Protherm Jaguar Condens Hata Kodları

72 Görüntülenme
Yorum Yok

F01 Arıza Kodu

Aşırı ısınma problemi.

►► Limit termostat ya da aşırı ısınma termostatı, devir daim-sirkülasyonu kesintiye uğratıyor demektir. Bu durumda önce kombi su basıncına bakmalı, basıncı düşük görürseniz su basma işlemi uygulamalısınız. Basınç ideal değerdeyse petek ve tesisat vanalarına bakarak, vanaların açık olduğundan emin olmalısınız. Vanalar da açıksa kombiyi resetlemeli, tek bir reset ile çözüm olmuyorsa işlemi birkaç kez daha uygulamalısınız. Yine bir sonuç alamıyorsanız; eşanjör, sensör, kart, pompa, üç yollu vana arızası olabilir. Harici olarak filtrede ve tesisatta tıkanıklık da olabilir. Tespit ve müdahale için mutlaka servis çağırmalısınız.

F02 Arıza Kodu

Sıcak su NTC arızası.

►► Suyun sıcaklığının izin verilen aralığın dışında olduğunu belirtir. Bu durumda sensör, sensör bağlantılarının ve kartın kontrolü gerekir. Teknik servis yardımı almalısınız.

F03 Arıza Kodu

Gidiş devresi NTC sensör arızası.

►► Gidiş devresine ait NTC sensör kablo bağlantılarında hata olabilir veya arıza olabilir. Harici olarak sensör ve kartın da kontrol edilmesi gerekir.

F04 Arıza Kodu

Gaz yokluğu-ateşleme sorunu.

►► Arıza durumunda yapmanız gereken ilk işlem doğalgaz kontrolüdür. Yani dairenizde doğalgaz var mı yoksa bir kesinti mi var? Bu durumu kontrol etmelisiniz. Dairenizde doğalgaz kesintisi yoksa, gaz vanaları açıksa ve kombiye gaz geldiğinden kesin olarak eminseniz yapmanız gereken işlem kombiyi arızadan çıkarmak için resetlemektir. Birkaç reset işlemi işe yaramazsa başka bir işlem yapmadan servis yardımı almalısınız. Arıza durumu; kart, iyon-ateşleme elektrodu, gaz valfi gibi parçalara bağlı olabilir. Harici olarak cihaz yoğuşmalı olduğu için yoğuşma gider hortumunu da kontrol etmek gerekir. Bir gidere bağlı değilse soğuk havada donabilir veya harici olarak tıkanabilir.

F05 Arıza Kodu

Hava akış sorunu.

►► 25 saniye kadar hava sirkülasyonu sağlanamazsa cihaz bu arızaya geçer. Bu durumda dışarı uzanan hava akım borusunu, kombide fan, kart, prosestat gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Kombiyi birkaç kez resetlemeli, sorunda düzelme olmazsa servis yardımı almalısınız.

F06 Arıza Kodu

Dönüş devresi NTC sensör sorunu.

►► Dönüş devresi sensöründe arıza olabilir. Harici olarak sensör kablo bağlantılarında hata veya arıza olabilir. Bu durumda kombi kartını da kontrol etmek gerekir. Müdahale ve çözüm için servis yardımı almalısınız.

F07 Arıza Kodu

Gaz vanası sorunu.

►► Arıza durumunda cihazı birkaç kez resetlemelisiniz. Birkaç resetleme işlemi sonrası düzelme olmazsa kumanda arızası söz konusu olabilir. Bu durumda daireye gelen gazı ayrıca kart, gaz valfi gibi parçaları kontrol etmek gerekir.

F08 Arıza Kodu

Dönüş devresi NTC sensörü aşırı ısınmış.

►► Dönüş devresi sıcaklığı çok yüksek ise cihaz bu arızaya geçer. Arıza durumunda cihaza reset atmalı, düzelme olmaması halinde servis yardımı almalısınız. Bu gibi durumlarda sensör dahilinde birçok parçada sorun olabilme ihtimali vardır.

F09 Arıza Kodu

Prosestat sorunu.

►► Hava akış sensörü 15 saniye kadar kapalı kalırsa yani işletimde olmazsa, fan çalışmasını durdurur ve arızaya geçer. Prosestatın yeniden açılması ile sorun çözümlenir. Bu durumda servis yardımı alınmalıdır.

F10 Arıza Kodu

Tesisat basıncı ideal seviyede değil.

►► Böyle bir durumla karşılaştığınızda kombi tesisat basıncını kontrol etmeli, basınç 1 bardan az ise tesisat basıncını 1.5 bara çıkarmanız gerekir. Kombi altında monteli durumda olan doldurma musluğunu sola çevirdiğinizde su sesi duyarsınız. Basıncı takip ederek basınç ideal değere geldiğinde doldurma musluğunu kapatmalısınız. İşlemden sonra sorun düzelir. Ancak sorun düzelmezse, işlemi yapamazsanız veya işlemi şu sıralar çok sık yapmak durumunda kalıyorsanız servis çağırmalısınız.

F11 Arıza Kodu

Isıtma konumu sıcaklık genişliği çok yüksek.
►► Isıtma devresi pompası bloke olmuş olabilir, ısıtma devresi pompa gücü yetersiz olabilir, sistemde hava olabilir, tesisat basıncı düşük olabilir, çekvalf bozuk veya doğru takılmamış olabilir. Arıza durumunda kombi su basıncı düşükse su basma işlemi uygulamalı, basınç idealse veya su basma işlemi sonrası düzelme olmazsa doğrudan servis yardımı almalısınız.

F12 Arıza Kodu

Şebeke gerilimi düşük.

►► Şebekeden kombiye veya daireye gelen voltajın düşük olduğunu belirtir. Bir süre kadar beklenirse voltaj düzelmesi sonrası sorun da düzelebilir. Ancak uzun süre beklenmesine rağmen sorunda düzelme olmazsa servis müdahalesi gerekir. Düşük voltaj sebebiyle kombi kartı yanmış olabilir. Karta veya elektrik bağlantılarına müdahale gerekebilir. Müdahale sonrasında mutlaka voltaj düzenleyici regülatör cihazı kullanmalısınız.

F13 Arıza Kodu

NTC sensörler yanlış bağlanmış ya da bağlantı yapılmamış.

►► Bu durumda NTC sensör bağlantılarının kontrol edilmesi gerekir. Bağlantılarda veya sensör montajında sorun yoksa; gaz valfi adım motoru bağlı olmayabilir, elektronik kart üzerindeki çoklu soket doğru takılmamış olabilir, kablo demetinde kesinti olabilir, anakart veya gaz valfi adım motorunda sorun olabilir. Teknik açıdan cihaza müdahale etmeden doğrudan servis yardımı almalısınız.

F14 Arıza Kodu

Ateşleme bloke oluyor.

►► Ateşleme sinyali önceden tanımlı olan zaman aralığının 5 saniye kadar dışına çıkarsa bu sorun yaşanır. Arıza durumunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz tek işlem cihazı resetlemektir. Birkaç reset işlemine karşın arıza durumunda düzelme olmazsa; gaz valfi, kart, iyon elektrodu gibi parçaları ayrıca baca sistemini kontrol etmek gerekir.

F15 Arıza Kodu

Alev devre dışı-ateşleme bloke oluyor.

►► Brülördeki alev 10 saniye içinde devre dışı kalırsa eğer ateşleme bloke olur ve cihaz bu arızaya geçer. Bu durumda cihazı arızadan çıkarmak için birkaç reset işlemi uygulamak gerekir. Birkaç reset işlemine karşın düzelme durumu olmazsa doğrudan servis yardımı almalısınız. Gaz valfi, kart, iyon elektrodu arızası olabilir. Harici olarak baca sisteminin de yerinde kontrol edilmesi gerekir.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
logo

Tüm Sorular

Soru Sor

Videolu Destek

Servis Çağır

Robot
Robito
Robot
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim? Kombim Arıza Yaptı. Servis Kaydı Oluşturmak İstiyorum.
Robot
Dairenizde Gaz Var mı? Ocağı kontrol eder misiniz çalışıyor mu? Dairede gaz var, ocak çalışıyor Dairede gaz yok.
Robot
Size güzel bir haberim var! Online kayıt oluşturursanız işlem ücretinde %20 indirim sağlayacağım Tıkla %20 İndirim Kazan
Robot
O halde gaz vanalarını kontrol etmelisiniz. Gaz vanaları açık olmasına rağmen ocak yanmıyor, kombi çalışmıyorsa aşağıdaki linkten bulunduğunuz bölgenin gaz hattına ulaşabilirsiniz. Gaz Hatları
Robot
Su basıncı normal görünüyor. Arıza tekrarında kombiyi 3 kez resetlemeniz gerekir. İşlem bilgisi için; Buraya tıklayınİşlemi yaptığınızı farzediyorum. Arıza devam ediyor mu? Hayır, arıza düzeldi Evet, arıza devam ediyor.
Robot
Kombi Basıncının 1 ile 2 bar arasında olması gerekir. Basıncı yükseltmek için; Burayı Tıklayın Düşürmek için; Burayı Tıklayın
Robot
Üzgünüm ki yapabileceğiniz başka bir işlem kalmadı. Daha fazla yardım için Burayı tıklayabilirsiniz
Robot
Size güzel bir haberim var! Online kayıt oluşturursanız işlem ücretinde %20 indirim sağlayacağım Tıkla %20 İndirim Kazan
Robot
Bu çok güzel bir haber, arızanın çözümlenmesine sevindim. Sende bize yardımcı olmak istersen Buraya Tıklayarak Yıldız ve yorum atarsan sevinirim ☻