Kombi Nedir?

Kombi Nedir? Kombi cihazlarını hakkında tüm merak edilenleri sizlere hazırladığımız sayfamız da bulabilirsiniz. Aşağıda belirtilen başlıklar altında istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz. Bunlara ulaşmak için yazımızı incelemeniz yeterlidir.

Kombi Nedir?

Kombi doğalgazdan aldığı enerjiyi ısı enerjisine çevirerek ev veya iş yerlerindeki ısınma ve sıcak su ihtiyacını karşılamak için üretilmiş elektronik cihazdır.

Kombi Olmadan Önceki Hayatımız

Kombiler olmadan önce ki hayatımıza biraz değinelim. Kombi olmadan önce sobalar vardı ki hala soba kullanan birçok tüketici bulunmaktadır. Sobalar sadece ısınma için kullanılan bir cihazdır ve sadece bir tane odayı ısıtmaktadır. Soba için odun ve kömür gibi yakacaklar gerekmektedir. Soba kullanılan bir ev de sıcak su almak için ayrı bir cihaz kullanılmakta ve böylelikle yakıt israfı yapılmakta idi. Kombi Nedir? Kombiler uzun yıllardır hayatımız da olarak bizler için oldukça önemli yerler gelmektedir. Bunun nedeni ise kombilerin kullanımı kolay ve oldukça rahat olmasıdır. Kombiler bizlerin üzerinden büyük bir yükü almakta ve hayatımızı kolaylaştırmaktadır. Kombi olmadan önce hayatımız da sobalar vardı ve oldukça zor zamanlar geçirmekteydik fakat kombilerin piyasaya çıkmasıyla beraber oldukça rahatlayarak üstümüzden koca bir yükü attık.

Kombi Türleri

Birçok kombi türüdür vardır. Bunlar baca çeşitlerine göre, yanma çeşitlerine göre, eşanjör çeşitlerine göre ve elektrikli kombiler olarak ayrılmaktadır.

  • Baca Çeşitlerine Göre Kombiler

Bacalı Tip Kombiler

Bacalı tip kombiler; yanma oluşumu için ortamda ki havayı kullanarak alev oluşumunu sağlamaktadır. Bacalı kombiler için bina ya da daire bacası olmak zorundadır. Duş sırasında kombinin bulunduğu ortam sürekli havalandırılmalıdır.

Hermetik Tip Kombiler

Hermetik tip kombiler; içerinde bulunan fan yardımı ile hava akışını sağlamaktadır. Hermetik kombilerin dışarıya uzanan bacaları bulunmaktadır. Bu baca yardımı ile hava akışını sağlamakta ve alev oluşumu için alması gereken havayı baca yardımı ile dışarıdan almaktadır. Hermetik kombiler günümüzde en çok kullanılan kombi türlerindendir.

  • Yanma Çeşitlerine Göre Kombiler

Konvansiyonel (Klasik) Tip Kombiler

Konvansiyonel tip kombiler günümüzde en çok tercih edilen kombi türlerindendir. Yanma oluşumunda oluşan atık gazı baca yardımı ile dışarıya atmaktadır.

Yoğuşmalı Tip Kombiler

Yoğuşmalı tip kombiler; genellikle büyük daireler de kullanılan kombi çeşitlerinden biridir. Kombi de oluşan atık gazı atmayarak tekrardan kullanmakta ve böylelikle kullanılan gazı iki kez kullanarak tasarruf yapmakta olan bir kombi türüdür.

Eşanjör Çeşitlerine Göre Kombiler

Tek Eşanjörlü Kombiler

Tek eşanjörlü kombiler; ana eşanjör olarak geçmekte ve plaka eşanjörün yaptığı görevi sadece ana eşanjör yapmaktadır.

Çift Eşanjörlü Kombiler

Çift eşanjörlü kombiler de ise iki tane eşanjör bulunmaktadır. Bunlardan biri ana eşanjör ve biri de yardımcı eşanjör olarak bilinen plaka eşanjördür. Çift eşanjörlü kombiler de yardımcı eşanjör sadece sıcak su için çalışarak ana eşanjöre yardımcı olmaktadır.

  • Elektrikli Kombi Çeşitleri

Elektrikli kombiler elektrik yardımı ile çalışmakta olan kombilerdir. Normal tip kombilerden farkı ise doğalgaz ile değil elektrik ile çalışmasıdır. Elektrikli kombi kullanan tüketicilerin zor durum da kaldığı durumlardan bahsedelim; elektrikli ile çalıştığı için elektrik faturası kabarık gelmekte ve elektrik kesintilerinde kombinin çalışmaması kullanıcıları zor durumda bırakan dezavantajlarından birkaç tanesidir.

Kombi hakkında sizlere tüm bilgileri sunmuş bulunmaktayız. Aklınıza takılan bilgiler için bizlere ulaşmanız yeterlidir.

 

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz