Oda Termostatı

3034 Görüntülenme
42 Yorum

Oda Termostatı Nedir?

Kombi ya da kazan gibi cihazlara bağlanarak aktif olan, cihaz ile sürekli iletişimde olup set edilen değere göre cihazın çalışmasını kontrol eden bir üründür.

Oda Termostatı

Termostat Neden Kullanılmalı?

Özellikle de konforu yaşamak amacı ile kullanılmalıdır. Her zaman tasarruf sağlar diyemeyiz. İzolasyonlu olan dairelerde termostat ile daha çok tasarruf yaşanılmaktadır. Ancak doğru şekilde kullanıldığında ve doğru ayarlama yapıldığında tasarruf yaşattırabilir. Çalışma talimatları konusundaki detaylı bilgileri montajını yapan uzman ekipten de alabilirsiniz.

Termostat Nasıl Çalışır?

  • Kombi üzerinden ayar 50° dereceye alındı var sayalım. Oda termostatından ayar 23° seçildiğinde kombi; termostatın yer aldığı odanın sıcaklığını 23° olana dek tesisat suyunu 50° de sabit tutmaktadır. Oda sıcaklığı ayarlanan dereceye geldiği zaman yani 23° olduğu zaman kombi çalışmasını durduracaktır. Bu değerin altına düştüğü zaman ise kombi yeniden çalışma yapacaktır. Oda termostatının çalışma sistemi bu şekildedir.

Doğru tercih yaptığınız sürece beklentiniz üzerinde randıman sağlayabilirsiniz. Aksi durumda termostat görevini istediği şekilde yapamayacaktır. Bu sizlere tasarrufu yaşayamamanın yanı sıra sorun yaşanılması olarak geri dönecektir.

Oda Termostatı Nedir? Nasıl Çalışır?

Oda Termostatı Kullanılmayan Dairelerde Ne Gibi Durumlar Yaşanır?

  • Termostat olmayan dairelerde ısı yüksek geldiğinde kullanıcı kombi üzerinden ayarı kısmak, ısı düşük geldiğinde ise yükseltmek ister ve kombi başına geçer. Termostat kullanılan dairelerde bu gibi durumlar yaşanılmaz. Çünkü oda termostatı kombinin kapanıp açılmasına yardımcı olan bir cihazdır.
  • Tasarruf yaşanılması engellenir. Çünkü termost doğru kullanıldığı durumlarda %7 oranında tasarrufa neden olabilmektedir.
  • Konfor ve rahatlık yaşanılmaz. Sürekli kombi ayarı ile uğraşmak zorunda kalırsınız. Özellikle de kış döneminde petek aşırı ısındı ya da petek az ısındı gibi durumları yaşamak yerine belirli bir sıcaklığa aldığınız termostat ile beklediğiniz rahatlığı yaşayabilirsiniz.

Oda Termostatı Seçimi Neye Göre Yapılmalı?

Termostat kullanma gibi bir düşünceniz olduğunda önce kullanmakta olduğunuz kombi kazan gibi cihazlarınızın marka modelini net bir şekilde bilmeniz gerekmektedir. Bazı model kombi ve kazanlar oda termostatı ile uyumlu olmamaktadır. Cihazınız oda termostatı kullanımına elverişli ise bu durumda oda termostatı hizmeti veren bayilerden bilgi ve yardımları alabilirsiniz. Oda termostatı çeşitleri konusunda ve cihazınıza uyum sağlayan modeller konusunda ekipler sizi bilgilendirecektir. Seçimlerinizde doğru kararlar vermenize yardımcı olacaktır.

Subscribe
Bildir
guest
42 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
oda termostatı
oda termostatı
2 Ekim 2017 09:50

çok açıklayıcı bir bilgi olmuş teşekkürler.

Ahmet
Ahmet
14 Aralık 2017 22:38

Kombiye 2 oda için ayrı 2 termostat bağlama imkanı varmı

Musti
Musti
Reply to  Ahmet
22 Aralık 2018 20:23

Bunun icin valf ler var diye biliyorum

ali
ali
16 Kasım 2018 08:49

kablolu oda termostatım çalışmıyor kombiye bağlı olduğundan mı kombi çalışmıyor yoksa termostatla alakası yok mu?

ali
ali
Reply to  Kombi Hocası
19 Kasım 2018 07:41

yardımınız için teşekkür ederim toda termostatının pili bitmiş pilini değiştirdim şimdi çalışıyor iyi günler

ali
ali
24 Kasım 2018 15:13

Merhaba yerden ısıtma dairem var bosch condens 2000 kombi kullanıyorum general ht150 oda termostatı var termostadi 22.5 dereceye ayarlı kombiyi kaç dereceye getirmeliyim

figen
figen
Reply to  Kombi Hocası
9 Aralık 2018 00:23

merhaba oda termosu uygun odaya takıldı kombi 50 de oda termostadıda 23 de 110 mkare ev evin her yeri sıcak olur mu 1ci sorum 2. kaliteli olan ürün hangisi benim combim eca confeo cevap verirseniz sevinirim

Musti
Musti
22 Aralık 2018 20:20

Merhaba hocam. Simdi biz de kombi taktik eve ama bir sorum var. İzolasyonun iyi oldugu kanaatindeyim Ama termostati 23 dereceye ayarladik biz Termostat 23.5 oldugunda kombiyi kapiyor 22.8 veya 9 oldugunda ise tekrar kombiyi devreye sokuyor burda hersey normal Ama termostat sicakligi ayarladiginda kombiyi kapattikdan sonra 3 veya 3 bucuk saat hic calismiyor sonra derece dusup tekrar calismaya basladiginda ise 40-45 dakika falan devam li calisiyor salonu tekrar istenilen sıcaklığa getirebilmesi icin. Simdi bu durum iyimi cunku termostatdan once belki surekli acilip kapanıyor du ama hic 40-45 dakika boyunca devamli calismiyordu. Simdi petekler buz gibi oluyor bir dahaki calismasina kadar.… Read more »

Musti
Musti
Reply to  Kombi Hocası
28 Aralık 2018 22:36

Tesekkurler geri cevabiniz icin.
Dediginiz gibi suan kombi ve termostat devamli acik ve izlenimim, devreye cok nadir sokuyor 3 saat falan hatta bazen gun icerisinde hic calistirmiyor. tabi bu aralar hava cok soguk degil cok soguk havalarda ne yapar bilmiyorum. Ama psikolojik olarak calismadigi icin etkiliyor tabii üşüyormuş gibi hissediyor insan:)
Ama dereceyi bir kere ayarlayip daha hic ugrasmamak cok guzel birsey

Ben termostat 23 yapiyorum ve kombi de 65 bu dogrumudur

Benim oda birAz daha kuzeye kaldigi icin salona nazaran soguk oluyor onu da akilli petek vanasi ile cozmeyi dusunuyorum insallah

Kadir
Kadir
28 Aralık 2018 08:25

Merhaba,
Bende yaklaşık 10 gün önce Baymak marka kombideki dahili termostatı evin holüne taktırdım.
ilk başlarda 22-22,5 derecelerde gayet güzel ısınıyor ve kombi çalışmayı durduruyordu.
fakat havalar soğuduktan sonra ev içi sıcaklığını 23 dereceye ayarladım, ancak birkaç gündür 23 dereceyi bulmak için sürekli yanıyor 22,9’a geliyor ama 23 olmuyor. evim yerden ısıtma sistemi ile ısınıyor, ısınma su derecesi 70 de ayarlı ve termostat yerden 1,5 mt kadar yukarıda bağlı.
dikkat etmem gereken başka bir husus var mıdır?
Yardımlarınızı rica ederim.

Mehmet Yıldız
Mehmet Yıldız
1 Ocak 2019 21:09

Merhaba hocam
Termotast kullanmak istiyorum fakat şu na karar veremiyorum peteklere takılan Termotast mi oda Termotast mı kullanılmalı
Sizce doğru secim hangisi

Aslı
Aslı
13 Ocak 2019 23:42

Merhaba yeni oda termostadı kullanmaya başlıcaz benim bir tek kafama takılan oda termostadının bulunduğu odamı ısınıcak yoksa evdeki bütün petekler mi yanıcak

Selahaddin
Selahaddin
16 Kasım 2019 00:51

İyi akşamlar. Benim evimde DD Nitromix 28 lik yoğuşmalı kombi var. Benim de en çok merak ettiğim şey kombi yoğuşmalı olduğu için düşük sıcaklıkta çalıştırılmalı deniyor. Ancak kılavuzunda Oda termostatıyla kullanılırsa 65 derecede çalıştırılmalı deniyor. Ben de oda termostatı ile kullanıyorum. 50 derecede mi 65 derecede mi çalıştırmalıyım.tasarruf için hangisi uygundur. Yardımcı olursanız sevinirim.

Ali
Ali
Reply to  Kombi Hocası
9 Aralık 2019 22:20

Merhaba hocam benim ECA confe plus kombim var iki ay önce eca markalı kablolu oda termostati taktırdım kombinin derecesi kaç olmalı oda termostatinin derecesi kaç olmalı en önemlisi yakit tassarufu olurmu oda termostatin ayarinla oynamak doğru mu yardımcı olursanız sevinirim

Furkan
Furkan
14 Şubat 2020 12:11

Merhabalar bizim evimizde immergas eolo star modeli hermetik kombimiz var. En düşük 35 derecede çalıştırmamıza rağmen evin her odası ortalama 26-27 dereceleri buluyor. Bu da bizi rahatsız ediyor.
1.sorum: Bu durumda oda termostatı mı taktırmalıyım yoksa termostatik vana mı taktırmalıyım?
2.sorum: Ben zaten en düşükte 26-27 derece sıcaklığı elde ediyorum. Eğer oda termostadı taktırırsam maksimum sıcaklık veya 60 derece üstü ayarlama yapmalı mıyız?

gökhan yılmaz
gökhan yılmaz
3 Mart 2020 10:58

Merhabalar ; baymak idee kombi olan evimizde 3 adet oda bir hol den mevcuttur tesisatımız ise petek şeklindedir, oturulan odaya oda termostatı diğerlerine termostatik vana mı almayı önerirsiniz yoksa bütün odalar için termostatik vana mı önerirsiniz saygılar…

Yavuz
Yavuz
3 Kasım 2020 10:22

Merhabalar hocam, Hocam buradaki tavsiyeler üzerine oda termostatı aldım. Dün akşam denemeye başladım. Evimde yerden ısıtma sistemi ve 90 m2 net alanı var. Termostatı 20 dereceye ve kombiyi 65 dereceye ayarladığım da oda sıcaklığı 18 – 19.9 derece yarım saatte geldi ve diğer yarım saatte 19.9 derecede sürekli çalıştı 20 dereceyi görse bile kapanmadı. Sonra m3 ü kontrol ettim 1-1.5 m3 civarı yakıt sarfiyatı olmuştu ve korktum. Hemen kombiyi 45 dereceye indirdim ve termostat 20 derece görünce kombiyi durdurdu. Bu durum normal midir? Siz kombi en yüksek ayara gelmeli diyorsunuz ben şimdi 80 e getirsem kombiyi 1 saat 80 de… Read more »

Burak
Burak
21 Kasım 2020 20:24

Merhaba 90m2 evim var izolasyon olarak olarak orta durumda 3 katlı bir bina en ustte oturuyorum evin icinden izole köpük ve binanin yan tarafında mantolama var on cephede birsey yok ariston uno marka kombi kullaniyorum oda termostatı takmam konfor ve tasarruf sağlar mi yada tasarruftan ziyade kombinin verimini arttirip konforu yukarıya cekebilirmiyim ?

Barış
Barış
23 Ocak 2021 18:28

Kombiye giden elektriği kesme mantığı ile mi çalışıyor?öyleyse aç kapa aç kapa daha çabuk bozulmaz mı?

Barış
Barış
Reply to  Kombi Hocası
25 Ocak 2021 10:56

Devirdaimin çalışmasına ne gerek var?

Ercan
Ercan
10 Şubat 2021 01:13

Merhabalar evimdi buderus yoğuşmqlı kombim ve buderudis termostatım var. Kombim 55 de ve termostatı 22 derecede ayarladığımda herşey normal ama termostatı 21 dereceye düşürdüğümde petekler buz gibi oluyor bu normalmi. Y

logo

Tüm Sorular

Soru Sor

Videolu Destek

Servis Çağır

Robot
Robito
Robot
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim? Kombim Arıza Yaptı. Servis Kaydı Oluşturmak İstiyorum.
Robot
Dairenizde Gaz Var mı? Ocağı kontrol eder misiniz çalışıyor mu? Dairede gaz var, ocak çalışıyor Dairede gaz yok.
Robot
Size güzel bir haberim var! Online kayıt oluşturursanız işlem ücretinde %20 indirim sağlayacağım Tıkla %20 İndirim Kazan
Robot
O halde gaz vanalarını kontrol etmelisiniz. Gaz vanaları açık olmasına rağmen ocak yanmıyor, kombi çalışmıyorsa aşağıdaki linkten bulunduğunuz bölgenin gaz hattına ulaşabilirsiniz. Gaz Hatları
Robot
Su basıncı normal görünüyor. Arıza tekrarında kombiyi 3 kez resetlemeniz gerekir. İşlem bilgisi için; Buraya tıklayınİşlemi yaptığınızı farzediyorum. Arıza devam ediyor mu? Hayır, arıza düzeldi Evet, arıza devam ediyor.
Robot
Kombi Basıncının 1 ile 2 bar arasında olması gerekir. Basıncı yükseltmek için; Burayı Tıklayın Düşürmek için; Burayı Tıklayın
Robot
Üzgünüm ki yapabileceğiniz başka bir işlem kalmadı. Daha fazla yardım için Burayı tıklayabilirsiniz
Robot
Size güzel bir haberim var! Online kayıt oluşturursanız işlem ücretinde %20 indirim sağlayacağım Tıkla %20 İndirim Kazan
Robot
Bu çok güzel bir haber, arızanın çözümlenmesine sevindim. Sende bize yardımcı olmak istersen Buraya Tıklayarak Yıldız ve yorum atarsan sevinirim ☻