Peteklerın ustu sıcak ama alt tarafı soğuk .

Soruyu Soran
Erkan Ünal

vaıllant yoğuşmalı kombı 12 adet petek var kombının altındakı fılıtre çok pıs çıktı temızledık arıza bıraz duzeldı servıs garantısı ınsanlar bu fılıtreyı temızlemıyor .

sys de hava olabılırmı zıra konbının suyunu boşalttım su sıyah çıkıyor yanı çamur yok.

sys mı en yuksekte 10 dakıka çalıştırdım ama peteklerın bırı hiç ısınmıyor.

tşk ederım

Cevap: Anladığım kadarı ile kalorifer dönüş borusu içerisinde bulunan filtreden bahsediyorsunuz Erkan bey. Bu filtre Vaillant kombilerin bakım işlemlerinde temizlenir. Yani eksiksiz bakım yapılır ise temizlenmesi gerekir. Peteklerin alt kısımlarının soğuk olması kalorifer filtresinin tıkanması ile ya da pislik ile dolması ile alakalı olabilir. Fakat tek sebebi filtrenin tıkalı olması değildir. Filtreyi zaten temizlemişsiniz ve sonuç değişmemiş.

Sistemde hava olsa peteklerin üst kısımları ısınmaz ya da sağdan sola doğru ısı olmaz. Alt kısımları üst kısımlara göre her zaman en az 20° kadar daha soğuk olur. Bu peteklerin çalışma sistemidir. (bu şekilde petekler kendini ısıtmaz, hava sirkülasyonu ile ortamı ısıtır) Vaillant kombiyi düşük derecede kullanıyorsanız alt kısımlarının da daha soğuk olması normaldir. Fakat yüksek derecede kullanıyorsanız alt kısımlarının buz gibi olması birçok sebebe bağlıdır.

Siyah su tesisatın kirli olduğunu göstermez aksine daha iyidir. Çamurlaşma olmadığı sürece tesisat ya da radyatörler kirli de denilemez.

Bu durumda ana eşanjör kireçlenmiş olabilir, pompa devir düşürüyor olabilir, kalorifer sensörü arızalı olabilir bu şekilde birkaç sebep daha sıralanabilir. Tabi yerinde görmek gerekir. Dairenizde 12 petek varsa daireniz büyük demektir. Vaillant yoğuşmalı kombi yetersiz de kalıyor olabilir.

Bir de kombiyi en yüksek ayarda 10 dakika kadar çalıştırdım ama peteklerin biri hiç ısınmıyor demişsiniz. Isınmayan petek muhtemelen en uzakta kalan petektir. Kombinin kapasite açısından yetersiz kalması, pompanın yetersiz olması, tesisatın tıkalı olması gibi durumlarda bu sorun yaşanabilir. Harici bir pompa kullanımı da gerekebilir. Tabi öncesinde önerimiz uzman bir tesisatçıdan yardım alarak tesisatın tıkalı olup olmadığını kontrol etmenizdir. Tesisatta tıkanma durumu yoksa, cihaz yetersiz kalıyor ise tesisatçı harici pompa gerektiren durumda sizi ona göre bilgilendirecektir.

Bu sorundaki önerimiz ise termostatik vana kullanmanızdır. Termostatik vana sayesinde ısınmayan peteğinizi ısıtırken tasarrufu da yaşamış olursunuz.

Cevap Veren Moderatör
Aysun

Kimler Neler Demiş?

2 Yorum - "Peteklerın ustu sıcak ama alt tarafı soğuk ."

avatar
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Rıza
Ziyaretçi

anlatım detaylı olmuş hiç bir yerde böyle site görmedim servis misiniz? bilgi platformu mu