Vaillant ecoFİT Start Hata Kodları

74 Görüntülenme
Yorum Yok

F01 Arıza Kodu

Aşırı ısınma problemi.

►► Arıza durumunda öncelikle kalorifer ve tesisat vanalarına bakarak vanaların açık konumda olduğundan emin olmalısınız. Vanalar açıksa kombi su basıncına bakmalı basınç düşük ise su basma işlemi uygulamalısınız. Arızanın düzelmediği durumlarda cihazı resetlemeli, arıza tekrarında bu işlemi birkaç kez daha uygulamalısınız. Yine bir sonuç alamıyorsanız veya arıza çok sık tekrar ediyorsa servis çağırmalısınız. Bu gibi durumlarda; sensör, pompa, eşanjör, kart, üç yollu vana gibi parçaları ayrıca tesisat ile kalorifer dönüş filtresini kontrol etmek gerekir.

F02 Arıza Kodu

Sıcak su sensörü problemi.

►► Kombide kullanım suyu için görev alan sensörde, sensör bağlantılarınd veya elektronik kartta sorun olabileceğini belirtir. Arıza durumunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için doğrudan servis yardımı almanız gerekiyor.

F03 Arıza Kodu

Kalorifer gidiş devresi sensörü sorunu.

►► Kalorifer gidiş devresine ait olan sensörde, sensör bağlantı kablolarında veya kombi kartında bir aksaklık-arıza durumu söz konusu olabilir. Bu konuda cihaza işlem uygulamadan direkt servis yardımı almanız gerekir.

F04 Arıza Kodu

Gaz yokluğu-ateşleme problemi.

►► Brülörde alev oluşmadığında karşımıza çıkan bir sorundur. Öncelikle doğalgaz kesinti kontrolü yapılmalıdır. Gazla alakalı bir sorun görülmezse ve kombiye gaz geldiğinden emin olursanız kombiyi resetlemeniz gerekir. Bazen tek bir resetleme işlemi işe yaramayabilir. Bu yüzden işlemi arıza tekrarında birkaç kez daha uygulayabilirsiniz. Yine de sonuç alamıyorsanız yani arıza düzelmiyor veya çok sık tekrar ediyorsa servis çağırmalısınız. Bu durumda; kart, gaz valfi ve elektrotların ayrıca cihaz yoğuşmalı olduğu için yoğuşma gider hortumunun kontrol edilmesi gerekir.

F05 Arıza Kodu

Hava akış problemi.

►► Kombi 25 saniye kadar hava devir daimi sağlayamazsa ekrana bu kod yansır. Bu durumda baca sistemi dahil kombide kart, fan gibi parçaların kontrol edilmesi gerekir. Cihazı birkaç kez resetlemeli, sorun düzelmiyorsa servis çağırmalısınız.

F06 Arıza Kodu

Kalorifer dönüş devresi sensör arızası.

►► Kalorifer devresine ait sensörde sorun olabileceğini belirtir. Ancak arıza durumu sadece sensöre değil, sensör bağlantılarına ve karta da bağlı olabilir. Bu durumda kullanıcı olarak yapabielceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almalısınız.

F07 Arıza Kodu

Gaz armatörü sorunu.

►► Kumanda arızası olarak da bilinir. Arıza durumunda, arıza tekrarına bağlı kombiyi birkaç kez resetlemeli, çözüm alamıyorsanız servis yardımı almalısınız. Arıza durumu genel olarak gaz valfi ve elektronik kart gibi parçalara bağlıdır. Ancak yine de cihazı yerinde incelemek gerekir.

F08 Arıza Kodu

Kalorifer dönüş devresi sensöründe aşırı ısınma sorunu.

►► Kalorifer dönüş devresi sıcaklığı yüksek algılanırsa cihaz bu arızayı verir. Cihazı birkaç kez resetlemeli, en az 3 petek vanasını açık bırakmalı, petek ve tesisat vanalarının açık olduğundan emin olmalısınız. Kontroller neticesinde sorunda düzelme olmazsa; pompa, sensör, eşanjör, kart, üç yollu vana gibi birçok parçayı ayrıca tesisat ile filtreyi incelemek gerekir.

F09 Arıza Kodu

Atık gaz devresi problemi.

►► Kombiyi bu sorunda birkaç kez resetlemelisiniz. Birkaç reset denemesine rağmen düzelme olmazsa servis çağırmalısınız. Bu sorunda baca sistemine bakmak gerekir. Harici olarak kart, fan gibi parçalarda da sorun olabilir.

F10 Arıza Kodu

Tesisat devresi düşük basınç sorunu.

►► Kombi tesisat basıncı 1 bardan az ise cihaz bu uyarıyı verir. Bu gibi durumlarda tesisat basıncını yükseltmek yani su basma işlemi uygulamak gerekir. Bu modellerde kombinin sağ altında monteli durumda olan mavi renkteki musluğu sola çevirmeli, basıncı takip etmelisiniz. Basınç değeri 1 ile 2 bar arasına geldiğinde mavi doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatmalı ve işlemi sonlandırmalısınız. İşlem sonrası sorun düzelir. Ancak bu sorunu çok sık yaşarsanız, cihaz işlem sonrası düzelmezse veya işlemi yapamazsanız bu gibi durumlarda mutlaka servis çağırmalısınız.

F11 Arıza Kodu

Maksimum sıcaklık sorunu.

►► Servis öncesi; kombi su basıncının ideal değerde olduğundan, petek ve tesisata ait vanaların açık durumda olduğundan emin olmalısınız. Bu kontrollerden sonra cihazı arızadan çıkarmak içi resetlemelisiniz. İşlemler bir işe yaramıyorsa teknik servis yardımı almanız gerekir. Tesisat ve filtre tıkanıklığı durumu ayrıca kombide; eşanjör, kart, sensör, pompa, üç yollu vana arızası gibi birçok durum söz konusu olabilir.

F12 Arıza Kodu

Şebeke gerilimi düşük durumda.

►► Şebekeden kombiye veya daireye gelen voltajın düşük olduğunu belirtir. Bu gibi durumlarda bir süre kadar beklemek, arızanın düzelmediği durumlarda servis yardımı almak gerekir. Bu sorun; atık gaz emniyet termostatı geçme bağlantılarının kesik olmasından, kablo demetinde kesinti olmasından veya kart arızasından kaynaklı olabilir. Tespit ve müdahale sonrası yeniden bu gibi sorunları yaşamamak için mutlaka kombi regülatörü kullanmalısınız.

F13 Arıza Kodu

Ntc sensör bağlanmamış veya bağlantısı yanlış.

►► Cihaza daha öncesinde ntc sensör takıldıysa yanlış bağlantyı yapılmış olabilir. Öncelikle bağlantı kontrolü yapılması gerekir. Bağlantılarda sorun yoksa; gaz valfi adım motoru kontrol edilmelidir. Adım motoru bağlı olmayabilir veya arızalı olabilir. Harici olarak kombide kablo demeyinde kesinti veya kart arızası da olabilir. Bu aşamada mutlaka servis yardımı almalısınız.

F14 Arıza Kodu

Ateşleme bloke olmuş.

►► Ateşleme sinyali önceden tanımlanmış olan zaman aralığının 5 saniye kadar dışına çıktığında bu sorun yaşanır. Arıza durumunda cihazı birkaç defa resetlemek gerekir. Birkaç reset uygulamasına rağmen düzelme olmuyorsa servis çağırmalısınız. Gaz valfi ve kart gibi parçaların kontrol edilmesi gerekir.

F15 Arıza Kodu

Alev devre dışı kalmış, ateşleme bloke olmuş.

►► Brülörde oluşan alev 10 saniye içinde dvere dışı kalırsa ateşleme işlemi başarısız olur ve cihaz bu arızaya geçer. Bu aşamada kullanıcı olarak cihazı birkaç kez resetlemeniz gerekir. Birkaç reset işlemine rağmen sorunda düzelme olmuyorsa bu durumda doğrudan servis yardımı almanız gerekir.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
logo

Tüm Sorular

Soru Sor

Videolu Destek

Servis Çağır

Robot
Robito
Robot
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim? Kombim Arıza Yaptı. Servis Kaydı Oluşturmak İstiyorum.
Robot
Dairenizde Gaz Var mı? Ocağı kontrol eder misiniz çalışıyor mu? Dairede gaz var, ocak çalışıyor Dairede gaz yok.
Robot
Size güzel bir haberim var! Online kayıt oluşturursanız işlem ücretinde %20 indirim sağlayacağım Tıkla %20 İndirim Kazan
Robot
O halde gaz vanalarını kontrol etmelisiniz. Gaz vanaları açık olmasına rağmen ocak yanmıyor, kombi çalışmıyorsa aşağıdaki linkten bulunduğunuz bölgenin gaz hattına ulaşabilirsiniz. Gaz Hatları
Robot
Su basıncı normal görünüyor. Arıza tekrarında kombiyi 3 kez resetlemeniz gerekir. İşlem bilgisi için; Buraya tıklayınİşlemi yaptığınızı farzediyorum. Arıza devam ediyor mu? Hayır, arıza düzeldi Evet, arıza devam ediyor.
Robot
Kombi Basıncının 1 ile 2 bar arasında olması gerekir. Basıncı yükseltmek için; Burayı Tıklayın Düşürmek için; Burayı Tıklayın
Robot
Üzgünüm ki yapabileceğiniz başka bir işlem kalmadı. Daha fazla yardım için Burayı tıklayabilirsiniz
Robot
Size güzel bir haberim var! Online kayıt oluşturursanız işlem ücretinde %20 indirim sağlayacağım Tıkla %20 İndirim Kazan
Robot
Bu çok güzel bir haber, arızanın çözümlenmesine sevindim. Sende bize yardımcı olmak istersen Buraya Tıklayarak Yıldız ve yorum atarsan sevinirim ☻