Kombi Basıncı Yükseliyor

12625 Görüntülenme
34 Yorum

Kombi Basıncı En Yüksek Kaçta Olabilir?

Kombi marka modeline göre değişebilir. Fakat en yüksek basınç değeri 4 bardır.

kombi-basinci

Kombi Basıncı Yükseliyor ise Sebepleri Nelerdir?

  • Doldurma musluğunu açık bırakmış olabilirsiniz.

Kontrol sağlayın ve kapandığından emin olun. İyice sıkmayı ihmal etmeyin fakat dikkatli olun hassas bir parça olduğundan kırılabilir.

  • Doldurma musluğu kapanmıyor olabilir.

Kapattığınızdan emin olsanız dahi ufak bir kademe bile açık olsa basınç yükselme sorunu yaşanabilir. Bu durumda arızalı olan doldurma musluğunun değişimi gerekebilir.

  • Doldurma musluğu kırılmış olabilir.

Kombiye su basmak için parçayı çevirdiğinizde kırıldı ise basınç yükselir. Basınsın yükselmesi ile kombinizde su akıntısı sorunu da yaşanır. Bu nedenle de doldurma musluğu kırıldığında sıfırı ile değişimi gerekmektedir.

  • Plaka-Ana eşanjör arızalı olabilir.

Genelde basınç yükselme sorunlarında karşımıza çıkmakta olan parçalardır. Arıza yaptığında basınçta kendi kendine yükselmeler olur. Kombi kullanılmasa dahi basınç yükselme sorunu devam ettiğinde arızalı olabilme ihtimali bulunan parçalar arasında gelir. Cihazınız çift aşanjörlü ise plaka eşanjörde sorun olabilir. Tek eşanjörlü ise ana eşanjörde sorun olabilir.

  • Genleşme tankının havası eksik olabilir ya da membranı delik olabilir.

Özellikle de bakımsız kalan kombilerde genleşme tankının havası kontrol edilemez ve havası eksildiğinde bu gibi sorunlar yaşanılabilir. Bu açıdan yapılması gereken genleşme tankının havasına bakmak, havası yok ise hava basmaktır. Membranı delik ise değişimi şarttır. Bu sorun kombi kullanılır durumda iken basıncın azalması kullanılmadığı zaman basıncın yükselmesi sorununda karşımıza çıkmaktadır.

Kombi Basıncı Neden Yükselir?

Kombide Basınç Yükseliyor ise Kullanıcı Ne Yapmalı?

Yapmanız gereken sadece doldurma musluğunun açık olup olmadığını kontrol etmektir. Açık ise kapatın. Zaten kapalı ise ya da kapanmıyor ise her şekilde servis yardımı almanız gerekmektedir.

Subscribe
Bildir
guest
34 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Aysel Seher Avcı
Aysel Seher Avcı
27 Şubat 2017 10:02

Kombimin basıncı sıfırı gösteriyordu su bastım. Aradan 1 saat felan geçti kombimin su akıttığını gördüm. Basıncı 1.7 ye kadar çıkarmıştım ama şuanda 3 ün üstüne çıkmış. Sebebi ne olabilir bana bu konuda yardımcı olur musunuz? Şimdiden teşekkürler

mustafa
mustafa
11 Şubat 2019 21:47

kombi devreye girince basinci 20 dk da 1.2 den 3 e kadar geliyo durdurmak zorunda kaliyorum birde 20 dk kada 3 veya 4 kez durup durup geri calisiyo ve bu sirada cıtır cıtır ses geliyo  . kombi dijital olmadigi icin hava tankinda ne kadar hava oldugu gozukmuyo icine baktim saat goremedim yardim ederseniz sevinirim

Ersin
Ersin
20 Mart 2019 20:19

Kombinin elektrik şartelini açınca takır takır sesler geliyor ve bar ibresi hızla titreyerek yükseliyor. Hemen kapatiyorum sıkıntı olmasın diye. Şarteli indirince yani elektriği kesince tekrar ibre iniyor. Nedeni ne olabilir acaba.

enes
enes
5 Kasım 2019 09:27

ben ariston kombi kullanıyorum dün yıllık bakım için servis çağırdım bakımını yaparken sürekli kombinin su vanasını açıp kapadılar ve elektrik şartelini sürekli indirip kaldırdılar sonrasında bakım elemanı kombinin kendi kendine su aldığını söyledi bu yapmış olduğu şartel ve vana açıp kapama işlemi böyle bir arızaya neden olabilir mi bunu sormak istedim

Zeynep Eren
Zeynep Eren
16 Kasım 2019 02:37

Merhaba Eca Confeo Kullanıyoruz Son Bakımı Geçen Sene Yapıldı Fakat Su Basıncı Düştükten Sonra Yükselttiğim de Kısa Sürede 2 ve Üzerine Çıkıyor Bu İşlemi Her Yaptığımız da Aynı Sorun ile Karşılaşıyoruz Sürekli Suyu Boşaltmak Durumunda Kalıyoruz ve Gece de Kapatmak Zorunda Oluyoruz Ne Yazık ki ..
Bu Neden Olabilir Var Gücümüz ile Vanasını Olabildiğince Kapatıyoruz Öyle ki Tekrar Açmamız Gerektiğin de Çok Zorlanıyoruz ..
Kombiye Gelen Su Vanasını Kapatmadık Ama Kapatsak Sıkıntı Olur mu Kombi Şuan Kapalı Basınç Yükselmeye Devam Eder mi.? Son Olarak Su Basıncının Düşük yada Yüksek Olması Petek Sıcaklığını Etkiler mı.?
Teşekkürler

Tolga bey
Tolga bey
30 Aralık 2019 16:53

Merhabalar bosch classic plus kombim var bir kac gün önce basıncı 3,5 bara yükseldi ve su damlatmaya başladı usta gelip genleşme tankini kontrol etti havasi bitmiş deyip hava basti kombi 3 gün güzel çalıştı fakat bugün tekrar yükselmeye başladı 24saatte yaklaşık bir bar yukseliyor. Kombimi ve şalteri indirp denedim yine yükselme var sorun ne olabilir acaba.

tolga bey
tolga bey
31 Aralık 2019 08:51

merhabalar bosch classic plus kombim var 1 hafta önce bar 3,5 seviyelerine çıktı ve su damlatmaya başladı usta çağırdım usta genleşme tankında hava yok dedi hava bastı kombim 3 gün güzel çalıştı sonra tekrar bar yükselmeye başladı. yaklaşık 24 saatte 1,5 bardan 2,5 bara yükseliyor. kombimi kapatıp şalteri indirip denedim barda yine yükselme var sorun nerede acaba. bigilendirirseniz sevinirim

Ufuk
Ufuk
26 Ocak 2020 00:41

Merhaba kombimin basıncı sürekli düşüyor du servis geldi bakımını yapıp hava bastı ancak ayni gün basınç düşmeye devam etti 4 defa su basmak zorunda kaldım şu an basınç düşmüyor bastığım su nereye gitti bilmiyorum ama bu seferde kombi çalışırken basınç 4 e kadar yükseliyor durdurmak zorunda kalıyorum durunca basınç normale dönüyor, sorun ne olabilir yönlendirirseniz sevinirim tsk

Mgorur
Mgorur
12 Mart 2020 22:27

Merhaba,

Bende de aynı sorun vardı. Petekten boşaltıyordum, ertesi gün yine aynıydı. 3 bara çıktığında emniyeti devreye giriyordu ve suyu tahliye ediyordu. Acaba gerneşme tankı mı patlak diye merak ettim ve siboptan hava mı su mu geldiğini kontrol edeyim dedim; az bir miktar hava boşalttım. Akabinde kendiliğinden düzeldi, şu anda normal şekilde çalışıyor.

Taner Gemici
Taner Gemici
9 Haziran 2020 22:24

Kombi Buderus GB012
Kombi Şartelden Kapalı.
Su basma vanası sağlam (kesin bilgi).
Genleşmede hava var. (kontrol edildi).
Su basma vanası kapalı.
Mutfak musluğu kapalı.
Herhangi bir musluk açık değil.
 
Kombiye giren plastik boru üzerindeki vanayı açınca kombiye su doluyor ve basınç yükselmeye başlıyor. Boru üstündeki vanayı kapatınca su basması duruyor.
Sorun ne olabilir hocam?

Emine
Emine
8 Kasım 2020 14:21

Merhaba kombim viessmann kombi banyo yapmak için sıcak su kullandığımız zaman gürültü bi şekilde ses geliyo ve banyo yaparken su azaliyo korkup kapatmak zorunda kalıyorum pat pat pat ediyo sorun ne olabilir hava mi yapiyo yoksa şu borularında minl sikinti olabilir

Erkan
Erkan
11 Kasım 2020 22:48

Hocam Baymak kombi kullanıyorum ama bar seviyesi kombi durunca düşüyor çalıştığında ve sıcak suyu açtığında yükseliyor istop edip dinlendiğinde 1.5 barın altına iniyor çalıştığı zaman 2 ye kadar çıkıyor genneşme tankının havası bitmiş servis havada bastı ama düzelme yok neden olabilir

Arif
Arif
22 Kasım 2020 13:38

Kombim eca. Kombi çalışır haldeyken bar artışı söz konusu değil ancak sigortasını indirip çalıştırmadigim esnada sigortasını indirip indirmez bar ayarı 0.2 ila 0.5 arasında bir artış gösteriyor. Genleşme tankına hava bastı servis ve geçen senede basmıştı bu senede aynı işlemi yaptı. Sorun devam ederse genleşme tankını değiştireceğini söyledi. Sizce sorun genleşme tankında mi yoksa esanjor de mi? Doldurma musluğu sağlam orada bir arıza söz konusu değil. Şimdiden teşekkürler.

Hikmet
Hikmet
29 Kasım 2020 19:03

Merhaba Buderus merkezi ısıtma sistemi kullanıyorum. Soğuk su vanasını açtığım zaman kombi basıncı çok artıyor. 1 saatte 2 bardan 4 barın üstüne çıkıyor. Sizce bu sorun Boylerden kaynaklı mıdır? teşekkürler.

Aaaa
Aaaa
2 Aralık 2020 19:53

Kombim ariston, kombi basıncını 1,5 bara ayarladım çalıştırınca bar basıncı 2-2,5 bar kadar yükseliyor. Kapatınca basınç tekrar düşüyor.(Bu arada kombim yoğuşmalı ve oda termostat ile sıcaklık ayarlıyorum)

Last edited 2 yıl önce by Aaaa
Gülsüm
Gülsüm
27 Şubat 2021 22:33

Merhaba, kombim bir aydır evde olmadığım için kapalıydı ve açtıktan sonra c1 18 uyarısı verdi basıncı düştüğü için vanasını açıp 1.6 da kapatmam gerektiği söylendi yaptıktan bir süre sonra vanayı kapattığım halde uzun aralıklarla artmaya devam ettiğini gördüm. Bir süre arttı ve 1.9 da durdu ancak geceden sabaha kadar 2.1 de kaldı. Ve gün içersinde de 2.5 e kadar artış gösterdi. Sıkıntısı ve çözümü ne olabilir?

fatih
fatih
2 Nisan 2022 13:42

merhaba

kombi salterden kapaliyken basinc artiyorsa doldurma muslugundan midir tesekkurler

logo

Tüm Sorular

Soru Sor

Videolu Destek

Servis Çağır

Robot
Robito
Robot
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim? Kombim Arıza Yaptı. Servis Kaydı Oluşturmak İstiyorum.
Robot
Dairenizde Gaz Var mı? Ocağı kontrol eder misiniz çalışıyor mu? Dairede gaz var, ocak çalışıyor Dairede gaz yok.
Robot
Size güzel bir haberim var! Online kayıt oluşturursanız işlem ücretinde %20 indirim sağlayacağım Tıkla %20 İndirim Kazan
Robot
O halde gaz vanalarını kontrol etmelisiniz. Gaz vanaları açık olmasına rağmen ocak yanmıyor, kombi çalışmıyorsa aşağıdaki linkten bulunduğunuz bölgenin gaz hattına ulaşabilirsiniz. Gaz Hatları
Robot
Su basıncı normal görünüyor. Arıza tekrarında kombiyi 3 kez resetlemeniz gerekir. İşlem bilgisi için; Buraya tıklayınİşlemi yaptığınızı farzediyorum. Arıza devam ediyor mu? Hayır, arıza düzeldi Evet, arıza devam ediyor.
Robot
Kombi Basıncının 1 ile 2 bar arasında olması gerekir. Basıncı yükseltmek için; Burayı Tıklayın Düşürmek için; Burayı Tıklayın
Robot
Üzgünüm ki yapabileceğiniz başka bir işlem kalmadı. Daha fazla yardım için Burayı tıklayabilirsiniz
Robot
Size güzel bir haberim var! Online kayıt oluşturursanız işlem ücretinde %20 indirim sağlayacağım Tıkla %20 İndirim Kazan
Robot
Bu çok güzel bir haber, arızanın çözümlenmesine sevindim. Sende bize yardımcı olmak istersen Buraya Tıklayarak Yıldız ve yorum atarsan sevinirim ☻