Kombi Neden Kapatılmamalı

Kombi kullanımında genelde kullanıcılar hatalı kullanım sağlamaktadır. Kombi adı altında mevcut olan ve dairelerimizi süsleyen teknoloji dehası bu ürünü doğru kullanmak her zaman tasarrufa ve beklentiyi iyi oranda karşılamaya etmen olur. Kombilerde yanlış kullanım genelde ayarları ile alakalı olur bir de kombi kullanılmadığı durumlarda kapatılır. Bu da yanlış kullanım demektir. Sizlere Kombi Hocası olarak Kombi Neden Kapatılmamalı konusu hakkındaki detaylı bilgileri sunuyor olacağız… Video muzu incelediğinizde de konuya dair bilgilere ulaşabileceksiniz. İşte merak ettiğiniz soruların yanıtı…

Kombi Nasıl Kullanılmalı?

Yaz konumunda ise hiçbir ayar yapılmaksızın direk kullanılmalıdır. Kış dönemi geldiğinde petek konumu açılmalı ve petek vanaları kontrol edilerek dairede en az 3 petek vanası açık olacak şekilde kullanım sağlanmalıdır.

kombi-nasil-kullanilmali

» Kombilerin her çeşidinde ve her modelinde sıcak su ve kalorifer ayarı bulunmaktadır. Mevsim normallerine göre bir ayar belirlenir ve kombi o ayar üzerinde çalıştırılır. Kombi evde kalındığı sürece zaten yaz kış hangi mevsimde olur ise kullanılır durumdadır. Fakat çoğu kullanıcı kış döneminde gelen yüksek faturalar sebebi ile işe gittiğinde ya da kısa süreliğine dairesinde bulunmadığında kombi yok yere yakıt tüketimi yapmasın gerekçesi ile kombisini kapatmaktadır. İşte bu yanlış bir uygulamadır.

Kombi Neden Kapatılmamalı?

Kombilerin doğru kullanımında genel arızalar daha az yaşanır ve tasarruf oranı yükselir. Bir kombi neden kapalı kalmamalı ya da neden sürekli çalışır durumda kalmalı? İşte yanıtı.

Kombiyi kapatmak özellikle de kış döneminde iken duvar, taban ve tavanın soğuması doğal olarak dairenin de soğuması demektir. Kış döneminde işten eve geldiğinizde sıcak bir ortam beklerken soğuk bir ortam ile karşılaşmanız demektir. Kombiyi direk yüksek konuma getirerek biran önce ısınmak için çaba sarf etmeniz demektir. Kombinin normal çalışma sistemine göre iki katı kadar yüksek yakıt tüketimi yapması demektir. Kısacası tasarruf yerine sarfiyat demektir. Memnuniyet yerine mağduriyet demektir. Bu sebeplerle kombi kapatılmamalıdır.

Bu gibi durumlar sebebi ile önerimiz kombinin kapatılmayıp açık kalması yönündedir.

Kombi Kapalı mı Kalmalı? Açık mı Bırakılmalı?

Kombi Sürekli Açık Kalırsa Fazla Yakıt Tüketimi Yapmaz mı?

Bu soruyu her bir kullanıcımız kendi kendine sorar. Düşünceleri mantığa uygundur da aslında. Kombi kapalı kalırsa eğer yakıt tüketimi yapmaz. Fakat açıldığı zaman soğuk olan daireyi ısıtırken olması gerekenden daha güçlü çalışır ve yakıt tüketimi daha fazla olur.

Bir kombinin kış mevsiminde kapalı kalması açık kalmasından daha fazla enerji harcaması demektir. Kış döneminde kombiyi kesinlikle kapatmayın. Kapatmak yerine ayarını kısın. Kısık bir ayarda sürekli çalıştırın. Bu şekilde emin olabilirsiniz ki hem beklediğiniz sonucu alacaksınız hem de tasarrufu yaşayacaksınız.

Kombiyi uzak bir yere gittiğinizde birkaç ay dairede bulunmadığınızda kapatabilirsiniz. Onun dışında kısa bir süreliğine dairede bulunmadığınızda kısık bir ayarda bırakın gece yatarken de kombiyi kapatmayın yine kısık bir ayarda çalışır durumda kalsın. Bu şekilde dairenizin ısısı düşmeyecektir ve tasarrufu da yaşayacaksınız.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz