ve müdahale için mutlaka servis çağırmalısınız.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
logo

Tüm Sorular

Soru Sor

Videolu Destek

Servis Çağır

Robot
Robito
Robot
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim? Kombim Arıza Yaptı. Servis Kaydı Oluşturmak İstiyorum.
Robot
Dairenizde Gaz Var mı? Ocağı kontrol eder misiniz çalışıyor mu? Dairede gaz var, ocak çalışıyor Dairede gaz yok.
Robot
Size güzel bir haberim var! Online kayıt oluşturursanız işlem ücretinde %20 indirim sağlayacağım Tıkla %20 İndirim Kazan
Robot
O halde gaz vanalarını kontrol etmelisiniz. Gaz vanaları açık olmasına rağmen ocak yanmıyor, kombi çalışmıyorsa aşağıdaki linkten bulunduğunuz bölgenin gaz hattına ulaşabilirsiniz. Gaz Hatları
Robot
Su basıncı normal görünüyor. Arıza tekrarında kombiyi 3 kez resetlemeniz gerekir. İşlem bilgisi için; Buraya tıklayınİşlemi yaptığınızı farzediyorum. Arıza devam ediyor mu? Hayır, arıza düzeldi Evet, arıza devam ediyor.
Robot
Kombi Basıncının 1 ile 2 bar arasında olması gerekir. Basıncı yükseltmek için; Burayı Tıklayın Düşürmek için; Burayı Tıklayın
Robot
Üzgünüm ki yapabileceğiniz başka bir işlem kalmadı. Daha fazla yardım için Burayı tıklayabilirsiniz
Robot
Size güzel bir haberim var! Online kayıt oluşturursanız işlem ücretinde %20 indirim sağlayacağım Tıkla %20 İndirim Kazan
Robot
Bu çok güzel bir haber, arızanın çözümlenmesine sevindim. Sende bize yardımcı olmak istersen Buraya Tıklayarak Yıldız ve yorum atarsan sevinirim ☻