Oda termostatı varken kombi derecesi kaç olmalı

Soruyu Soran
Leyla Ustun

Immergas kombimiz var yeni kullanmaya basladik. Bir de salonda duvar termostati var, izmirde yasiyoruz. 8:00-17:00 arasi termostati 13-14dereceye dusuruyoruz evde oldugumuz zamanlarda 20derecede kaliyor. Termostat varken kombi ayari hep 40ta birakiyoruz. Faturamizi dusurmek icin nasil bir kullanim sekli izlemeliyiz, kombiyi 50-60dereceye ayarlarsak faturamizda cok artis olur mu? Kullanmadigimiz zaman termostat dusurmek yerine kombiyi kismali ya da tamamen kapatmali miyiz?

Cevap: Merhaba Leyla Hanım… Oda termostatı kullanıyorsanız eğer kombide ayarladığınız derece yanlış. Çünkü oda termostatının kullanım amacı konfor ve tasarruftur ayrıca kombiyi unutmaktır. Bir kombi oda termostatıyla birlikte çalışıyorsa kalorifer ayarı en yüksek dereceye alınmalıdır. Oda termostatı çalışma sistemine göre kombi ayarı en yükseğe alınmazsa eğer oda termostatı görevini yapamaz ve kombi oda termostatından tamamen bağımsız bir ısıtma yapar. Yani kafasına göre devreye girip çıkar, kafasına göre çalışır. Bu da çoğu zaman yakıt tüketimini artırırken çoğu zaman alınan randımanı düşürür. Öncelikle kombiyi kalorifer konumunda en yüksek dereceye alın. Evde olmadığınız zaman sıcaklığı 18-19°C lere kadar düşürebilirsiniz. (Daha düşük de olabilir bu size bağlı bir durumdur) Evde olduğunuz zaman yine ortam sıcaklığına göre ayarı 22-23°C lere kadar çıkarabilirsiniz. Tabi eve geldiğinizde ortam sıcaklığı yeterli gelirse dereceyi artırmanıza gerek yok. Oda termostatınız varsa eğer kombiyi unutacaksınız tüm sıcaklık ayarlaması oda termostatı üzerinden yapılacak. Kombi ayarları ile oynamayın, ortam sıcaklığı düşükse oda termostatından yükseltin, yüksekse oda termostatından düşürün.

Oda termostatı kullanılırken kombi yüksek dereceye alındığında fatura yüksek gelmez mi? bu soru hemen her kullanıcının aklına takılıyor. Ancak kombi ayarlanan sıcaklık kadar çalışmıyor ki? Sadece oda termostatı üzerinden ayarladığınız derece kadar ısıtma yapıyor. Oda termostatı bağlantısı yapılırken anakart üzerinden de işlem yapılıyor. Yani parametre ayarları oda termostatına göre ayarlanıyor. Oda termostatının görevini gerçekleştirmesi için de kombi üzerinden yapılan sıcaklık ayarının yüksek yapılması şarttır. Bu yüzden kombi yüksek dereceye alınıp unutuluyor. Tüm sıcaklık ayarları termostat üzerinden yapılıyor. Yani kombiyi yüksek sıcaklık derecesine alıp bıraktıktan sonra, oda termostatı üzerinden yaptığınız sıcaklık derecesi ne kadar yüksekse yakıt tüketimi o kadar çok oluyor, sıcaklık ne kadar düşükse yakıt tüketimi o kadar az oluyor. Tüm iş oda termostatı üzerinden yaptığınız ayara bağlı.

Yine de anlamadığınız bir konu olursa veya sormak istedikleriniz olursa bize buradan yazabilir ya da 444 1 837 numaralı çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz.

Cevap Veren Moderatör
Aysun
avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Kombi HocasıLeyla Üstün Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Leyla Üstün
Ziyaretçi
Leyla Üstün

Öncelikle cevabınız ve böyle faydalı bir sayfa için çok teşekkür ederiz. İnternette hiçbir yerde bulamadığımız bilgileri burdan tüm detayları ile elde edebiliyoruz.

Kombimizin en yüksek değeri 80derece. 60derece yaparsak termostat görevini yine yerine getirmez, mutlaka 80dereceye ayarlamak mı gerekir?