Kombinin Yüksek Basıncını Düşürmek

12979 Görüntülenme
28 Yorum

Kombilerde bar seviyesi 1 ile 2 arasıdır. Yalnız bu değer her zaman sabit kalmaz. Kullanıma bağlı olarak düşebilir ya da yükselebilir.

Kombinin Yüksek Basıncını Düşürmek

Kombinin Yüksek Basıncı Ne Demektir?

Bar seviyesi 2,5 ya da 3 barı geçer ise bu yüksek basınç demektir.

Bu durumda önemli olan basıncı sizlerin mi yükselttiği yoksa basınçta kendi kendine mi yükselme olduğudur. Basınç eğer sizin müdahaleniz ile yükseldi ise basıncı düşürmek için petek havasını almalı ya da tahliye vanasını açarak oradan su boşaltmalısınız. Basınç kendi kendine yükseliyor ise bu durumda soruna müdahale etmeden uzman servis yardımı almalısınız.

Kombideki Fazla Basıncı Düşürme Yöntemleri

Kombinin Yüksek Basıncını Düşürmek İçin Neler Yapılmalı?

  • Petek Havası Alınmalı.

Kombiye yakın olan petekten hava almanız gerekmektedir. Peteğin başına giderseniz üst yan kısmında açılabilir bir konum olduğunu göreceksiniz. Bu bölüm müşür olarak adlandırılır ve hava alma anahtarı ile ya da düz bir tornavida ile açılır. Müşür bölümünü açın ve oradan su akana kadar bekleyin. Su akıntısı sonrasında bir süre kadar su almaya devam edin. Su aldıkça kombideki basınç düşmeye devam edecektir. Değer normal seviyeye gelene kadar işlemi sürdürün daha sonrasında uygulamayı sonlandırın.

  • Tahliye Vanasını Açmak.

Tahliye vanası kombiye monteli bir parça değildir. Hemen her dairede tesisat borularının bulunduğu bölümde yer almaktadır. Renk olarak genelde kırmızı olmaktadır. Fakat emniyet ventili ile karıştırılmamalıdır. Emniyet ventili de kombide tahliye vanası olarak bilinir. Bizim bahsettiğimiz vana tesisata aittir. Bu vanayı bulduktan sonra açtığınızda tazyikli su gelir. Bar seviyesi düşene kadar su aldığınızda sorun düzelir.

Her model kombide olmasa da bazı kombi modellerinde yüksek basınç olduğu hata kodu ile de gösterilmektedir.

Yukarıda bahsedilen uygulamaları yaptığınızda basınç düşüyor fakat yeniden yükselme oluyor ise uygulamayı tekrarlamayın. Çünkü bu cihazda bir sorun olduğu anlamına gelir. Bu gibi durumlarda teknik açıdan uzman yardımı almanız önemlidir.

Subscribe
Bildir
guest
28 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Çınar
Çınar
20 Aralık 2018 00:51

Merhaba, evimde ferrolli kombi var. Bakım için yardım istediğim ustalar genleşme tankının arızalı olduğunu ve değiştirmem gerektiğini söylediler. Ayrıca çalıştığı zamanlar bar kendiliğinden yükseliyor sonra tekrar eski seviyesine geliyor normal bir durum mu. Bilgi verebilirseniz sevinirim.

Ayşe
Ayşe
13 Ocak 2019 01:16

Su basıncını yükseltmeye çalısırken yanlışlıkla fazla su bastım. Su fışkırdı . 3.5 barda şuan ne yapmalıyım kombi ariston matis.

olcay
olcay
Reply to  Kombi Hocası
18 Ocak 2019 02:24

petekken hava cikisi yapamadik baska bi cozumu yokmudur barin dusmesi icin

Alperen Çağlar
Alperen Çağlar
25 Ocak 2019 04:51

Ferroli kombiye sahibim, fakat basınç kombi çalıştığında 2.5 bar’a kadar çıkıyor ve ardından 2.6 olduğu anda d2 kodu beliriyor.Ayrica siyah kalın bir borudan damla damla su geliyor.Su pas renginde ve demir kokuyor.2.5 bar’ın altına düştüğünde ise kombi tekrar alev yanıyor ve çalışıyor.Bu olay sürekli devam ediyor.Sizce bir sorun var mıdır yoksa çalışma prensibi bu şekilde mi ?

ersin
ersin
28 Ekim 2019 21:38

Allah razı olsun. Bu şekilde 3.7 bar olan basıncı 2.6 ya kadar düşürdüm.

Saadet
Saadet
Reply to  Kombi Hocası
21 Kasım 2019 00:51

Merhaba Demirdöküm kombide F7 hatası var su bastım ama hata devam ediyor neden olabilir

Melike
Melike
21 Kasım 2019 13:52

Su basıncı 3 kendiliğinden oldu ne yapmalıyım

ali
ali
25 Kasım 2019 19:16

merhaba ben yanlışlıkla kombiye fazla su aldım 3bar sonra petekten suyu 1.5bara kadar düşürdüm daha bı sıkıntı cikarmı

Esra temiz
Esra temiz
Reply to  Kombi Hocası
28 Kasım 2019 01:06

Merhabalar biz nitromix kombiyi yeni taktırdık bar düştükçe alt kısımdan mavi vanayla yükselttik bi kaç kez fakat yükseltirken yanlışlıkla 2.4 oldu ve üzerinde çizgi olan su damlası hatası verdi 2.1 e düştü kombi çalışıyor barı düşürebileceğimiz vana yok yerden ısıtma sistemi mevcut hata da vermedi şuan 5 saattir çalışıyor 2.1 de bu şekilde çalışması problem yaratır mı barın düşürülmesi mi gerekiyor. Tesisat yeni olduğu için hava olacağı ve zamanla çıkacağı söylenmişti

Çise
Çise
22 Aralık 2019 06:09

Merhaba, petekler temizleteli 1 aya yakın oldu bu gece durup dururken kombiden şarıl şarıl su akmaya başladı ve kombi yanmıyordu ibre 3ü geçmişti sebebi ne olabilir

Emre
Emre
7 Ocak 2020 02:02

Kombinin 1.5 barın üstünde ve ıstması çok fazla 2 barı biraz geçmiş fazla ısıtmasının sebebi suyun fazla olmasımıdır

Emre
Emre
17 Şubat 2020 02:14

Merhaba , biz demirdöküm kombi kullanıyoruz. Petek ler ısınmadığı için banyodaki tahliye vanasını açıp kombiye su bastık petekler ısındı fakat basınç çok arttı ve 3 ün üstüne çıktı. Tekrar tahliye vanasını açtık 2,5 bara düştü ama kapatmamızla beraber 3 ün üzerine çıktı ve f10 hatası versi bizde kombiyi kapattık. Ne yapmalıyız?

Batu
Batu
20 Şubat 2020 02:11

24 saat boyunca evde bulunmayacagimdan dolayi petekleri sifira cekip sicak suyu açık biraktim. Geldiğimde basınç düşük uyarisi vermisti ve yanlislikla fazla su bastığımdan bu sefer su damlatmaya başladı ve basıncı yükseldi kombinin. Maalesef su tahliye edemiyorum peteklerden eve yeni tasindim ve aletlerim olmadigi icin. Kendi kendine basinc dusmesi durumu olur mu tekrardan kaloriferleri kapasam komple?

Tugay
Tugay
17 Şubat 2021 14:20

BOSCH Marka Kombi Var En son Odadaki Petek Alt Kısmı Soğuk Üst Kısmı Sıcak Nedeni Nedir

logo

Tüm Sorular

Soru Sor

Videolu Destek

Servis Çağır

Robot
Robito
Robot
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim? Kombim Arıza Yaptı. Servis Kaydı Oluşturmak İstiyorum.
Robot
Dairenizde Gaz Var mı? Ocağı kontrol eder misiniz çalışıyor mu? Dairede gaz var, ocak çalışıyor Dairede gaz yok.
Robot
Size güzel bir haberim var! Online kayıt oluşturursanız işlem ücretinde %20 indirim sağlayacağım Tıkla %20 İndirim Kazan
Robot
O halde gaz vanalarını kontrol etmelisiniz. Gaz vanaları açık olmasına rağmen ocak yanmıyor, kombi çalışmıyorsa aşağıdaki linkten bulunduğunuz bölgenin gaz hattına ulaşabilirsiniz. Gaz Hatları
Robot
Su basıncı normal görünüyor. Arıza tekrarında kombiyi 3 kez resetlemeniz gerekir. İşlem bilgisi için; Buraya tıklayınİşlemi yaptığınızı farzediyorum. Arıza devam ediyor mu? Hayır, arıza düzeldi Evet, arıza devam ediyor.
Robot
Kombi Basıncının 1 ile 2 bar arasında olması gerekir. Basıncı yükseltmek için; Burayı Tıklayın Düşürmek için; Burayı Tıklayın
Robot
Üzgünüm ki yapabileceğiniz başka bir işlem kalmadı. Daha fazla yardım için Burayı tıklayabilirsiniz
Robot
Size güzel bir haberim var! Online kayıt oluşturursanız işlem ücretinde %20 indirim sağlayacağım Tıkla %20 İndirim Kazan
Robot
Bu çok güzel bir haber, arızanın çözümlenmesine sevindim. Sende bize yardımcı olmak istersen Buraya Tıklayarak Yıldız ve yorum atarsan sevinirim ☻