Protherm Lynx Condens Hata Kodları

81 Görüntülenme
Yorum Yok

F00 Arıza Kodu

Gidiş devresi sıcaklık sensörü sorunu.

►► Gidiş devresine ait sensör soketi takılı değilse, gevşemişse, kart üzerinde yer alan çoklu soket tam takılmamışsa, kablo demetinde kopma varsa veya doğrudan sensör bozuksa bu sorun yaşanır. Cihaza müdahale etmeden servis yardımı almalısınız.

F01 Arıza Kodu

Dönüş devresi sıcaklık sensörü sorunu.

►► Dönüş devresine ait sensörün soketi takılı değilse, sokette gevşeme varsa, kart üzerindeki çoklu soket takılmamışsa, kablo demetinde kopma veya sensörde arıza varsa bu problem yaşanır. Bu durumda cihaza müdahale etmeden servis yardımı almalısınız.

F10 Arıza Kodu

Gidiş devresi sıcaklık sensöründe kısa devre durumu.

►► Sensör arızalı olabilir. Harici olarak kablo demetinde kısa devre durumu, kablo/gövde sorunu da söz konusu olabilir. Bu durumda servis çağırmalısınız.

F11 Arıza Kodu

Dönüş devresi sıcaklık sensöründe kısa devre durumu.

►► Sensör arızalı olabilir. Tabi harici olarak kablo demetinde kısa devre, kablo/gövde sorunu da olabilir. Bu konuda servis çağırmanız gerekiyor.

F12/F91 Arıza Kodu

Boyler sıcaklık sensöründe kısa devre durumu.

►► Bu durumda boyler sıcaklık sensöründe sorun olabilir. Ayrıca kablo demetinde kısa devre, kablo/gövde problemi de söz konusu olabilir. Teknik açıdan cihaza müdahale etmeden doğrudan servis yardımı almalısınız.

F13 Arıza Kodu

Sıcak su boyleri sıcaklık sensörü sorunu.

►► Sensör kablo demetinde kısa devre, sensör kablo/gövdesinde sorun veya doğrudan sensör arızası olabilir. Bu durumda cihaza müdahale etmeden servis çağırmalısınız.

F20 Arıza Kodu

Emniyet kapatması.

►► Aşırı ısıtma sıcaklığına ulaşıldığı zaman bu sorun yaşanır. Cihaza giden kablo demeti topraklama bağlantısında sorun olabilir. Gidiş ya da dönüş suyu sensörü arızalı veya temassızlık olabilir. Ateşleme kablosunda, ateşleme soketi ya da ateşleme elektrodu üzerinden kaçak sebebiyle deşarj durumu olabilir. Bu gibi durumlarda doğrudan servis yardımı almalısınız.

F22 Arıza Kodu

Sistem basıncı ideal değerde değil.

►► Tesisat su basıncı 1 bar altına düşerse cihaz bu arızaya geçer. Arıza durumunda sistem basıncını yükseltmeli, basıncı 1.5 bara çıkarmalısınız. İşlemi uygulamak için cihaz altında monteli durumda olan doldurma musluğunu sola çevirerek açmalı, su sesi duyduktan sonra basıncı takip etmelisiniz. Basınç ideal değere gelince musluğu kapatarak işlemi sonlandırmalısınız. İşlem bitiminde sorun düzelir, hata kodu ekrandan silinir ve cihaz normale döner. İşlemi çok sık yapmak zorunda kalırsanız, işlemi yapamıyorsanız veya işlem sonrası kombide sorun yaşıyorsanız servis yardımı almalısınız.

F23 Arıza Kodu

Sıcaklık yayılması fazla.

►► Pompa bloke olduysa, pompa gücü yetersizse, sistemde hava varsa, gidiş-dönüş devresine ait sensörler karışmışsa bu sorun yaşanabilir. Harici durumlar da söz konusu olabileceği için arıza durumunda servis yardımı almalısınız.

F24 Arıza Kodu

Sıcaklık artışı çok hızlı.

►► Pompa arızası olabilir. Harici olarak pompa güç bakımından yetersiz, sistem hava yapmış, sistem basıncı düşük (1 bar altında) çekvalf bloke veya yanlış takılmış olabilir. Kombi su basıncı düşükse su basma işlemi uygulamalı, sorun düzelmezse servis yardımı almalısınız.

F25 Arıza Kodu

Atık gaz sıcaklığı çok yüksek.

►► İsteğe bağlı olarak atık gaz limit termostat soket bağlantısı kesilmiş olabilir, kablo demetinde kesinti durumu söz konusu olabilir. Harici durumlar da söz konusu olabileceğinden cihazı birkaç kez resetlemeli, düzelme olmazsa servis çağırmalısınız.

F27 Arıza Kodu

Alev algılama sorunu.

►► Arıza durumunda cihazı birkaç kez resetlemeniz gerekir. Birkaç reset işlemine karşın sorunda düzelme olmazsa servis çağırmalısınız. Gaz valfi, iyon elektrodu arızası veya kart arızası olabilir. Bu sorunda baca sistemini yani atık gaz devresinin de kontrol edilmesi gerekir.

F28 Arıza Kodu

Gaz yokluğu problemi.

►► Brülörde alev oluşmuyorsa cihaz bu arızaya geçer. Bu durumda öncelikle gaz kontrolü yapılmalıdır. Gaz kontrolü sonrası dairede gaz kesintisi olmadığından emin olmak gerekir. Gaz kesintisi yoksa cihazı birkaç kez resetlemek gerekir. Birkaç reset işlemi de işe yaramıyorsa servis çağırmak gerekir. Gaz valfi, iyon-ateşleme elektrodu, kart arızası olabilir. Cihaz yoğuşmalı olduğu için yoğuşma gideri tıkalı olduğunda veya yoğuşma gider hortumu dış ortama açıksa hava da soğuksa donmuş olabilir.

F29 Arıza Kodu

Alev sönüyor.

►► Brülörde oluşan alevin söndüğünü belirtir. Bu durumda cihazı arızadan çıkarmak için reset işlemi uygulamak gerekir. Birkaç reset denemesine karşın düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekir. Gaz valfi, kart, iyon elektrodu arızası olabilir. Bu durumda yoğuşma suyu tahliye sifonunu da kontrol etmek gerekir. Donma, tıkanıklık durumları söz konusu olabilir.

F32 Arıza Kodu

Fan devir sayısı tolerans değerleri dışında.

►► Fanın donmaya karşı koruma fonksiyonu aktif olur. Fan soketi doğru takılmamış olabilir, kart üzerindeki çoklu soket doğru takılmamış olabilir, kablo demetinde kesinti durumu olabilir, fan bloke olmuş olabilir, harici olarak hall sensör veya anakart arızası da olabilir. Cihazı birkaç defa resetlemeli, düzelme olmazsa servis yardımı alınmalıdır.

F49 Arıza Kodu

Şebeke gerilimi düşük.

►► Ebusta kısa devre durumu olabilir. Harici olarak aşırı yüklenme ya da ebusta değişik polariteye sahip iki gerilim beslemesi sorunu olabilir. Bir süre kadar gerilimin düşmesini beklemeli, düzelme olmazsa servis çağırmalısınız. Müdahale ve çözüm sonrası da mutlaka kombi regülatörü cihazı kullanmalısınız.

F61 Arıza Kodu

Gaz armatörü kumanda sorunu.

►► Gaz armatörüne giden kablo demetinde kısa devre durumu veya topraklama teması olabilir. Harici olarak gaz valfinde veya elektronik kartta problem olabilir. Bu durumda cihazı birkaç defa resetlemeli, düzelme olmazsa servis çağırmalısınız.

F62 Arıza Kodu

Gaz vanası kapatma kumanda sorunu.

►► Gaz valfi kapatmakta gecikiyor, alev sinyali gecikmeli sönüyor, gaz valfi sızdırıyorsa veya kart arızası varsa bu sorun yaşanır. Arıza durumunda cihazı birkaç kez resetlemeli, sorun düzelmiyorsa servis yardımı almalısınız.

F63 Arıza Kodu

EEPROM arızası.

►► Elektronik kart arızası da denilebilir. Cihazı servis öncesi birkaç defa resetlemeli, sorun düzelmiyorsa servis yardımı almalısınız.

F64 Arıza Kodu

Elektronik/sensör/analog-dijital dönüştürücü sorunu.

►► Gidiş ya da dönüş suyu ntc sensöründe kısa devre durumu söz konusu olabilir. Harici olarak anakart arızası da olabilir. Arıza durumunda cihazı birkaç kez resetlemeli, sorun düzelmiyorsa servis çağırmalısınız.

F65 Arıza Kodu

Elektronik sıcaklığı çok yüksek.

►► Elektronik dış müdahaleler sebebiyle çok sıcaksa bu sorun yaşanır. Bu durumda genel olarak elektronik kart arızası karşımıza çıkabilir. Cihazı birkaç kez resetlemeli, düzelme olmuyorsa servis yardımı alınmalıdır.

F67 Arıza Kodu

ASIC tarafından geri gönderilen değer hatalı.

►► Normal olmayan bir alev sinyali algılandığını belirtir. Bu durum elektronik karta bağlı olabilir. Teknik açıdan cihaza müdahale etmeden servis yardımı almalısınız.

F68 Arıza Kodu

Alev sabit değil.

►► Gazda hava olabilir, gaz giriş basıncı düşük olabilir, yanlış hava fazlalık katsayısı olabilir, yanlış gaz memesi sorunu olabilir, iyon akımında kesinti durumu söz konusu olabilir. Arıza durumunda cihazı birkaç kez resetlemeli, düzelme olmazsa servis çağırmalısınız.

F70 Arıza Kodu

Ürün kodu geçerli değil.

►► Cihaz arızası sebebiyle ekran kartı ile elektronik kart aynı anda değiştirildiyse cihaz tipi numarası ayarlanmamış olabilir. Harici olarak takılan parçalar yanlış veya eksik kodlanmış olabilir. Parça değişimi yapılmadıysa kart arızası söz konusu olabilir. Bu durumda servis yardımı almalısınız.

F71 Arıza Kodu

Gidiş/dönüş devresi sıcaklık sensörü arızası.

►► Gidiş devresi sıcaklık sensörü sabit değer bildiriyorsa, gidiş devresi ısı sensörü gidiş borusuna dayanmamışsa veya sensör arızalı ise bu sorun yaşanır. Arıza durumunda işlem-uygulama yapmadan doğrudan servis yardımı almalısınız.

F72 Arıza Kodu

Dönüş devresi sıcaklık sensörü sapması.

►► Gidiş/dönüş suyu sensörü sıcaklık farkı çok büyükse bu sorun yaşanır. Bu durumda gidiş suyu veya dönüş suyu sensöründe ya da her ikisinde sorun olabilir. Tespit ve müdahale için servis yardımı almalısınız.

F73 Arıza Kodu

Su basınç sensörü bağlı değil veya kısa devre var.

►► Su basınç sensöründe kesinti durumu veya kısa devre durumu olabilir. Harici olarak su basıncı sensöründe besleme hattında kesinti durumu, toprak kısa devresi durumu veya doğrudan basınç sensörü arızası olabilir. Arıza durumunda cihaza müdahale etmeden servis yardımı almalısınız.

F74 Arıza Kodu

Su basınç sensöründe elektrik sorunu.

►► Su basınç sensörüne giden hatlarda 5V/24V’a kısa devre olabilir. Su basınç sensöründe harici sorun da söz konusu olabilir. Arıza durumunda cihaza müdahale etmemeli, servis yardımı almalısınız.

F75 Arıza Kodu

Basınç sensörü sorunu.

►► Arıza durumunda önce cihazı birkaç kez resetlemeli, düzelme olmazsa servis çağırmalısınız.

F76 Arıza Kodu

Isı eşanjöründeki emniyet termostatı bozuk.

►► Emniyet termostatı ger bildirimi, gaz valfi geri bildirimine uymuyorsa cihaz bu arızayı verir. Bu durumda cihazı her ihtimale karşı resetlemeli, sorun düzelmiyorsa servis yardımı alınmalıdır.

F77 Arıza Kodu

Yoğuşma veya duman sorunu.

►► Atık gaz klapesinde sorun olabilir. Arıza durumunda cihazı birkaç kez resetlemeli, çözüm olmuyorsa doğrudan servis yardımı alınmalıdır.

F78 Arıza Kodu

Harici reglerde kullanım suyu çıkış sensörü kesintisi.

►► UK link box bağlı olmayabilir. Harici olarak kullanım suyu sensörü köprülenmemiş olabilir. Arıza durumunda yapabileceğiniz işlem olmadığı için servis yardımı almalısınız.

F83 Arıza Kodu

Kuru yanma sorunu.

►► Brülör çalıştığı zaman gidiş ya da dönüş devresi sensörü çok küçük sıcaklık değişikliği kaydediyorsa, herhangi bir değişiklik kaydedilemiyorsa bu sorun yaşanabilir. Arıza durumunda önce su basıncı düşükse su basma işlemi uygulamalısınız. Su basma işlemi sonrası düzelmezse cihazı resetlemeli yine bir düzelme olmuyorsa servis çağırmalısınız. Bahsettiğimiz durumlar haricinde sensör bozuk olabilir veya boruya dayalı olmayabilir.

F84 Arıza Kodu

Gidiş/dönüş devresi sıcaklık sensörü sorunu.

►► Değerlerin uyumlu olmadığını belirtir. Gidiş ve dönüş devresine ait sensör tutarsız değer bildirimi yapıyorsa, sönsörler birbirine karışmışsa, sensörler doğru şekilde monte edilmemişse veya bozuksa bu sorun yaşanır. Bu durumda servis yardımı almalısınız.

F85 Arıza Kodu

Sıcaklık sensörü arızası.

►► Gidiş ve dönüş devresi sıcaklık sensörü aynı ya da yanlış boruya monte edilmiş olabilir. Harici olarak sıcaklık sensörü bağlantısı yapılmamış veya doğru şekilde bağlanmamış olabilir. Bu konuda direkt servis yardımı almalısınız.

F86 Arıza Kodu

Yerden ısıtma kontağı sorunu.

►► Yerden ısıtma kontağı açıksa, sensör çözülmüş veya arızalanmışsa bu sorun yaşanır. Arıza durumunda tespit ve çözüm için servis yardımı almalısınız.

F87 Arıza Kodu

Elektrot arızası.

►► Elektrotlar bağlı değilse ya da doğru şekilde bağlanmamışsa, aynı zamanda kablo demetinde kısa devre durumu söz konusuysa bu sorun yaşanır. Teknik servis yardımı almanız gerekiyor.

F88 Arıza Kodu

Gaz armatörü sorunu.

►► Gaz armatörü bağlı değilse, bağlantısı doğru şekilde yapılmamışsa, kablo demetinde kısa devre durumu söz konusuysa bu problem yaşanır. Bu durum doğrudan gaz valfinin arızalı olmasına da bağlı olabilir. Cihazı birkaç kez resetlemeli, düzelme olmazsa servis yardımı almalısınız.

F89 Arıza Kodu

Pompa arızası.

►► Pompa bağlı olmayabilir veya bağlantısı doğru şekilde yapılmamış olabilir. Harici olarak kablo demetinde sorun, yanlış pompa montajı veya pompa arızası söz konusu olabilir. Bu durumda doğrudan servis yardımı almalısınız.

Connection Arızası

Elektronik kart ile kullanıcı ara birimi arasında iletişim yok.

►► Muhtmel arıza durumu karttır. Bu sorunda cihazı birkaç kez resetlemeli, sorun düzelmiyorsa servis çağırmalısınız.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
logo

Tüm Sorular

Soru Sor

Videolu Destek

Servis Çağır

Robot
Robito
Robot
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim? Kombim Arıza Yaptı. Servis Kaydı Oluşturmak İstiyorum.
Robot
Dairenizde Gaz Var mı? Ocağı kontrol eder misiniz çalışıyor mu? Dairede gaz var, ocak çalışıyor Dairede gaz yok.
Robot
Size güzel bir haberim var! Online kayıt oluşturursanız işlem ücretinde %20 indirim sağlayacağım Tıkla %20 İndirim Kazan
Robot
O halde gaz vanalarını kontrol etmelisiniz. Gaz vanaları açık olmasına rağmen ocak yanmıyor, kombi çalışmıyorsa aşağıdaki linkten bulunduğunuz bölgenin gaz hattına ulaşabilirsiniz. Gaz Hatları
Robot
Su basıncı normal görünüyor. Arıza tekrarında kombiyi 3 kez resetlemeniz gerekir. İşlem bilgisi için; Buraya tıklayınİşlemi yaptığınızı farzediyorum. Arıza devam ediyor mu? Hayır, arıza düzeldi Evet, arıza devam ediyor.
Robot
Kombi Basıncının 1 ile 2 bar arasında olması gerekir. Basıncı yükseltmek için; Burayı Tıklayın Düşürmek için; Burayı Tıklayın
Robot
Üzgünüm ki yapabileceğiniz başka bir işlem kalmadı. Daha fazla yardım için Burayı tıklayabilirsiniz
Robot
Size güzel bir haberim var! Online kayıt oluşturursanız işlem ücretinde %20 indirim sağlayacağım Tıkla %20 İndirim Kazan
Robot
Bu çok güzel bir haber, arızanın çözümlenmesine sevindim. Sende bize yardımcı olmak istersen Buraya Tıklayarak Yıldız ve yorum atarsan sevinirim ☻