Vaillant Vck Hata Kodları

77 Görüntülenme
Yorum Yok

Vaillant markalı VCK serili eski kombilerde ekran olmadığı için arıza durumları ledlerin yanma durumuna bağlıdır. Bu modellerde aşağıdan yukarıya doğru sıralı açma/kapama dahil toplamda 7 led bulunmaktadır. Aşağıda sunulan bilgiler de en altta bulunan açma/kapama ledinden yukarıya doğru olacak şekilde açıklanmıştır.

Ana şalter açıkken 1.yeşil ışık yanıyor mu?

Yanıp sönüyorsa;

►► Bu durumda önce petek ve tesisat vanalarına bakmalı, vanalar kapalıysa açmalısınız. Ardından kombi su basıncına bakmalı, basınç düşükse su basma işlemi uygulamalısınız. Son işlem olarak cihazı resetlemelisiniz. Sorunda düzelme olmazsa eğer servis çağırmalısınız. Arıza durumu; filtre-tesisat tıkanıklığı, sensör, kart, üç yollu vana, eşanjör, pompa arızası gibi birçok sebebe bağlı olabilir.

Yanmıyorsa;

►► Bu durumda yapılması gereken ilk işlem dairedeki elektriği kontrol etmektir. Dairede elektrik kesintisi yoksa yani elektrik olduğundan eminseniz; elektrik giriş bağlantılarının, binaya ait ana giriş sigortasının, kablo bağlantılarının, kombi elektronik kartının ayrıca trafonun kontrol edilmesi gerekir. Bu aşamada mutlaka servis yardımı almalısınız.

2.ışık yanıyor mu?

Yanmıyorsa;

►► Kombi yaz konumunda, sıcak su devresinde çalışmıyor demektir. Bu durum kombide üç yollu vana, kart dahil birçok parçadan kaynaklı olabilir. Bu aşamada kontrol, tespit ve müdahale için servis yardımı almalısınız.

Yanıyorsa;

►► Kombi sıcak su talebinde demektir. Yani sıcak su musluğunun açık olup kombinin sıcak su beklentinizi karşıladığını belirtir. Bu bir arıza değildir.

3.ışık yanıyor mu?

Yanmıyorsa;

►► Bu durumda kombinin kış konumunda olup olmadığına bakmalısınız. Kombi kış modundaysa petek vanalarına bakmalı, vanalar kapalı durumdaysa vanaları açmalısınız. Önemli olan yaz-kış her mevsim en az 3 petek vanasının açık durumda olmasıdır. Hiçbir şekilde hiçbir sebeple petek vanalarını kapatmamalısınız. Bu kontrol neticesinde yine de peteklerde ısı olmuyorsa ve bu led yanmıyorsa; sensör, pompa, kart, üç yollu vana gibi parçaları ayrıca tesisatın servis ekiplerince kontrol edilmesi gerekir.

4.ışık yanıyor mu?

Yanıp sönüyorsa;

►► Bu durum hermetik kombilerde farklı bacalı kombilerde farklı durum olduğunu belirtir. Cihaz bacalıysa; cihaz baca çekimini yerine getiremiyorsa cihaz denemeye geçer. Ardından ışık sabit bir şekilde yanar. Bu durumda doğrudan servis yardımı almak gerekir. Cihaz hermetikse; prosestat kapanmıyor demektir. Bu aşamada da doğrudan servis çağırmanız gerekir.

Yanmıyorsa;

►► Bu durum yine cihazın çeşidine göre değişir. Cihaz bacalıysa; baca çekişi yetersiz olabilir, baca tıkalı olabilir veya baca sensörü arızası olabilir. Önce bacayı kontrol ettirmeli bir tıkanıklık olmadığından emin olmalısınız. İşlem sonrası sorun görülmez veya cihaz düzelmezse servis yardımı almalısınız. Cihaz hermetikse; Bu durumda prosestat kontak kısımları yapışık kalmış olabilir. Kısa devre durumu söz konusu olabilir. Baca yerinden çıkmış veya hava akım borusunda delinme-kırılma-çatlama olabilir. Fan, kart gibi parçalarda sorun olabilir. Tespit ve müdahale için servis yardımı almalısınız.

5.ışık yanıyor mu?

Yanıyorsa;

►► Bu bir arıza değildir. Ayarlanan sıcaklığa bağlı olarak cihaz devrede olduğunda led sabit bir şekilde yanabilir.

Yanıp sönüyorsa;

►► Cihazda kuru yanma sorunu var demektir. Bu durumda öncelikle kombi tesisat devresine ait su basıncı kontrol edilmelidir. Su basıncı eğer 1 bardan az ise cihaz altında monteli durumda olan siyah doldurma musluğu sola çevrilerek açılmalı, basınç 1.5 bara geldiğinde parça sağa çevrilerek kapatılmalı ve iyice sıkılarak işlem sonlandırılmalıdır. İşlemden sonra arıza düzelmezse veya basınç değeri normal görünüyorsa kombi resetlenmelidir. Resetleme işlemine rağmen çözüm olmuyorsa; servis yardımı alınmalıdır. Bu gibi durumlar; pompa arızası, fark basınç şalteri sorunu veya kılcal boruda tıkanma gibi aksaklıklar sebebiyle meydana gelmiş olabilir. Cihazın yerinde incelenmesi gerekir.

6.ışık yanıyor mu?

Yanmıyorsa;

►► Bu gibi durumlarda ilk başta dairenizdeki doğalgazı kontrol etmelisiniz. Dairenizde doğalgaz kesintisi olmadığından, kombiye gaz geldiğinden emin olmalısınız. Kesinti olmadığından ve kombiye gaz geldiğinden eminseniz kombiyi arızadan çıkarmak için birkaç kez resetlemelisiniz. Birkaç reset işlemine rağmen yine de düzelme durumu olmuyorsa; kart, gaz valfi, iyon-ateşleme elektrodu gibi parçalarda sorun olabileceği için bu durumda net teşhis, müdahale ve çözüm için servis yardımı almalısınız.

7.ışık yanıyor mu?

Yanıp sönüyorsa;

►► Bu durumda cihazı birkaç kez resetlemeniz gerekir. Resetleme işlemi sonrası düzelme olmazsa kart yanmış olabilir, röle arızası olabilir, mikro işlemci arızası olarak adlandırılabilen bu arıza durumunda mutlaka servis yardımı almalısınız.

Yanıyorsa;

►► Bu durumda ilk yapılması gereken işlem gaz kontrolüdür. Dairenizde gaz kesintisi olabilir. Gaz vanalarının açık olduğundan emin olmalısınız. Gaz vanaları açık ve dairede bir gaz kesintisi yoksa cihazı arızadan çıkarmak için resetlemelisiniz. Birkaç reset işlemine rağmen düzelme olmuyorsa doğrudan servis çağırmanız gerekir. Bu sorun; gaz valfi, kart, iyon-ateşleme elektrodu gibi birçok parçaya bağlı olabilir.

Yanmıyorsa;

►► Mevcut bir sorun yok gibi görünüyor. Yine de bir süre kadar beklemelisiniz. Cihazı kapatıp yeniden açmayı denemelisiniz. Cihazın çalışma sistemini etkiliyorsa bu aşamada servis yardımı almalısınız.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
logo

Tüm Sorular

Soru Sor

Videolu Destek

Servis Çağır

Robot
Robito
Robot
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim? Kombim Arıza Yaptı. Servis Kaydı Oluşturmak İstiyorum.
Robot
Dairenizde Gaz Var mı? Ocağı kontrol eder misiniz çalışıyor mu? Dairede gaz var, ocak çalışıyor Dairede gaz yok.
Robot
Size güzel bir haberim var! Online kayıt oluşturursanız işlem ücretinde %20 indirim sağlayacağım Tıkla %20 İndirim Kazan
Robot
O halde gaz vanalarını kontrol etmelisiniz. Gaz vanaları açık olmasına rağmen ocak yanmıyor, kombi çalışmıyorsa aşağıdaki linkten bulunduğunuz bölgenin gaz hattına ulaşabilirsiniz. Gaz Hatları
Robot
Su basıncı normal görünüyor. Arıza tekrarında kombiyi 3 kez resetlemeniz gerekir. İşlem bilgisi için; Buraya tıklayınİşlemi yaptığınızı farzediyorum. Arıza devam ediyor mu? Hayır, arıza düzeldi Evet, arıza devam ediyor.
Robot
Kombi Basıncının 1 ile 2 bar arasında olması gerekir. Basıncı yükseltmek için; Burayı Tıklayın Düşürmek için; Burayı Tıklayın
Robot
Üzgünüm ki yapabileceğiniz başka bir işlem kalmadı. Daha fazla yardım için Burayı tıklayabilirsiniz
Robot
Size güzel bir haberim var! Online kayıt oluşturursanız işlem ücretinde %20 indirim sağlayacağım Tıkla %20 İndirim Kazan
Robot
Bu çok güzel bir haber, arızanın çözümlenmesine sevindim. Sende bize yardımcı olmak istersen Buraya Tıklayarak Yıldız ve yorum atarsan sevinirim ☻