Kombide Voltaj Problemi

875 Görüntülenme
58 Yorum

Voltaj Nedir?

  • Elektrik devresinden akımın geçmesi adına kuvvet lazımdır. Kuvvetin olmadığı durumlarda serbest elektronların hareketi söz konusu olamaz. Yani elektrik akımı akmamaktadır. Bu serbest elektronların önce hareket etmesine neden olan sonrasında devreden elektrik akımının akmasını sağlayan kuvvettir. Birimi Volt olmaktadır.

Voltaj Problemi

Ev ve Sanayilerde Akım Gerilimi Kaç Volttur?

Evlerde akım gerilimi 220 Volttur. Sanayilerde ise 380 Volt olmaktadır.

Kombide Voltaj Sorunu Nedir?

Kombiye gelen voltajın dengesiz gelmesi sonucunda oluşan sorun demektir. Kombi voltajı düzensiz olduğu sürece birçok sorun oluşabilir. Bu sorunların başında elektronik kart arızası gelir. Kombiler çalışmak adına gereken enerjiyi şebekeden almaktadır. Şebeke elektriğinde dalgalanmalar olduğunda kombiler arızalanabilmektedir. İşte bu durumda voltaj sorunu yaşanmaktadır.

Kombide Voltaj Problemi Olduğunda Hangi Durumlar Meydana Gelmektedir?

“Voltaj problemleri yaşandığında genelde elektronik kart yani kombi anakartı arızalanmaktadır.”

Kombi anakartı arızalandığı zaman cihazın beyni konumunda olduğu için cihazdan randıman alınamamaktadır. Bu sorunda bazen dairede elektrik olmasına rağmen cihazın ekranına elektrik gelmemektedir. Bazen de elektrik geliyor olmasına rağmen kombi hiçbir konumda çalışma yapmamaktadır.

Voltaj Sorunundan Nasıl Kurtulabilirim?

Bir dairede ya da iş yerinde voltaj sorunu yaşandı ve kombi arızalandı ise önce kombi onarılmalıdır. Kart hasar gördüğünden önce karta müdahale edilmelidir. Kart ya onarılmalı ya da değişimi yapılmalıdır. Fakat bu sadece kombideki sorunun giderilmesine neden olmaktadır.

Voltaj sorununu gidermek ya da oluşacak sorunların önüne geçmek adına voltajı dengeleme görevinde olan kombi regülatörü kullanılmalıdır.

Bu cihaza sahip olmak için ya da voltaj sorunlarında arıza yapan karta müdahale edilmesi adına bizlere ulaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
58 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
GÖKHAN
GÖKHAN
12 Aralık 2018 07:45

Merhaba Aden demirdöküm kombi kullanıyorum. Kombinin sıcaklık derecesini 30-40 arasındadır. kombi 35 sn çalışmakta ve 45 sn durmaktadır bur sekilde sürekli çalışmaktadır.

Konuyla ilgili olarak yardımlarınızı bekliyorum. Neden bu şekilde sürekli çalışır kombi. FATURA 320 tl geldi ve 30-40 derecelerde yakmış olmama rağmen . Bu sorunu nasıl çözebiliriz. Kombinin bu şekilde çalışması doğru mu ?

Gökhan
Gökhan
Reply to  Kombi Hocası
13 Aralık 2018 07:51

Yüksek sıcaklıklara cikarmama rağmen aynı şekilde devam ediyor çalışma süresi dahada uzuyor dinlenme süresi aynı kalıyor petek temizligi neden olabilir mi yada neden yapiyor olabilir

Mustafa
Mustafa
27 Ocak 2019 01:03

Merhaba. Unical marka kombi kullanıyorum. Petekler yeni, sıfır. Kombi pimapen ile kapalı bir balkonda. Kombi ısısını 47’e falan getiriyoruz. Kombi göstergesindeki ısı 47’e ulaşması 30 saniye, düşmesi de 1 dakika. Bu normal bir süre mi? Kombiye yeni olduğumuz için açıkçası bilmiyoruz. Bana sanki sürekli çalışıyor gibi geliyor da…

mehmet
mehmet
Reply to  Kombi Hocası
28 Ocak 2019 21:38

kombi bosch condence 2500 kabloyu kombiden söktü sonra termostatatn da söktü tamamdır dedi artık kendi parametreleriyle mi çalışacak dedim evet dedi ama gittikten sonra 45 e ayarladım sürekli öyle çalışmya devam etti 50 ye çıkardım yine 50 de devam etti 48 e indirdim yine öyle sürekli çalışmaya devam ediyor şu anda sorun ne olabilr

mehmet
mehmet
Reply to  Kombi Hocası
3 Şubat 2019 23:04

45 e ayarladım sürekli çalıştı sonra 43 e düşürünce sürekli çalışmadı çalışıp dinleniyor bir süre sonra 45 dereceden aşağısı bu şekilde ama 45 ve üstü sürekli ve gaz harcayarak çalışıyor bir türlü anlamadım

mehmet
mehmet
Reply to  Kombi Hocası
9 Şubat 2019 12:21

tekrar merhaba servisi çağırdım gelip baktı anakart ya da sensörde birşey yok 2 3 defa teste soktu ve herhangi bir sorun olmadığını söyledi 45 dereceye ayarladı 45 derecede çalıştı sonra dinlenmeye geçti durumu tekrar söyldim gördünüz dedi servis hata vermiyor sorunsuz çalışıyor parametre ayarını manuel ayarlayın dedim sizin dediğiniz gibi zaten öyle ayarlı dedi termostat söktükten sonra gereken kısa devre ve parametre yapılmış servis gittikten sonra 45 e ayarladım yine uzun çalıştı bana mı öyle geliyor yoksa normali bu mu?

mehmet
mehmet
Reply to  Kombi Hocası
12 Şubat 2019 23:58

peki teşekkür ederim. bir de şöyle dedi servis örneğin 45 e ayarladınız bütün petekler (yani en uzak petek dahil içindeki sıcaklık ayarlanan sıcaklığa ulaşana kadar) 45 olana kadar çalışır eğer petekler 45 e kadar çıkarsa o zaman durur doğru mudur? bu arada alt kat kombi çalıştırmıyor klima ile ısınıyor üst kat çalışıyor.

Mehmet
Mehmet
Reply to  Kombi Hocası
13 Şubat 2019 17:09

ama 45 e getirince alev sürekli kalıyor çalışıyor yani normalde sizin dediğiniz gibi 45 e gelince biraz daha çalışır ve alev kesilir dinlenmeye geçer sonra derece düşünce tekrar devreye girer ama bizde 45 derecede uzun süre alev ekranda çalışıyor yani yarım saat sürekli çalışıyor örneğin bende bunu görünce dereceyi düşürüyorum mecburen aynı kombi ablam gilde var ve onlar 45 e getiriyor 45 e gelene kadar çalışıyor ve bir zaman sonra alev gidiyor dinlenmeye geçiyor bizde ise uzun süre çalışıyor aynı derecede sürekli onu takip etmek istemiyorum artık ne yapacağımı bilemez oldum.

Mehmet
Mehmet
Reply to  Kombi Hocası
14 Şubat 2019 17:05

ilginiz için sağolun ama tekrar söylüyorum 44 e getirdiğimde sorun yok normal çalışıp o sıcaklığa ulaşınca cihaz biraz çalışıp dinleniyor ama ne var ki uzun süre çalışma durumu 45 derecede ve üstünde oluyor servis sensör ve anakartta sorun yok demişti zaten sorun olsaydı yaptığımız testte arıza verirdi demişti. olayı çözeceğim ama nasıl bir türlü yol bulamıyorum. yani cihaz teste alındığında arıza olsa ortaya çıkmaz mıydı?

Mehmet
Mehmet
Reply to  Kombi Hocası
14 Şubat 2019 23:43

45 derecede petekler çok aşırı ısınmıyor olması gereken ısıda oluyor. bütün derecelerde petekler olması gereken ısıda yani normal şartlarda 45 derece ayarladığımız zaman 45 derece olana kadar çalışır peki 45 dereceye ulaştıktan sonra ne kadar süre daha çalışması lazım?

Mehmet
Mehmet
Reply to  Kombi Hocası
20 Şubat 2019 18:31

hocam merhaba tekrar yine sora soracağım kusura bakmayın ablam gilde bendeki gibi bosch condence 2500 kombi var şu an baktım da ben 34 e getiriyorum petekler ılık zor oluyor bile ama ablam gilde 32 derecede bizimkinden biraz daha iyi sıcaklıkta 32ye gelince duruyor sonra 27 ye kadar inince tekrar devreye giriyor ama petekler ılık sıcaklığını muhafaza ediyor bizde de 34 e gelinceye çalışıyor sonra 28 e kadar iniyor ama petekler soğuyor bu durum neyden kaynaklı neden farklı verim elde edilir diğer sorum ise kombi ateşlemeye geçerken ses çıkarıyor sadece ateşlemeye geçerken ama ablam gilde öyle değil kombi aynı kombi servise… Read more »

semih
semih
20 Şubat 2019 10:21

ustam merhaba benim demir döküm eltron marka kombim var bu kombı sıcak suda problem yok fakat petekleri açtıgım zaman ateşleme yapıyor 2 sn sonra ateş sonuyor ve kombı çalısıyormuş gıbı fan sureklı çalısıyor sızce sorun nedir ?

mine
mine
27 Mart 2019 09:38

Merhaba beko BK 20 HP LCD Marka kombi var sıcak suyu fazla kullandıgımızda E03 hatası veriyordu biraz kapalı tuttukdan sonra acıp kapıyır reset vs yapıp çalışıyordu son olarak çalışmadı alt tarafındna kirli sıcak su boşalttı bu devreden sonra servis geldi kart degişti.çalışıyor fakat derece sabit durmuyor 35 den 45 cıkıyor gerci + den derecesini biz yapıyoruz 45 onun üstüne cıkmadı aynlız dikkatim cekit 1 -3 dk arası calışmaya başladı ısı düzşük diyemi acaba yada bu seferde kartı yaparken başka bi tarfınını bozdular 🙂 bilemedim ayrdımcı olurmusunuz tşkl.

Kemal Aktan
Kemal Aktan
15 Mayıs 2019 21:15

Merhaba. Demirdöküm Atron sahibiyim. 8 yıldır bana çıkartmadığı sorun kalmadı. Şimdi de kombi yaz konumundayken kendi kendini çalıştırıp, tüm petekleri ısıtmış. Bir de bu esnada takır tukur sesler çıkarıp duruyor. Takır tukur ederken ekranında 00 38 37 00 gibi tuhaf dereceler görünüyor. Ben de kombiyi yaz konumundan çıkarıp petekleri ısıtacak şekilde 40 dereceye ayarladım. Normal şekilde çalıştı ve durdu. Ben de tekrar yaz konumuna aldım. Yaklaşık 2-3 saattir de kendini çalıştırmadı.. Ya anti blokaj yaparken anakart kaynaklı olarak deyim yerindeyse sapıttı ya da banyoda sıcak su kullanımından hemen sonra oldu bilemiyorum… Sizce sorun ne olabilir? Ama herhalde servis çağırmam gerekecek.… Read more »

Kemal Aktan
Kemal Aktan
Reply to  Kombi Hocası
16 Mayıs 2019 20:23

Merhaba, yanıtınız için teşekkür ederim. Sıcak suyu açınca petekler ısınmıyor. Dünden beri o yönde bir sıkıntı yaşamadım. Dün, sıcak su kapalıyken, yaz konumundayken birdenbire tak tuk sesler çıkararak kendini çalıştırmaya başladı. Mutfakta olduğum için (kombi kapalı balkonda) hemen fark ettim. Büyük ihtimalle anakartla ilgili bir şey var. Çünkü eco moda aldığımda da, kış konumunda, kombi aralıksız bir şekilde petekleri ısıtıyor; sönüyor, söner sönmez tekrar ateşliyor… Bu kombinin daha önce de anakartı değişmişti. Oturduğumuz bölgede (Ankara/Dikmen) voltaj sorunları had safhada. Canına okuyor kombinin…

Murat
Murat
27 Ağustos 2019 14:50

Brotem marka kombi voltaj dusuk arizasi veriyor ne yapmaliyim

Mustafa
Mustafa
15 Ekim 2019 16:13

iyi günler kolay gelsin BAymak novadens yoğuşmalı kombi kullanıyorum 1 yıl kullandım hatta detaylı petek temizliğide yaptım. ama son zamanlarda problem seziyorum. kombiyi yüksek dereceye getirdiğimde 80 e mesela kombi bulunduğı derece de ateşleme yapardı eskiden şimdi yapmıyor çok yavaş yavaş ısı artıyor ayrıca 40-45 derece arası yaktığımda kombi beklemeye alırdı kendisi şuan hiç bir şekilde beklemeye almıyor sürekli yanıyor haliyle buda faturaya yansıyor bir kış problem yaşamadım şuan yaşadığım problem neyden kaynaklı olabilir

Mehmet
Mehmet
2 Kasım 2019 13:50

Merhaba viessman vıtodens 100 kombim var peteklerin hepsini açtıgımda hiç dinlenmeden çalışıyor.Sadece tek petek açtıgımda ayarladığım ısıya geliyor dinlenmeye geçiyor.Bu durum normal midir.

Esat
Esat
11 Kasım 2019 06:23

Merhaba hocam bende eca confeo plus kombi var kombide kalorifer kapalı iken bile devirdaim pompası ara ara çalışıyor. Sıcak su çok kısa süre bile çalışsa yine devirdaim pompası çalışıyor, bazen çok uzun bazen de 2.3 dakika devam edip duruyor. Teşekkür ederim

Ersin
Ersin
13 Kasım 2019 00:10

Hocam merhaba baymak star exta kombim var
Evin derecesi 22 mesala çalışmasını istemediğim için 21 e alıyorum ama sürekli çalışmasına denk geliyorum yani sıcak suyu muhtemelen hazırda tutuyor bu ayarı nasıl kapatabiliriz teşekkür ederim

Mehmet
Mehmet
13 Kasım 2019 01:55

Hocam merhaba. Evimdeki kombi durup dururken kalorifer kısmı kapalı iken ve su kullanılmıyorken, kendiliğinden çalışıyor. Acaba sorun nerede olabilir? Usta getirttik fakat kombide problem olmadığını söyledi. Acaba su tesisatında oluşan kaçaklar bu olayın oluşumunu etkilermi? Bosch classic plus konvansiyonel kombimiz var. Şimdiden teşekkür ederim

Mehmet
Mehmet
Reply to  Kombi Hocası
13 Kasım 2019 15:46

Efendim sıcak su kapalıyken ve kaloriferkapalıyken talep varmış gibi devreye giriyor kombi. Ayrıca kalorifer açıldığında 2 bar seviyelerinden 3 bar seviyelerine çıkıyor, kalorifer kapatıldıktan sonra 1 barın altına iniyor ve kombi hata veriyor.

hasan özpınar
hasan özpınar
15 Kasım 2019 11:42

merhaba buderus gb 062 yoğuşmalı kombi kullanmaktayım 2 yıl önce elekred diye gaz algılamasını yapan parça yanmıştı bu sene aynı parça gene arızalandı kom durduğunda 6c hatası veriyordu çalışırken sıkıntı yoktu servis değişim yaptı sorum şu hocamservis elemanı elektrıklerde sıkıntı olduğunu söyledi regülatör almamı söyledi delta 1000 vatlık mc8 ürününü aldık taktık giriş voltajını hep 230 ile 235 arasın da çıkış voltaşı da 216 ile 222 arasın da değişerk veriyor acaba bu ürün benim sorunumu çözermi regületörün çıkışı stabil olmaması örneğin 216 da 10dakika duruyor sonra 220 oluyor saygılar sunarım evim trafoya yakın olduğuiçin de regülatör alma sebep oldu HOCAM… Read more »

hasan özpınar
hasan özpınar
Reply to  Kombi Hocası
15 Kasım 2019 20:00

hocam ilginize teşekkür ederim yanan parçanı adı bana verilen fişte ELEKTROD seti olarak geçiyor sizin tahmin ettiğiniz parça dır herhalde par da 2 beyaz birde mavi buji ateşlemesi gibi var inşaalah kombinin kartında sıkıntı yoktur keşke daha önce size tanışsaydım belki bu hataya düşmezdim tekrar tşk edr saygılar sunarım

Mehmet
Mehmet
1 Aralık 2019 15:32

Merhaba immergas kombi kullanıyorum ilk defa kullanıyoruz kombi 2 dakika aralıkla çalışıyor 1 buçuk dakika kadar çalışıp tekrar bir iki dakika dinleniyor komşulara sordum normal değil dediler acaba arıza mi var yoksa markasına göre normal mi

emrah
emrah
7 Aralık 2019 03:10

kombi çalışıp durduğunda hırıltı şeklinde ses çıkarmaya devam ediyor sanki çalışıyormuş gibi, bu durum normal midir?

melek
melek
8 Ocak 2020 17:12

Merhabalar
binamızda ısı yalıtımı yok. kiracıyım ve Evim 130 m2 civarında. Kombim hep 35/40 derece arasında çalıştı. İşe gittiğimiz halde kapatmadık.Sadece bazı günler 40/45 derece arası çalıştırdık.Bir odamın peteği ve kapısı kapalı ve 697 tl fatura geldi. Daha yüksek derecede çalıştığı halde diğer dairelere bu fiyatlar gelmedi. Sebebi ne olabilir İgdaşdan sayaç kontrolüne geldiler ve herhangi bir arıza yok dediler. Bu kadar yüksek bi fatura gelmesinin sebebi ne olabliir? Diğer aylarda aynı rakamlarda fatura ödememek için ne yapabilirim? Şimdiden çok teşekkür ederim

mustafa güneş
mustafa güneş
19 Ocak 2020 05:21

merhaba adem bey apartmanın nötürü yanmış kombim arızalandı ekranda hiç görüntü yok arızası ne olabilir

Ali
Ali
17 Şubat 2021 02:00

Merhaba kombi markasi demirdöküm nitron. Birkaç gün önce kombi çalışmazken sadece sıcak su konumundayken derece 08 e düştü. Şimdi de çalışmaz durumdayken 110 larda gösteriyor. Sorun ne olabilir?

logo

Tüm Sorular

Soru Sor

Videolu Destek

Servis Çağır

Robot
Robito
Robot
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim? Kombim Arıza Yaptı. Servis Kaydı Oluşturmak İstiyorum.
Robot
Dairenizde Gaz Var mı? Ocağı kontrol eder misiniz çalışıyor mu? Dairede gaz var, ocak çalışıyor Dairede gaz yok.
Robot
Size güzel bir haberim var! Online kayıt oluşturursanız işlem ücretinde %20 indirim sağlayacağım Tıkla %20 İndirim Kazan
Robot
O halde gaz vanalarını kontrol etmelisiniz. Gaz vanaları açık olmasına rağmen ocak yanmıyor, kombi çalışmıyorsa aşağıdaki linkten bulunduğunuz bölgenin gaz hattına ulaşabilirsiniz. Gaz Hatları
Robot
Su basıncı normal görünüyor. Arıza tekrarında kombiyi 3 kez resetlemeniz gerekir. İşlem bilgisi için; Buraya tıklayınİşlemi yaptığınızı farzediyorum. Arıza devam ediyor mu? Hayır, arıza düzeldi Evet, arıza devam ediyor.
Robot
Kombi Basıncının 1 ile 2 bar arasında olması gerekir. Basıncı yükseltmek için; Burayı Tıklayın Düşürmek için; Burayı Tıklayın
Robot
Üzgünüm ki yapabileceğiniz başka bir işlem kalmadı. Daha fazla yardım için Burayı tıklayabilirsiniz
Robot
Size güzel bir haberim var! Online kayıt oluşturursanız işlem ücretinde %20 indirim sağlayacağım Tıkla %20 İndirim Kazan
Robot
Bu çok güzel bir haber, arızanın çözümlenmesine sevindim. Sende bize yardımcı olmak istersen Buraya Tıklayarak Yıldız ve yorum atarsan sevinirim ☻