oda termostatı tesisat su sıcaklığına göre çalışıyor

Soruyu Soran
Musa BOZKURT

merhaba.demirdöküm neva kombiye kablosuz oda termostatı taktım ilk çalışmada 60 derecede normal çalışıyor.termostat üzerinden oda sıcaklığını yükseltince tesisat suyu sıcak olduğu için galiba termostat komut veriyor kombi çalışmıyor. ancak tesisat suyu sıcaklığını yükseltirsem çalışıyor. kombi kendini korumaya alıyor diye duydum doğrumu. bu şekilde çalışması normal mı. havalar soğuyunca su sıcaklığı bir dengede olur diye düşünüyorum.

Cevap: Merhaba Musa Bey… Oda termostatı montajında kombi anakartı üzerinden de bağlantı yapılıyor. Bağlantıları doğru şekilde yaptıysanız eğer; kombideki kalorifer ayarını yüksek tutun, oda termostatı ayarı düşük olsun. Örneğin; termostat ayarı 65-70°C de kalsın, oda termostatı 20-25°C civarında olsun. Bu şekilde kullanımda. Oda ayarlanan sıcaklığa gelince kombi durur, oda sıcaklığı düşünce kombi yeniden devreye girer. Oda termostatı konfor, rahatlık ve tasarruf demektir. Yani kombiden bir ayar yapıp o ayarı unutmak, geri kalan ayarı uzaktan kumanda görevinde olan oda termostatından yapmak gerekir. Bu yüzden kombiden yapacağınız her türlü değişik ayar, oda termostatının komutunu da etkiler. Kombinizde şu anlık bir sorun yok gibi duruyor. Ancak dediğimiz gibi kombiden bir yüksek ayar ayarlayıp bırakın, odanın sıcaklığına göre ayarı oda termostatı üzerinden kısın ya da yükseltin.

Cevap Veren Moderatör
Eren
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Musa BOZKURT
Musa BOZKURT
9 Ekim 2019 22:33

tesisat suyu sıcaklığı 70 termostat oda sıcaklığı 22.5 derece yaptum. oda 22.5 derece altına düşünce çalışıyor kombi 70 dereceye geldimi oda sıcaklığı 22.5 derece ye ulsşmadan kapanıyor. termostat ta kombi çalışıyor görünüyor