kombi yeni fatura yüksek geliyor

Soruyu Soran
Defne Teferci

Merhaba,

Eski kombim vaillant marka idi ve 20 sene kullandım ancak 1000 Tl lik çok yüksek tutarda arıza çıkınca artık ömrü tükendi diyerek yenisini aldım. Çok fazla araştırmaya imkanım olmadı ve sorunsuz servisi nedeniyle yine vaillant tercih ettim.

Yeni cihazımın modeli vaillant ecofit246 yarı yoğuşmalı. Eski cihazımda geçen kış (Şubat 2018) en soğuk dönemde 190 TL ödedim..Diğer aylar 122-159 TL idi..Yeni faturam geldi (Aralık 2018) 197 TL…Bana  tutar oldukça yüksek geldi.. Üstelik maksimum 42-43 derecede kullandım.

Salon, yatak odası, koridor (küçük petek), antre (küçük petek), banyo (küçük petek) petekleri açık konumda…Diğer iki odayı kışın kullanmadığım için kapıları kapalı…Yakıt tasarrufu için ne önerebilirsiniz? Eski kombim çok makul yakıyordu ve yeni kombi ile d.gaz faturası oldukça yüksek.. Ayrıca işe giderken sabahları kombiyi kapamayı mı yoksa sıcaklığı 35 dereceye indirmeyi mi önerirsiniz merak ediyorum. (Aslında geçen yıl gelen servis elemanı eski kombi için gittiği kadar kullanın yenleri çok yakıyor demişti ve haklı da çıktı) Yarı yoğuşmalı olarak almam hata mı oldu…(evin tamamı 100 m civarında) geçen yılda kullanmadığım iki odanın kapısını ve peteklerini kapatıyorduk…

Önerilerinizi rica eder, iyi çalışmalar dilerim.

Cevap: Merhaba Defne Hanım… Öncelikle doğalgaz fiyatları her sene aynı olmuyor maalesef. Bu yüzden geçen sene ile bu sene gelen faturayı karşılaştırdığınızda fark olursa bu kombiye bağlı bir durum değildir. Yeni kombide bir ayar gerekmez, arıza durumu söz konusu olması da düşük ihtimaldir. Bu ihtimaller de zaten cihazdan alacağınız randımanı düşürür. Sizin öyle bir sorununuz yok. Bu yıl doğalgaza gelen üst üste zamlar hemen her müşteriyi bu konuda zor durumda bıraktı maalesef. Müşteriler yeni eski fark etmez hep faturanın yüksek gelmesinden şikayetçi. Ancak bir karşılaştırma yapmak gerekirse eğer faturanız yüksek değil. Aynı kombiyi düşük derecede kullanmalarına rağmen bu ay 500-600 tl fatura ödeyenler var. Cihazı kısık derecelerde sabit şekilde kullanmak her zaman için daha iyi ve tasarrufludur. Ancak bir oda termostatı kullanarak yakıt tüketimini az da olsa düşürebilirsiniz. Dairenizde en az 3 petek açık olsun, kullanmadığınız odaların petek vanalarını ve kapılarını kapalı tutabilirsiniz. Cihazınızda veya cihazınızın yakıt tüketiminde bir sorun yok.

Cevap Veren Moderatör
Aysun
avatar
  Subscribe  
Bildir