Sıcak Suda Petekler Isınıyor

17298 Görüntülenme
163 Yorum

Kombilerin kendilerine has bir çalışma sistemi vardır. Bir kombinin önceliği her zaman için sıcak sudan yanadır. Öncelikle sıcak su için çalışır. Petek konumuna getirildiğinde bu sefer petekler aktif olarak ısıtma yapar.

Sıcak suyu petek konumunda açtığınız zaman kombi direkt petek konumunu kapatır ve sıcak su gereksiniminizi karşılar. Sıcak su ihtiyacınız bittiğinde yani musluğu kapattığınızda bu sefer petek konumu açılır ve petekler ısıtma yapar. Kombi kış döneminde bu şekilde süre gelen çalışmasına devam eder.

Sıcak Suda Petekler Isınıyor

Kombiler işte bu döngü içerisinde çalışmasını sürdürmektedir. Kombide bir aksam olmadığı sürece çalışma sistemi bahsedilen şekilde devam etmektedir. Kombide bu işlevi sağlayan üç yollu vanadır.

Üç yollu vana arıza yaptığı zaman kombi kalorifer konumu kapalı olmasına rağmen sıcak su kullanımında petekleri kendi kendine ısıtır. Bu parça her kombide bulunmaz. Bazen de karşımıza bu sorunda anakart veya sensör arızası çıkabilmektedir. Arıza durumuna bağlı müdahale gerekmektedir.

Yalnız bu durumda önemli olan sıcak su açıldığında petek konumu kapalı olmasına rağmen tüm peteklerin mi ısındığı yoksa birkaç petekte mi ısı olduğudur. Eğer peteklerin tümünde kalorifer konumu kapalı iken ısınma oluyor ise üç yollu vanada sorun vardır. Kombiye yakın bir ya da birkaç petek ısınıyor ise bu normal bir durumdur.

Kombinin sıcak su konumunda iken birkaç peteği ısıtması durumunun normal olma sebebi de şudur: Kombi içerisinde bulunan su aşırı ısınmaya uğradığında kombi bu durumdan etkilenerek parçaları zarar görebilmektedir. Parçaları zarar görmesin diye ısınan suyu tesisata aktarır. Bu nedenle de kombiye yakın olan bir ya da birkaç petekte ısı olması normal bir durumdur.

Eğer kombide böyle bir çalışma durumu söz konusu ise cihazı kullanmaya devam edin. Tüm peteklerde ısı oluyor ise mutlaka teknik açıdan yardım alın.

Subscribe
Bildir
guest
163 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Sibel yıldırım
Sibel yıldırım
9 Ekim 2017 12:46

Merhaba iyi günler. Kombimiz yaz konumunda olduğunq rağmen sıcak suyu açtığımız da 2 petek yanmaya başlıyor acana sorun nedir? Yardımcı olabilir mısınız

hüseyin
hüseyin
30 Ekim 2017 20:27

kolay gelsin kombi kapalı durumda iken su damlatıyor sebebi ne olabilir

snr
snr
5 Kasım 2017 11:08

Merhabalar kombide derecesini düşük tutmamıza rağmen petekler aşırı ısınıyor sebebi ne olabilir ?

tahsin koçhan
tahsin koçhan
22 Kasım 2017 16:40

merhaba, elektrikli kombi yaz modunda bütün petekleri ısıtıyor. kış moduna aldığımızda petekler hiç ısınmıyor.

Mehmet Emin
Mehmet Emin
26 Kasım 2017 19:14

merhabalar kombi yazın musluk suyundayken su kullanıldığında hiç bir petek ısınmıyordu.ama bu 3-4 haftadır peteklerde açık konumda iken musluk suyu kullanıldığında su ısınmıyor ılık geliyor ve açık peteklerin hepsi çok aşırı derece ısınıyor.sorun neden kaynaklanıyor olabilir.TEŞEKKÜRLER

Erkan
Erkan
Reply to  Kombi Hocası
17 Ocak 2018 14:02

Hocam aynı sorun benim evimde de mevcut ECA kombi var usta geldi 3 yollu vanada sorun var dedi iç takımı değiştirdi önce sıcak su geldi bir daha da gelmedi sıcak suyu açıyorsunuz kombi çalışıyor herşey yolunda gözüküyor lakin musluktan buz gibi su geliyor peteklere ise özellik ile ilk peteğe el değmiyor çok sıcak 3 yollu motorununu da denedi ama sonuç maalesef sıfır sizce başka neden olabilir. Usta başka bir sebebi olamaz diyor ama sorunu da çözemiyor. Sizin fikriniz çok önemli teşekkür ederim. Cevabınızı bekliyorum.

Erkan
Erkan
Reply to  Kombi Hocası
17 Ocak 2018 14:57

Cevabınız için teşekkür ederim. Yanlış anlamadıysam dediklerinizi 3 yollu tamir olduğu için mekanik olarak bir sorun olmayabilir ama kart 3 yollu vana motoruna komut vermiyor olabilir diyorsunuz. Çünkü 5 hatası yüzünden usta önce kartı tamire götürmüştü götürdü getirdi böyle bir sorun ile karşılaştık. Artık ustayı soru yağmuruna öyle bir tuttum ki kombinin parçalarının çalışma prensiplerini anlamaya başladım diyebilirim. O zaman usta ana kartı tekrardan kontrol etmesi gerekmektedir.

Süleyman
Süleyman
1 Aralık 2017 06:22

Kombide akşam ayarladığım 1.5 basınç sabaha 0.8 e düşüyor. Tesisatta hiç bir yerde kaçak görmüyorum. Zeminden geçen borular hariç. Üç yollu vana tesisat suyunu sıcak suya verip eksiltebilirmi? Tesisat kaçak giderici sıvı kullanmamı tavsiye edermisiniz. Basınç azalması başka hangi sebeplerle olabilir.

Süleyman
Süleyman
Reply to  Kombi Hocası
1 Aralık 2017 17:48

Cevabınızdan sonra genleşme tankına (içinde hava kalmamış) komprosör ile hava verdim. Bazı radyotör vanalarında çok az kaçırmalar olduğunu gördüm. Yinede 10 saattir basınç 1.6 ya sabitledi. Genleşme tankına hava basarken sistemde suyu boşalttım. Banyodaki radyatör su tahliyeyi açık bıraktım. Genleşme tankına hava basıncı 4.0 bar olunca hava basmayı durdurdum. Doğrumu yaptım. Teşekkür deiyorum.

Ali
Ali
3 Aralık 2017 12:02

Merhabala hocam benim kombi petekleri iyi ısıtiyor ama musluktan sıcak su vermiyor ılık veya soğuk geliyor bazen sıcak su geliyor 1-2 dk lığına ne yapmalıyım

BERKAY
BERKAY
3 Aralık 2017 21:00

MERHABA,
KOMBİ ECA CONFEOPLUS MODELİ SON 3 HAFTADIR SU ISITMASINDA SORUN OLDU SERVİS ÇAGIRDIK PETEK BAKIMI KOMBİ BAKIMI YAPTIRDIK AMA TEKRAR SU ISITMASI SORUNU VAR SICAK SU GELMİYOR GELDİGİ ZAMAN GİDİYOR ARIZA IŞIGIDA YANMIYOR SAATLERCE BEKLİYORUM GELMİYOR SICAK SUYU AÇIYORUM PETEGİ KOMBİDEN KAPATIYORUM PETEK ISINIYOR SICAK SU GELMİYO NEDENİ NEDİR ACABA TEŞEKKÜRLER…

Naci
Naci
Reply to  Kombi Hocası
14 Aralık 2017 22:51

Merhaba sicak suyu açinca petekler isiniyor acaba ariza ucyollu vana motorunumu degistirmek lazim yoksa hangi parcayi

Umit
Umit
16 Aralık 2017 21:05

Merhaba,bizim kombide sicak su acildigi zaman asiri isinma oluyo evde 5 petek var 3 el tutulmuyo ikisi normal sicak suda soguyor isinmiyor 3 dk da bir su buz gibi oluyor saygilarimla

Gokhan
Gokhan
18 Aralık 2017 00:52

Merhabalar benim kombime bir hafta once bakim yaptrdim normal dediler fakat suan kombi yaz konumunda iken sıcak suyu acinca tum petekler isiniyor ve ayrica kombi de cok aşırı ısınıyor neden olabilir sizce???

Celal
Celal
20 Aralık 2017 22:33

Merhaba, buderus kombi kullanıcısiyım kombi sicak suyu enerjide iken Peteklerim gayet iyi bir şekilde ısınıyor. Sıcak suyu kombiye alip kombinin sıcak suyunu kullanmamızın ardından Petekler e ısı gitmiyor servis gelip gidiyor sorun yok diyor ama sürekli aynı hatayi veriyor yardımlarınızı rica ederim.

ORHAN ÇAM
ORHAN ÇAM
Reply to  Kombi Hocası
21 Ocak 2018 23:18

SEVGİLİ ARKADAŞLAR KOMBİ HOCASI GAYET GÜZEL ŞEYLERDEN BAHSETMİŞ KENDİSİNE TŞK EDERİM ÇOK GÜZEL YORUMLAR YAPMIŞ BENİMDE BUDERUS GB 0062 YOĞUŞMALI KOMBİM VAR BENDEDE AYNI ŞİKAYET VARDI SICAKSU AKIŞI OLDUĞU ZAMAN PETEKLER KESİNİLE ISINMIYOR VE BU YÜZDEN TAM 6 DEFA YETKİL SERVİS ÇAĞIRDIM ONLARDA GELİP SADECE KOMBİYE ŞÖYLE BAKIP GİTTİLER KOMBİ HOCAMIZ NE GÜZEL SÖYLEMİŞ SICAK SU AÇIKKEN ASLA PETEKLER ISINMIYOR BUNUN ÇÖZÜMÜ YOKMUŞ BU ARIZAYI SERVİS DAHİ ÇÖZEMİYOR YANİ SAÇMA SAPAN BİR ARIZA BÖYLE KOMBİ OLURMU DUŞ YAPARSAN YARIM SAAT PETEKLER ISINMIYOR KOMBİLERİN HEPSİ BÖYLEYMİŞ TAKİ BİR TANE DAHİ ADAM BU İŞİ ÇÖZMÜŞ JAPONLAR HEP SUCAK SUYU AÇTIĞINDA HEPDE PETELER… Read more »

Şerife Köse
Şerife Köse
Reply to  ORHAN ÇAM
3 Ocak 2021 22:03

Merhaba benim kombi petek düğmesi kapalı olmasına rağmen sıcak su uzun süre kullanıldığında petekler çok ısınıyor,peteklerin hepsi açık değil

Ebru ebru
Ebru ebru
21 Aralık 2017 16:06

Merhabalar
Kayınvalidemin yazın kombisi su akıtıyor. Servis çağırdık ve 600 LİRAYA ana esanjörü değiştirdi. Daha sonra sıcak su açıkken otomatik olarak kombilerde yanmaya başladı. Biz gelen servisin yanlış bişey yaptığı yönünde düşünüyoruz. Çünkü o kombi tamirini yaptıktan sonra böyle bir arıza oluştu. Rica etsem bilgilendirme yapabilir misiniz

mahmut
mahmut
28 Aralık 2017 16:36

Kombi calisiyorken sicak su devreye girmiyor kombi durukken sicak su calisiyor fakat peteklerde cok isiniyor birde kombi calisiyorken sicak suyu actigimizda kombinin uzerindeki isi sayaci cok hizli bir sekilde dusuyor bu durum normalmidir hocam

Barış
Barış
3 Ocak 2018 00:50

merhaba kolay gelsin.demirdöküm kalisto marka kombi kullanıyorum.evimde 9 adet petek var tasarruf amaçlı 3 tanesi açık diğerleri kapalı,kombinin petek ısı ayarını en düşük seviyede tutmama rağmen petekler aşırı ısınıyor ve ekranda ısı göstergesi 60 dereceye kadar çıkıyor.sorun ne olabilir teşekkür ederim.

ahmet
ahmet
3 Ocak 2018 12:12

Merhaba birkaç sorum olacak 1. Buderus gb012 var evimde bacasından ateşleme yaparken cok fazla duman cıkıyor diğerlerini kombisine baktıgımda bu duman ya hiç yok yada cok az görülmüyor nerdeyse (derece 42v50 arası ) 2. Bizimki müstakil ve ardaşımın evine gitti kombi 40 derece calısıyor ve petek termostatik vana 1 de bizimkinin 5 konumu kadaar ısıtıyorken bizimki 4 den asagı buz gibi oluyor petekler onlarınkini 5 konumunda elimi koydugum elim yandı yani bizimki kendini ısıtıyor 45 de 5 konumunda bunun nedeni nedir ? ( yer adana ) 45 50 de peteklerin ateş gibi olması gerekmez mi? 3. Sıcak su calısırken peteklerin… Read more »

Nurşen
Nurşen
7 Ocak 2018 00:42

Merhabalar,
Evde ferroli kombi var ve eski model dijital ekranı yok kombiyi kapattığımda birkaç gündür bütün sıcak suyu peteklere basıyor ve peteklere el değmeyecek şekilde ısıtıyor ve kendini durdurması 20 dkdan daha fazla sürüyor bu durum normal mi?Bilgi vermenizi rica ederim.

kadir demirci
kadir demirci
14 Ocak 2018 03:40

durup dururken petekler soğuyor evde çeşmeden sıcak suyu açınca tekrar çalışıyor yada bekleyince uzun bir zaman sonra çalışıyor

Fuat
Fuat
16 Ocak 2018 20:30

Merhaba kombim petekleri ısıtıyor , ancak bu esnada sıcak su kullanınca petekleri ısıtmayı bırakıyor. Sıcak su kullanımı bittikten sonra , petekler ısınmıyor 1 saar beklememe ragmen bu durum boyle devam ediyor. Kombiyi kapatıp acıyorum ve sorun duzeliyor. Sorun neden kaynaklanıyor ?

Birol
Birol
26 Ocak 2018 09:40

Merhaba,
Bizim kombide yaygın sorunun aksine şöyle bir sorun var. Evdeki herhangi bir sıcak su muslugunu akıtmadan kombi petekleri ısıtmıyor. Sıcak su muslugunu açıp suyu bir süre akıtinca petekler isinmasina rağmen suyu kapattıktan bir sure sonra soguyor.
Bunun sebebi ne olabilir?

Volkan
Volkan
28 Ocak 2018 20:29

Merhaba vıesman kombi sıcak suyu açtığımda Petek suyu basıncı düşüyor nedendir teşekkürler

Hatice
Hatice
1 Şubat 2018 01:22

Merhaba biz iki peteği temizledik geçen hafta ardından peteklere su aldırdık ve 1 haftadır sürekli peteklerden teki ısınırken diğer arada ısınmıyor ve sürekli olarak su alıyor kombi bu neden olur acaba. Şimdiden teşekkürler

cemal
cemal
21 Mart 2018 19:45

kombim baymak kallelüfer ayarını kapatıp sıcak su konumuna getirdigimde kombi normal bişekilde peteklerin hepsini ısıtıyo normal kış konumundakigibi çalışıyo sorunu bikaç sefer şarteli açıp kapatıgımda hallediyon ozaman düzliyor sebebi ne olabilir açma kapama dügmesi bana göre sağlan görünüyor

irem
irem
8 Haziran 2018 09:02

merhaba,
eca comfeo marka kombim var. kombi yaz programında çalışıyor sıcak su için. sabah kalktığımda kombinin altı ve çevresi bordo renk su olmuş. bunun sebebi ne olabilir. arıza olarak da 1 numara arızası vermiş. kombide su seviyesinde azalma olmamıştı. teşekkürler

yüksel
yüksel
25 Temmuz 2018 09:55

Merhabalar,
ECA proteus marka kombimin üstteki tank bölümünden kombi çalışmadığı halde günde yaklaşık 10-12 damla su geliyor.
Not: Su basıncı 1,7-1,8 civarında.
Bu durum ne ile ilgilidir?

Tekel
Tekel
9 Eylül 2018 11:38

Merhabalar, Baymak Baxi Eco 3 Compact 240 Fi kombi (yaz konumunda) sıcak suyu açınca peteklerde birlikte çalışıyor. Bazende kombi durdukyere kendi kendine çalışıp duruyor sular açık olmamasına rağmen hem petek işareti hemde petek işareti ekranda görünüyor. sorun nedir? yardımcı olabilirmisiniz?

Mücahit
Mücahit
Reply to  Kombi Hocası
24 Eylül 2018 21:07

Teşekkür ederim hocam cevapladığınız için, aslında herhangi bir sorun yok normal zamanda, bazen bi bakıyoruz (yaz konumunda) petekler çalışmış durmuş. petekler çok sıcak. Düğmeden olmayabilir, kış konumuna aldığımda termostatı devre alıp çıkardığımda sağlıklı aç kapa yapıyor. sanırım ya kartta yada üç yollu vanada. İşe üç yollu vanadan başlayıp sonucu buraya yazarım. Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim.

Mustafa aker
Mustafa aker
7 Kasım 2018 17:54

Usta benim kombide petek üzeri çizgi li bir işaret çıkıyor. Su ısıtmada sıkıntı yok ama petek ısıtmada üzeri çizgili petek işareti çıkıyor kendi başıma çok uğraştım peteklerin havasını aldım su girişlerindeki filtreleri kirlenmiş olabilir diye açtım temiz di kontrol.edip kapattım bir kaç 100 defa reset yaptım bir türlü sorunu cozemedim. En son çare yarın servis çağıracağım.sizin tahmininiz nedir neden böyle bir arıza işareti çıkıyor ve neden su ısıtmada sıkıntı yokken petek ısıtmada arıza veriyor ?

Nail
Nail
17 Kasım 2018 06:14

Hayırlı İşler Kombimizi Dün Kullanmaya Başladık.Demirdöküm Kalisto modeli.Gece Namaza Kalktığımda Baktım Petekler Soğuk.Kombiye Baktım Derece 20 de Kalmış.Kombi Çalışmak İstiyor Tık Diye Ses Yapıyor Ama Gaz Açmıyor Tık Diye Duruyor.Normal Sıcak Suya Getirdiğinde Suyu Isıtıyor Ama Aynı Zamanda Petek İşareti de Yanıyor. Petekler Isınmıyor.Sorun Tam Olarak Nedir Acaba ?