Kombi Bakımı

Soruyu Soran

Kombi Bakımı Nedir?

Kombilere yapılması gereken genel kontrol ve temizleme işlemidir.

Kombi Temizliği Ne Zaman Yapılmalı?

Kış aylarına girmeden önce Mart ile Eylül ayları arasında yılda bir kez mutlaka kombi bakımının yapılması önerilmektedir.

Kombi Temizliği Neden Yapılmalı?

İstenilen sonucu alabilmek için, Tasarruf yaşayabilmek için, Daha az sorun yaşayabilmek için, Kış aylarında oluşabilecek sorunların tespit edilerek önceden müdahale edilmesi için, Kombi ömrünü uzatmak için bakım yapılmalıdır.

Kombi Temizliği Yapılmazsa Ne Olur?

Kullanıcı istediği randımanı alamaz, Tasarrufu yaşayamaz, Kış aylarında daha fazla sorun yaşar, Bakımsızlık sebebi ile cihazda oluşan masraf artar, Kombi ömrü kısalır, Oluşabilecek arızaların tespiti yapılamaz ve kış dönemine denk gelirse servis yoğunluğu sebebi ile müdahale gecikir ve mağduriyeti yaşar, Kısa süre kullanım da olsa kombisini çıkan masraf sebebi ile değiştirmek zorunda kalabilir.

Kombi Bakımında Neler Yapılır?

Kombi Bakımında Neler Yapılır?

 • Kombideki mevcut su boşaltılır,
 • Genleşme tankı havası ölçülür, düşük görülür ise hava basımı uygulanır,
 • Brülör temizliği yapılır,
 • Yanma haznesinin temizliği yapılır,
 • Ateşleme iyonizasyon elektrodu kontrol edilir gerekir ise temizlenir,
 • Üç yollu vana sökülerek temizlenir, temizleme sonrası yeniden yerine takılır,
 • Cihaz hermetik tip ise fan sökülerek temizlenir, temizleme sonrası yerine monte edilir,
 • Gaz ayar kontrolleri yapılır,
 • Mevcut arızalar ya da sonradan oluşabilecek arızalar uzman teknisyen tarafından tespit edilir ve bu konudaki bilgiler kullanıcıya sorulur.
 • Kullanıcı onayı ile arızalı parçalar bakıma dahil olmaksızın ek bir ücrete tabi tutularak değiştirilir ya da onarılır,
 • Kombi altında bulunan kalorifer filtresi sökülerek temizlenir, temizlenme sonrasında yeniden yerine takılır,
 • İşlemin başında cihazdan boşaltılan su yeniden eklenir. Bar seviyesi 1,5 e çıkarılır,
 • Cihaz sıcak su ve petek konumunda çalıştırılır,
 • Her iki konumda sorun olmadığı kullanıcıya söylenir ve çalışır durumda kombi kullanıcısına teslim edilir.

NOT: Kombi bakımı basit bir işlem olarak görülebilir. Fakat önerilen uygulamanın uzmanı tarafından yapılmasıdır. Bu konudaki önerileri dikkate alarak işin uzmanından yardım almanızı tavsiye ederiz.

Cevap Veren Moderatör

Kimler Neler Demiş?

15 Yorum - "Kombi Bakımı"

avatar
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Tarık Sarıçam
Ziyaretçi

Bizim mahallede bir arkadaş var bu işlerden anlıyorum dedi çağırdım bakım yapsın diye ama bunların yarısını bile yapmadı. Bu bakımın bir standartı olması lazım değil mi? Yoksa benim yanlış kişiye yaptırmam damı sorun var? Bir dahada çağırmam zaten onu.

Aysel Güngör
Ziyaretçi
Ben de geçen sene bakım için farklı bir firmayı aramış yardım almıştım. 50 tl ye bakım yaptılar ama gelin görün ki bakım bakım gibi değildi. İçini süpürgeyle çektiler, filtre temizlediler bakım bitti. (güya bitti, sonrasında yaşadığım sorunları anlatmıyorum bile) Sitenizi ve sayfanızı inceleyerek bakımın daha detaylı bir işlem olduğunu öğrendim. Bu sene de bakımı sizlere yaptırmak istedim. Sezer bey geldi, paylaştığınız yazınızdaki tüm işlemleri yaptı. Ben de bakımın nasıl yapıldığını ve aslında önceki sene kombime bakım yaptırmadığımı anlamış oldum. İşi uyguna yaptırmak değil uzmanına yaptırmak gerekiyormuş bunu da çok iyi anlamış oldum. Bundan sonraki tüm bakımları da firmanızı yaptıracağım. Benim… Devamını Oku »
Ali Can
Ziyaretçi

Daha önce teknik servis işi yaptığımdan bu işlerden az çok anlıyorum. Videonuzu seyrettim ama ben de gaz ölçümü için basınç saati yok. Gaz ayarı yapmasam bir sorun olur mu? Beni aydınlatır mısın hocam…

Mehmet
Ziyaretçi

Kombi ve petekler sadece bir kış kullanıldı yine de bakım yapılması gerekir mi ?

Osman
Ziyaretçi

Hangi illerde hizmer veriyorsunuz

kombi Ustası
Ziyaretçi

Tatmin edici Güzel Paylaşım Emeğinize SAğlık.