Maktek Condense Arıza Kodları

122 Görüntülenme
Yorum Yok

E1 Arıza Kodu

Baca problemi.

►► Cihaz yeterli hava akışı sağlayamadığı için cihaz bu uyarıyı verir. Bu durumda cihaz yoğuşmalı olduğu için fan ve kartı kontrol etmek gerekir. Aynı zamanda baca sistemini tıkayan bir cisim var mı diye kontrol edilmelidir. Baca yerinden çıkmış da olabilir. Gerekli kontrollerin yerinde gerçekleştirilmesi gerekir.

E2 Arıza Kodu

Isıtma suyu sensörü arızası.

►► Isıtma suyu NTC sensöründe bir aksaklık olduğunu belirtir. Bu durumda sensörde kısa devre durumu söz konusu olabilir. Harici olarak sensör veya kart arızası da olabilir. Gerekli kontrollerin yapılması ve müdahale için teknik servis yardımı almalısınız.

E3 Arıza Kodu

Sıcak su sensörü arızası.

►► Kullanım suyu sensörü arızası da denilebilir. Arıza durumu yalnızca sensöre bağlı değildir. Bu aşamada sensör bağlantılarını ve kombi kartını da kontrol etmek gerekir. Kontrol, tespit ve müdahale için mutlaka teknik servis yardımı almalısınız.

E4 Arıza Kodu

Yüksek sıcaklık problemi.

►► Isıtma devresine ait suyun ısısı 93°C yi geçerse cihaz kendini korumaya alır ve bu arızayı vererek bloke konuma geçer. Bu durumda öncelikle kombi su basıncı düşük ise su basma işlemi uygulamanız gerekir. Harici olarak kaloriferlerin yanında bulunan vanaların ayrıca kombi altındaki tesisat vanalarının açık konumda olması gerekir. Vanalar kapalı ise açmalısınız. Sorunda bir düzelme olmazsa veya kombi su basıncı ideal değerde, kalorifer-tesisat vanaları da açık olmasına rağmen hala sorun devam ediyorsa kombiye reset atmalısınız. Bazen tek bir reset işlemi bir işe yaramaz. İşlemi birkaç kez yenilemeniz gerekebilir. Maksimum 3 reset işlemine karşın sorun hala düzelmezse bu aşmada yapabileceğiniz başka bir işlem yok demektir. Teknik açıdan servis yardımı almalısınız. Pompa, sensör, kart, üç yollu vana ve eşanjör gibi parçaların ayrıca tesisat ve kalorifer dönüş filtresinin de kontrol edilmesi gerekir.

E5 Arıza Kodu

Gaz armatörü sorunu.

►► Gaz armatörü çıkış basıncı ideal değerde değilse bu problem yaşanır. Bu durumda gaz armatöründe ya da kombi elektronik kartında bir problem olabilir. Harici olarak bağlantıların da mutlaka servis ekiplerince kontrol edilmesi gerekir. Bu konuda tespit ve müdahale için mutlaka servis yardımı almalısınız.

E6 Arıza Kodu

Ateşleme problemi.

►► Gaz yokluğu arızası da denilebilir. Bu gibi durumlarda servis çağırmadan önce mutlaka gaz kontrolü yapmak gerekir. Gaz vanaları kapalı olabilir, dairede bir gaz kesintisi durumu söz konusu olabilir. Gaz vanaları açıksa, gaz kesintisi olmadığından yani kombiye kesin olarak gaz geldiğinden eminseniz bu aşamada cihazı resetlemeniz gerekir. Birkaç reset işlemi ile sorun çoğu zaman düzelebilmektedir. Ancak maksimum 3 reset işlemine karşın sorunda bir düzelme durumu olmazsa mutlaka teknik servis yardımı almalısınız. Gaz armatörü, elektronik kart, iyon-ateşleme elektrodu gibi parçalarda problem olabilir. Harici olarak baca sistemi ile yoğuşma sistemini de kontrol etmek gerekir. Bu aksamlarda bir tıkanıklık veya harici durumlar söz konusu olabilir.

E7 Arıza Kodu

Yanıltıcı alev durumu.

►► Alev tespit devresi kontrol dışı olmuş. Bu durumda servis çağırmadan önce cihazı arızadan çıkarmak için reset atmanız gerekir. Bazen birkaç reset işlemi ile yarayabilmektedir. Birkaç reset işlemine karşın sorun hala düzelmez veya arıza durumunda değişiklik olmazsa teknik servis yardımı almanız gerekir. Bu durumda cihazın; gaz armatöründe, elektronik kartında, baca sisteminde veya iyon elektrodunda problem olabilir.

E8 Arıza Kodu

Sirkülasyon dönüş NTC sensör arızası.

►► NTC sensöründe kısa devre durumu söz konusu olabilir. Harici olarak sensör bağlantılarını ve kombi kartını da kontrol etmek gerekir. Bu aşamada tespit ve müdahale için mutlaka servis yardımı almanız gerekmektedir.

E9 Arıza Kodu

Baca gazı sıcaklık sensörü problemi.

►► Baca gazı sıcaklık sensöründe kısa devre durumu söz konusu olabilir. Harici olarak sensör bağlantılarında veya kombi kartında sorun da olabilir. Tespit ve müdahale için mutlaka servis yardımı almalısınız.

EA Arıza Kodu

Dış hava sensörü arızası.

►► Kombiyi dış ortam sıcaklığına bağlı olarak çalıştırma görevinde olan sensör var ise bu sensör bozuk olabilir veya bağlantı sorunu söz konusu olabilir. Ancak kombiye bağlı böyle bir sensör yok ise bu durumda kombi kartında veya elektronik sisteminde bir sorun-aksaklık söz konusu olabilir. Kontrol ve müdahale için mutlaka servis yardımı almalısınız.

Eb Arıza Kodu

Kesik yanma problemi.

►► Yakıcı sistemde bir sorun veya aksaklık var ise bu problem yaşanır. Bu durumda servis öncesi cihazı resetlemeli, sorun düzelmezse servis yardımı almalısınız.

EC Arıza Kodu

İletişim problemi.

►► Kombinin beyni olarak adlandırılan elektronik kartına gelen sinyallerde aksaklık olduğunu belirtir. Bu aşamada kombi kart bağlantılarının ve kombi kartının kontrol edilmesi gerekir. Arıza durumunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için teknik servis yardımı almalısınız.

EP Arıza Kodu

Kapalı devre basınç şalteri problemi.

►► Bu gibi arıza durumlarında öncelikle kombi su basıncını kontrol etmeniz gerekir. Kombi basıncı 1 barın altında ise kombi tesisat basıncını yükseltmeniz gerekir. İşlem için kombinin sağ altındaki beyaz doldurma musluğunu sola doğru çevirmeli ve kombi altında bulunan yuvarlak bar saatini kontrol etmelisiniz. Bar saati 1 ile 2 barın arasına gelene dek su basma işlemini devam ettirmeli, bar saati belirtilen aralığa geldiğinde işlemi sonlandırmalı ve doldurma musluğunu sağa çevirip kapatmalısınız. İşlem sonrası sorun düzelebilir. Ancak arıza tekrarı olursa, cihaz işlem sonrası düzelmezse veya işlemi yapamıyorsanız bu aşamada servis yardımı almanız gerekmektedir.

EE Arıza Kodu

EEPROM sorunu.

►► Bellek problemi adı verilen sorundur. Elektriksel bir sorun da denilebilir. Bu durumda önce servis öncesi cihazı resetlemeyi deneyin. Birkaç deneme sonrası olur da sorun düzelmezse mutlaka servis yardımı almalısınız. Bu aşamada elektrik bağlantıları ve kombi kartı kontrol edilmelidir.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
logo

Tüm Sorular

Soru Sor

Videolu Destek

Servis Çağır

Robot
Robito
Robot
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim? Kombim Arıza Yaptı. Servis Kaydı Oluşturmak İstiyorum.
Robot
Dairenizde Gaz Var mı? Ocağı kontrol eder misiniz çalışıyor mu? Dairede gaz var, ocak çalışıyor Dairede gaz yok.
Robot
Size güzel bir haberim var! Online kayıt oluşturursanız işlem ücretinde %20 indirim sağlayacağım Tıkla %20 İndirim Kazan
Robot
O halde gaz vanalarını kontrol etmelisiniz. Gaz vanaları açık olmasına rağmen ocak yanmıyor, kombi çalışmıyorsa aşağıdaki linkten bulunduğunuz bölgenin gaz hattına ulaşabilirsiniz. Gaz Hatları
Robot
Su basıncı normal görünüyor. Arıza tekrarında kombiyi 3 kez resetlemeniz gerekir. İşlem bilgisi için; Buraya tıklayınİşlemi yaptığınızı farzediyorum. Arıza devam ediyor mu? Hayır, arıza düzeldi Evet, arıza devam ediyor.
Robot
Kombi Basıncının 1 ile 2 bar arasında olması gerekir. Basıncı yükseltmek için; Burayı Tıklayın Düşürmek için; Burayı Tıklayın
Robot
Üzgünüm ki yapabileceğiniz başka bir işlem kalmadı. Daha fazla yardım için Burayı tıklayabilirsiniz
Robot
Size güzel bir haberim var! Online kayıt oluşturursanız işlem ücretinde %20 indirim sağlayacağım Tıkla %20 İndirim Kazan
Robot
Bu çok güzel bir haber, arızanın çözümlenmesine sevindim. Sende bize yardımcı olmak istersen Buraya Tıklayarak Yıldız ve yorum atarsan sevinirim ☻