Maktek Ruby LCD Hata Kodları

286 Görüntülenme
Yorum Yok

E1 Arıza Kodu

Baca sorunu.

►► Kombi yeterli hava akışı sağlayamazsa bu arızaya geçer. Bu durumda cihazın çeşidi önemlidir. Bacalı kombilerde; baca tıkanıklığı, baca çekiş yetersizliği durumları ile baca sensörü arızası görülebilir. Hermetik kombilerde; fan, kart, prosestat arızası veya baca sisteminde sıkıntı olabilir. Her iki durum için de servis yardımı almalısınız.

E2 Arıza Kodu

Isıtma derecesi tespiti yapan devrede problem var.

►► Bir nevi kalorifer devresi sensör arızası diyebiliriz. Ancak arıza durumu sadece sensöre bağlı değildir. Sensörün yanı sıra bağlantıları ve kartı da kontrol etmek gerekir.

E3 Arıza Kodu

Sıcaklık su derecesi tespiti yapan devrede problem var.

►► Bir nevi kullanım suyu sensör arızası denilebilir. Ancak arızanın tek sebebi sensör değildir. Sensör bağlantıları ile kartı da kontrol etmek gerekir.

E4 Arıza Kodu

Yüksek sıcaklık sorunu.

►► Aşırı ısınma sorunu da denilebilir. Arıza durumunda önce kombi tesisat basıncı ardından vanalar (kalorifer ve tesisat vanaları) kontrol edilmelidir. Su basıncı ideal değerde ve vanalar açık durumda ise kombiyi resetlemek gerekir. Tm bu işlemlere rağmen arıza hala devam ediyorsa; filtre-tesisat tıkanıklığı olabilir. Aynı zamanda eşanjör, kart, sensör, pompa, üç yollu vana gibi birçok parçada sorun olabilir. Bu aşamada servis yardımı alınmalıdır.

E6 Arıza Kodu

Brülörde alev oluşmuyor.

►► Arıza durumu ateşleme sorunu olarak da adlandırılabilir. Bu durumda yapmanız gereken ilk doğalgaz kontrolüdür. Dairenize doğalgaz geliyor mu? Ocak gibi doğalgazlı cihazlarınız çalışıyor mu? Bu durumu kontrol ederek dairede doğalgaz kesintisi olmadığından ve doğalgaz vanalarının açık olduğundan emin olmalısıdır. Doğalgaz kesintisi yok ve vanalar açık ise kombiyi arızadan çıkarmak adına reset atmanız gerekir. Bazen tek bir resetleme işlemi işe yaramayabilir. Bu aşamada işlemi birkaç kez daha tekrarlamak gerekir. Yine de sonuç aynı ise bu durumda; kart, gaz valfi, ateşleme ve iyon elektrodunu kontrol etmek gerekir. Yani bi servis yardımı almalısınız.

E7/Eb Arıza Kodu

Gaz borusu problemi.

►► Sistemde düzenli ateşleme sinyali tespit edilemezse ekrana bu hata kodu yansır. Bu durum tabi ateşleme işleminin her seferinde başarılı bir şekilde gerçekleşmediğini belirtir. Arıza durumunda cihazı birkaç kez resetlemelisiniz. Resetleme işlemi sonrası arıza düzelmez veya tekrar ederse; kart, gaz valfi ve elektrotları kontrol etmek gerekir. Tabi gazla alakalı bir aksaklık durumu da söz konusu olabilir.

EP Arıza Kodu

Isıtma borusu sorunu.

►► Kombi bu arızayı veriyorsa eğer ısıtma borusunun kontrolü gerekir. Ancak arıza birçok sebeple yaşanabileceği için bu aşamada mutlaka servis yardımı alınmalıdır.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
logo

Tüm Sorular

Soru Sor

Videolu Destek

Servis Çağır

Robot
Robito
Robot
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim? Kombim Arıza Yaptı. Servis Kaydı Oluşturmak İstiyorum.
Robot
Dairenizde Gaz Var mı? Ocağı kontrol eder misiniz çalışıyor mu? Dairede gaz var, ocak çalışıyor Dairede gaz yok.
Robot
Size güzel bir haberim var! Online kayıt oluşturursanız işlem ücretinde %20 indirim sağlayacağım Tıkla %20 İndirim Kazan
Robot
O halde gaz vanalarını kontrol etmelisiniz. Gaz vanaları açık olmasına rağmen ocak yanmıyor, kombi çalışmıyorsa aşağıdaki linkten bulunduğunuz bölgenin gaz hattına ulaşabilirsiniz. Gaz Hatları
Robot
Su basıncı normal görünüyor. Arıza tekrarında kombiyi 3 kez resetlemeniz gerekir. İşlem bilgisi için; Buraya tıklayınİşlemi yaptığınızı farzediyorum. Arıza devam ediyor mu? Hayır, arıza düzeldi Evet, arıza devam ediyor.
Robot
Kombi Basıncının 1 ile 2 bar arasında olması gerekir. Basıncı yükseltmek için; Burayı Tıklayın Düşürmek için; Burayı Tıklayın
Robot
Üzgünüm ki yapabileceğiniz başka bir işlem kalmadı. Daha fazla yardım için Burayı tıklayabilirsiniz
Robot
Size güzel bir haberim var! Online kayıt oluşturursanız işlem ücretinde %20 indirim sağlayacağım Tıkla %20 İndirim Kazan
Robot
Bu çok güzel bir haber, arızanın çözümlenmesine sevindim. Sende bize yardımcı olmak istersen Buraya Tıklayarak Yıldız ve yorum atarsan sevinirim ☻