Termostatik Vana

Soruyu Soran

Termostatik Vana Nedir?

Radyatörlerin sıcak su giriş kısmına takılan, oda sıcaklığını istenen derecede tutan, sağlıklı ve konforlu yaşam sağlayan bir cihazdır.

Termostatik Vana

Termostatik Vana Neden Kullanılmalı?

Daha iyi ısı elde ederek özellikle de tasarruf sağlamak amacı ile kullanılmalıdır. Termostatik vananın kullanılmayan dairelerde kullanıcılar ısı ayarını kombi üzerinden yapmaktadır. Bu durumda daire içinde yer alan petekler eşit sıcaklıkta çalışma yapmamaktadır. Özellikle de kombiye yakın durumda olan petekler daha iyi ısıtma yaparken uzakta kalan petekler kimi zaman az ısınmakta kimi zaman hiç ısınmamaktadır. Uzakta kalan peteklerin iyi şekilde ısınması ve daire içinde yer alan tüm peteklerin eşit sıcaklıkta ısınması amacı ile kullanılmalıdır.

► Özellikle de en uzakta kalan petek az ısındığında ya da yeterince randıman alınmadığında termostatik vana ısıtmada daha etkili olmaktadır.

Termostatik Vana Nasıl Çalışır?

İstenen oda sıcaklığı termostatik vana üzerinden skala yardımı ile ayarlanır. Odanın sıcaklığı ayarlanan dereceye geldiğinde termostatik vana üstündeki pimi oransal şekilde iter. Su akışını bu durumda kısar ve vanayı kapatır. Petekler bu durumda gereksiz yere ısı yaymamış olur. Bir süre kadar petekten sıcak su dolaşımı olmaz ve oda yeniden soğumaya başlar. Bu durumda vana yeniden açılır ve sıcak suyun petekten dolaşmasına izin verir. Oda bu sayede yeniden ısınmaya başlar. Termostatik vana çalışması bu şekilde devam etmektedir.

Termostatik Vana Nedir?

Termostatik Vanayı Dairedeki Tüm Peteklere Takılabilir miyim?

Bu tamamen kullanıcıların isteğine bağlı bir durumdur. Bu vana tüm peteklere takılabilir. Fakat genelde havlupana takılmamaktadır. Havlupan dışında geri kalan peteklere takılarak kullanılabilir.

Diğer odalarda mevcut durumda olan bu vana belirli bir dereceye alınır. Petek sıcaklığı bu dereceye geldiğinde su diğer peteğe gönderilir. Bu durumda her zaman ileride kalan petek daha iyi şekilde ısınır. En uzak peteğin az ısınmasından şikayetçi iseniz sizlere vana kullanımını tavsiye edebiliriz.

Cevap Veren Moderatör
avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Kombi Hocasıozan Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
ozan
Ziyaretçi
ozan

hocam verdiğiniz bilgiler için çok sağolun belki vatandaşlar sizin paylaşımlarınızla bilgilenip kombilerine önem verirler