Kombiyle Tasarruf

365 Görüntülenme
4 Yorum

Kombi doğru kullanıldığı sürece tasarruf yaşattırmaktadır. Yanlış kullanımlarda sadece beklentiye yanıt alınamama gibi durumlar söz konusu olmaz, tasarruf yerine sarfiyat yaşanılabilir. Doğru kullanıldığı sürece gelecek olan faturaların düşük olmasına etmen olup tasarrufu yaşattırmaktadır.

Kombiyle Tasarruf

Mesela ısıtma anlamında kullanılan bir elektrikli ısıtıcıyı ele alalım… Elektrikli ısıtıcı sadece tek bir odada kullanılır ve tek bir odayı ısıtır. Bu anlamda kullanıcı geri kalan odalarını ısıtmakta güçlük çeker ve farklı bir ısıtıcı daha kullanmak zorunda kalabilir. Elektrikli ısıtıcı elektrik tüketimini daha fazla yapar. Bu nedenle de kombi elektrikli ısıtıcıya oranla çok daha az yakıt tüketimi yaparak tasarrufun yaşanılmasına etmen olur.

Doğalgazla çalışan sobalar da aynı şekildedir. Tek bir odanın ısıtılmasına yardımcı olur. Beklenilen ısı elde edilemez ve yine tasarruf yaşama oranı düşük olur.

Ayrıca unutulmamalıdır ki;

*Kombiler sadece ısıtma sağlamamaktadır. Kombiler sıcak suyu da tüm musluklara vermektedir. Bu anlamda diğer ısıtıcı cihazların aksine her iki beklentiye yanıt veriyor olması bu cihazın tasarruf yaşattırması ile orantılıdır.

Kombiyle Tasarruf Yaşanır mı?

Kombiyle Tasarruf Nasıl Yaşanır?

  • Kombi ayarı sabit kalmalı ayarları ile onanmamalıdır. Kombi kalorifer ya da sıcak su ayarı ile sürekli oynanmaması gereken cihazlardandır. Sıcak su ayarını da kalorifer ayarını da beklentinize göre ayarlamalısınız. Isı yüksek olduğunda ayarı kombiden düşürebilir, ısı düşük olduğunda ayarı kısabilirsiniz. Onun dışında sürekli ayarları ile oynamamanızı tavsiye ederiz.
  • Sıcak su aşırı yüksek ise kombi üzerinden ayar yapılmalıdır. Genelde ayarlar kullanıcılar tarafından musluk üzerinden yapılmaktadır. Isı yüksek diye musluk çeşidine göre soğuk su kısmı da açılmaktadır ya da soğuk su ile sıcak su bir açılarak ılıştırma yapılmaktadır. Bu kombilerin daha az yakıt tüketimine değil daha çok yakıt tüketimine neden olur. Isı ayarı sıcak suda yüksek ise ayar kombi üzerinden kısılmalıdır. Bu şekilde tasarruf yaşanabilir.
  • Kombi bakımı ihmal edilmemelidir. Kombi kullanan her bir birey uzun süre kombi kullanmanın yanı sıra tasarrufu da yaşayabilmek adına bakımları ihmal etmeden yılda bir kez mutlaka yaptırmalıdır. Kombi bakımları yapıldığı zaman tasarruf yaşama oranı da artacaktır.
  • Evde olunmadığında ya da gece yatıldığında kombi kapatılmamalıdır. Kombi evde olsanız da olmasanız da açık kalmalıdır. Kombiyi kış döneminde kapatmak duvarların, taban ve tavanın soğumasına yol açar. Bu durumda daire direk soğur. Kombi yeniden açıldığında ise bu gibi yerlerin ve dairenin ısıtılması güç olur. Bu nedenledir ki kombi kısık bir ayarda kalmalı gece yatarken de bir yere giderken de kapatılmamalıdır.
Subscribe
Bildir
guest
4 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
merve
merve
8 Ocak 2019 13:50

merhabalar oturduğumuz muhitte 36 saat elektrik kesintisi yaşanacağı bilgisi verild. bunun kombiye zararı olur mu nasıl önlem almalıyım?

Osman
Osman
27 Kasım 2019 16:44

Kombide musluklara gelen sicak su vanasini kapatmam herhangi bir sıkıntıya neden olurmu…

logo

Tüm Sorular

Soru Sor

Videolu Destek

Servis Çağır

Robot
Robito
Robot
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim? Kombim Arıza Yaptı. Servis Kaydı Oluşturmak İstiyorum.
Robot
Dairenizde Gaz Var mı? Ocağı kontrol eder misiniz çalışıyor mu? Dairede gaz var, ocak çalışıyor Dairede gaz yok.
Robot
Size güzel bir haberim var! Online kayıt oluşturursanız işlem ücretinde %20 indirim sağlayacağım Tıkla %20 İndirim Kazan
Robot
O halde gaz vanalarını kontrol etmelisiniz. Gaz vanaları açık olmasına rağmen ocak yanmıyor, kombi çalışmıyorsa aşağıdaki linkten bulunduğunuz bölgenin gaz hattına ulaşabilirsiniz. Gaz Hatları
Robot
Su basıncı normal görünüyor. Arıza tekrarında kombiyi 3 kez resetlemeniz gerekir. İşlem bilgisi için; Buraya tıklayınİşlemi yaptığınızı farzediyorum. Arıza devam ediyor mu? Hayır, arıza düzeldi Evet, arıza devam ediyor.
Robot
Kombi Basıncının 1 ile 2 bar arasında olması gerekir. Basıncı yükseltmek için; Burayı Tıklayın Düşürmek için; Burayı Tıklayın
Robot
Üzgünüm ki yapabileceğiniz başka bir işlem kalmadı. Daha fazla yardım için Burayı tıklayabilirsiniz
Robot
Size güzel bir haberim var! Online kayıt oluşturursanız işlem ücretinde %20 indirim sağlayacağım Tıkla %20 İndirim Kazan
Robot
Bu çok güzel bir haber, arızanın çözümlenmesine sevindim. Sende bize yardımcı olmak istersen Buraya Tıklayarak Yıldız ve yorum atarsan sevinirim ☻